هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد  

 1350

مکان: تهران

هدف جشنواره: گردآوری و ارائه آخرین تولیدات فیلم آموزشی و یافتن راه های جدید برای پرورش و آموزش کودکان و نوجوانان


 

فهرست برگزیدگان و لیست جوایز جشنواره :

 جایزه دلفان برنز به مستند «سرامیک» ساخته منوچهر طیاب

برگزیدگان گروه علمی:

 تندیس زرین به فیلم : بیوسفر / از شوروی

 تندیس نقره به فیلم : نیروهای القایی  / از انگلستان

 تندیس برنز به فیلم : دایره / از هندوستان

 تندیس برنز به فیلم :آنسقالیت / از چکسلواکی

 

 برگزیدگان گروه تربیتی:

 تندیس زرین به فیلم :مشکلات جوانان / از کانادا

 تندیس نقره به فیلم : هلگاه / از آلمان

 تندیس برنز به فیلم : اثر موسیقی درکودکان  / از ژاپن

 

 برگزیدگان گروه جهان شناسی :

 تندیس زرین به فیلم : چهره های شهر / از استرالیا

 تندیس نقره به فیلم : ایسلند/ از اتریش

 تندیس برنز به فیلم : جشن هنر شیراز  / از ایران


فهرست اسامی فیلم های راه یافته به جشنواره:

 گروه علمی:

 مورچگان :‌محصول شوروی / 35 م م .

 نوعی مورچه خوار ( نامبت ) : محصول استرالیا / 16 م م .

 سرگذشت حیات : محصول آمریکا / 16 م م .

 پرندگان مهاجر : محصول  ایران / 35 م م .

 نیروهای القائی : محصول انگلستان / 16 م م .

 استقامت در مقابل فشار و زمان : محصول شوروی / 35 م  م .

 درخت و زندگی : محصول بلژیک / 16 م م .

 هم آهنگی حیوانات با محیط : محصول رومانی / 35 م م .

 کانگوروها : محصول استرالیا / 16م م .

 گنج هایی در دل زمین : محصول شوروی / 16 م م .

 جریان برق در گازها : محصول رومانی / 16 م م .

 ماشین تولد : محصول ایران / 16 م م .

 سلولز : محصول رومانی / 16 م م .

 دایره : محصول هندوستان / 35 م م .

 تغییرشکل در فلزات : محصول انگلستان / 16 م م .

 بیوسفر : محصول شوروی / 35 م م .

 باستان شناسی در آزمایشگاه : محصول فرانسه / 16 م م .

 آنسفالیت :‌محصول جکسلواکی / 35 م  م .

 سلول زنده : محصول بلژیک / 16 م م .

 جانوران دریائی هلند : محصول هلند / 16 م م .

 دو نیرو : محصول شوروی / 35 م م .

 بلورها و نورپلاریزه : محصول ایتالیا / 16 م م .

 مبارزه با آلودگی دریاها : محصول ژاپن / 16 م م .

 آب شیرین از دریا: محصول فرانسه / 16 م م .

 از مولکول تا موش ها و آدم ها : محصول بلژیک /16م م .

 هسته کشفیات در فضا : محصول آمریکا / 16 م م .

 

 گروه تربیتی :

 ورزش در کودکی : محصول اتریش / 16 م م

 گسترش کلاس شماره 3 : محصول انگلستان / 16 م م .

 سپاه در خدمت روستا : محصول ایران / 16 م م .

 خداحافظ دوستان : محصول بلغارستان / 35 م م .

 در مهمانخانه : محصول آلمان / 16 م م .

 

        کوچولوهای کرومانیون : محصول کانادا / 35 م م .

 

        مجموعه ضرب : محصول کانادا / 35 م م .

 

        برای یادگرفتن آماده ام : محصول استرالیا / 16 م م .

 

        نخستین گام : محصول شوروی / 35 م م .

 

        اثر موسیقی در کودکان  :‌محصول ژاپن / 16 م م .

 

        خانه ای در کنار تپه های شنی : محصول بلژیک / 16 م م .

 

        از دیدی تازه : محصول ایتالیا / 16 م م .

 

        رابطه اعداد : محصول ژاپن / 16 م م .

 

        آفتاب : محصول شوروی / 35 م م.

 

        آموزش کرولال ها : محصول ایتالیا / 16 م م .

 

        روز مسابقه : محصول ژاپن / 16 م م.

 

        اردوی هنری جهانی :‌محصول ایران / 16 م م .

 

        کتاب کافی نیست :‌محصول افغانستان / 16 م م .

 

        تپانچه : محصول بلغارستان / 35 م م .

 

        مشکلات جوانان : محصول کانادا / 16 م م

 

        هلگا : محصول آلمان / 35 م م .

 

 

 

گروه جهان شناسی

 شاهراه قراقوروم  :‌محصول پاکستان  / 35 م م .

