هفتمین جشنواره بین المللی فیلم تهران 

8 -12 فروردین 1368

مکان: تهران-موزه هنر‌های معاصر

دبیر جشنواره: پرویز صمدی مقدم

هیأت داوران: ابراهیم حاتمی‌کیا، ابوالفضل جلیلی، ایرج تقی‌پور و منوچهر خوش‌مرام

 

برگزیدگان:

بخش فیلم‌های 8 میلیمتری

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین صداگذاری/ دوباره بر خاک/ ساعد نیک‌ذات

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین تدوین/ هستم اگر می‌روم/ سعید پوراسماعیلی/ نجف‌آباد

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری/ آرزو/ ساعد نیک‌ذات/ مشهد

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین فیلمنامه/ دوباره بر خاک/ ابوالفضل عطار

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین متحرک سازی/ تلخ و شیرین/ کاظم فیصلی

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین مستند/ گل کویر/ طیبه فلکیان

 

بخش فیلم‌های 16 میلیمتری

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین صداگذاری/ شهری چون بهشت/ مهدی احمدی/ تهران

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین تدوین/ شعله‌ای در فراموشی/ محمدمهدی چخماقی/ تهران

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری/ سایه‌ای در سکوت/ محمدرضا سرکانیان/ همدان

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین فیلمنامه/ (ماه تا خورشید) (عکس عکس)/ مسعود صبری، مهدی عبدالهی/ شیراز، نجف‌آباد

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین کارگردانی/ گلن/ محمدحسن دامن‌زن و مهدی ودادی/ تهران

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین نقاشی متحرک/ خبر روز/ اسداله بیناخواهی/ تهران

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین مستند/ آستان/ علیرضا غارویانی/ بندرانزلی

برگ زرین و یادواره افتخار بهترین داستانی/ عکس عکس/ مهدی عبدالهی/ نجف‌آباد

 

سایر جوایز

جایزه ویژه هیات داوران به فیلم‌های/ آنچه بود آنچه نبود، آغاز تا پایان/ مهین نامیان، احمدرضا نورایی/ ارومیه، اراک

جایزه ویژه هیات داوران به فیلم/  هستم اگر می‌روم/ سعید پوراسماعیلی/ نجف‌آباد

یادواره افتخار به فیلم/ تیتراژ/ محمد عرب/ گرگان

یادواره افتخار به فیلم/ جل/ نظرعلی ‌شرف/ بندرعباس

یادواره افتخار به فیلم/ قلم موی مینیاتور/ محمدرضا مکارمی/ اصفهان

برگ زرین و یادواره افتخار/ هرکسی از ظن خود/ اشرف موسی‌خانی/ همدان

برگ زرین و یادواره افتخار/ شعله‌ای در فراموشی/ محمدمهدی چخماقی/ تهران

برگ زرین و یادواره افتخار/ ناپیدای آشنا/ حسن زریابی/ لاهیجان


 فهرست کامل فیلم های راه یافته به هفتمین جشنواره سینمای جوان (فیلم تهران)