 در خاور دور : محصول شوروی / 16 م م .

 کناره های دریای سیاه : محصول رومانی / 35 م م .

 

        ایسلند : محصول اتریش / 16 م م .

 

        رقص های محلی : محصول بلغارستان / 35 م م .

 

        چهر های شهر : محصول استرالیا / 16 م م .

 

        رنگارنگ : محصول چکسلواکی / 35 م م .

 

        از قرون وسطی تا دوره رنسانس : محصول فرانسه / 16 م م .

 

        گله داری در آلپ : محصول اتریش / 16 م م .

 

        در دامنه کارپات : محصول رومانی / 35 م م .

 

        گل های تاریخ : محصول بلژیک / 16 م م .

 

        طبیعت :‌محصول شوروی / 35 م م .

 

        زمین های آهکی کارست : محصول رومانی / 16 م م .

 

        آرخانگل : محصول شوروی / 35 م م .

 

        رقص های محلی تربت جام : محصول ایران / 35 م م .

 

        جشن هنر شیراز : محصول ایران / 16 م م .


 

 برگزارکنندگان این دوره :

 

احمدعلی مهرپور : رئیس دفتر کل سمعی و بصری و تلویزیون آموزشی تهران (دبیر جشنواره)

 

احمد وحدت تربتی :‌کارشناس دفتر آموزش سمعی و بصری ( مسئول اجرای برنامه ها )

 

عباس معینی پور : مسئول دبیرخانه دفتر آموزش سمعی و بصری ( مسئول دبیرخانه )

 

احمددانائی : مطبوعات

 

حاج اسداللهی :‌ تدارکات

 

هیئت انتخاب

 

        زهرا فیوضی : کارشناس علوم طبیعی دفتر کل سمعی و بصری

 

        اشرف میرمطهری : متصدی فیلم خانه دفتر کل سمعی و بصری

 

        ماشاءالله دل‌آگاه : کارشناس فیزیک دفتر کل سمعی و بصری

 

        اکبر رادافشار: کارشناس شیمی دفتر کل سمعی و بصری

 

        همایون جعفری : کارشناس طبیعی

 

        داود روستائی : کارشناس فیلم

 

        

 

هیئت داوران بخش علمی

 

        دکتر منتخب الایاله :‌مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش ابتدائی

 

        ماری شیبائی :‌مدیر کل دفتر تربیت معلم

 

        دکتر عبدالله خدایاری : کارشناس علوم طبیعی

 

        نوروزیان : رئیس انجمن دبیران علوم تجربی و کارشناس فیزیک

 

        ایرج فرهوشی : کارشناس سمعی و بصری

 

 

 

هیئت داوران بخش تربیتی

 

        هما آهی : مدیر کل دفتر دانش آموزان استثنایی و فوق العاده

 

        فخری رهرو : مدیر کل دفتر راهنمای تحصیلی

 

        فرانک ادیبی : مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش متوسطه

 

        فتانه حکیمی : معاون اداره کل امور تربیتی

 

        نقیب زاده : مشاور وزیر آموزش و پرورش

 

 

 

هیئت داوران بخش جهان شناسی

 

        مریم دفتری : مدیرکل دفتر روابط بین المللی

 

        سیمین دخت افضلی : کارشناس فعالیت های فوق برنامه و علوم اجتماعی

 

        هژیر داریوش : کارشناس فیلم

 

        ایرج جهانشاهی : مدیر کل انتشارات آموزشی

 

        ایرج فرهوشی : کارشناس آموزش سمعی و بصری

 

 

 

 

 

گزارش جشنواره:

 در جشنواره بین المللی فیلم های آموزنده هشتم ( از این دوره واژه آموزشی جایگزین آموزنده شد) . فیلم های رسیده را در سه گروه علمی ، تربیتی و جهان شناسی تقسیم بندی شد که بعد از نمایش در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران‌، در شهرهای رضاییه ، تبریز ‌، مشهد ، اصفهان ، خراسان و شیراز نیز به نمایش گذاشته شد.

 

هم چنین در این دوره ، خلاصه موضوع فیلم های غیرفارسی ، ترجمه شده و برای استفاده بیش تر معلمان در دسترس آن ها قرار گرفت .

 

 کشورهای شرکت کننده: آلمان ، آمریکا ، شوروی ، استرالیا ، اتریش ، افغانستان ، انگلستان ، ایتالیا ، بلژیک ، بلغارستان ، پاکستان ، چکسلواکی ،رومانی ، ژاپن ، فرانسه ، کانادا ، هلند و هندوستان

 

 

 


 در برگزاری هشتمین جشنواره (1350) ، نام جشنواره بین المللی فیلم های آموزنده به جشنواره بین المللی فیلم های آموزشی تغییر یافت.

 

http://film.roshd.ir/content/536