 فیلم‌های 8 میلیمتری

1- آرزو (ساعد نیک‌ذات/ انجمن)، 2- آغاز تا پایان (مهین فامیان/ انجمن)، 3- آرزو گذشت (فاطمه زمانی/ انجمن)، 4- آنچه بود، آنچه نبود (احمدرضا نورایی/ انجمن)، 5- اتحاد (علی‌اکبر سرهنگ‌پور/ وزارت ارشاد)، 6- از دیو و دد (حشمت‌اله حمیدی/ انجمن)، 7- این هرگز ... (فرشاد افضلی/ انجمن)، 8- پشت برقع (یوسف فولادی/ انجمن)، 9- پلاستیک (سعادتعلی سعیدپور/ انجمن)، 10- تک (شاهمراد نعمتی/ انجمن)، 11- تیتراژ (محمد عرب/ انجمن)، 12- توپ (حمید نعمت‌اله و علیرضا توانا/ انجمن)، 13- تلخ و شیرین (کاظم فیصلی/ انجمن)، 14- جل (نظرعلی شرقی/ وزارت ارشاد)، 15- حوض، ترکه، پله (ابولقاسم طالب‌پور/ انجمن)، 16- حوله بافی (مجید باغبان‌ارجمند/ انجمن)، 17- دوباره بر خاک (مهدی بمانی/ انجمن)، 18- روز از نو (محمد اسلامی/ انجمن)، 19- روزی که گذشت (محمدرضا سرکانیان/ انجمن)، 20- روی آسفالت داغ (مسعود مددی/ انجمن)، 21- سرامیک زنوز (محمدرضا آزادگر/ انجمن)، 22- صابون مراغه (علیرضا نظارتی/ انجمن)، 23- قال مورشکی (محمد برادران/ انجمن)، 24- قلم موی مینیاتور (محمدرضا مکارمی/ انجمن)، 25- گل کویر (طیبه فلکیان/ انجمن)، 26- ملیله (حسن خدایی/ انجمن)، 27- من اینجا بس دلم تنگ است (علی مطلبی/ انجمن)، 28- نان و کاغذ (ناصر جهان‌تیغ/ انجمن)، 29- میوه‌ها (مسعود سعیدی/ مسعود سعیدی)، 30- نقش قالی (مجید فدایی/ انجمن)، 31- هرکسی از ظن خود ... (اشرف موسی‌خانی/ انجمن)، 32- هستم اگر می‌روم (سعید پوراسماعیلی/ انجمن)

 

فیلم‌های 16 میلیمتری

1- آبگینه (فرزاد موتمن/ سازمان صنایع دستی ایران)، 2- آستان (علیرضا غاروریانی/ مرکز گسترش)، 3- از ماه تا خورشید (مسعود جدی/ مرکز گسترش)، 4- پایباف (اکبر فیروزیان/ مرکز گسترش)، 5- تصویر واقعه (حسن کمالیان)، 6- تولدی دیگر (فرزاد کاشف/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، 7- خبر روز (اسداله بیناخواهی/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، 8- داد (بهروز طاهری/ وزارت ارشاد)، 9- زمان‌بندی در انیمیشن (نسرین قلی‌تبکیان/ صداوسیما)، 10- سایه‌ای در سکوت (شهاب رضویان/ وزارت ارشاد)، 11- سرشکسته (امیرجلال‌الدین انصاری/ صداوسیما)، 12- سرود کهن (رحیم مرتضی‌وند/ مرکز گسترش)، 13- شعله‌ای در فراموشی (محمدمهدی چخماقی/ محمدمهدی چخماقی)، 14- شهری چون بهشت (صمداله جلالی‌بهجت/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، 15- عکس عکس (مهدی عبدالهی/ مرکز گسترش)، 16- گاندو (محسن موسویان/ مرکز گسترش)، 17- گلن (محمدحسن دامن‌زن و مهدی ودادی/ مرکز گسترش)، 18- لطفا دست نزنید (گروهی/ مجتمع دانشگاهی هنر)، 19- مراد (علی میری/ وزارت ارشاد)، 20- معما (مهرداد شیخان/ گارگاه آزاد انیمیشن و مجتمع دانشگاهی هنر)، 21- ناپیدای آشنا (حسن زریابی/ صداوسیما)

 

بخش‌های جنبی:

یکسال سینمای جوان/ در مسیر تجربه

 

 

 

بخش عکس

برگ سیمین و یادواره افتخار به مجموعه پنج عکس/ مجتبی آقائی/ باختران

برگ سیمین و یادواره افتخار به مجموعه پنج عکس/ منصور صانع/ شیراز

برگ سیمین و یادواره افتخار به تک عکس/ مجید فلاح‌شجاعی/ لاهیجان

برگ سیمین و یادواره افتخار به تک عکس/ هوشنگ کلهر/ شاهرود

برگ سیمین و یادواره افتخار به تک عکس/ کریم ملک‌مدنی/ رشت

برگ سیمین و یادواره افتخار به تک عکس/ بیژن رحمتی/ ارومیه

برگ سیمین و یادواره افتخار به تک عکس/ نعمت‌اله گودآسیائی/ سبزوار

برگ سیمین و یادواره افتخار به تک عکس/ مجتبی ورمزیاری/ همدان

تقدیر از حمید گودرزی/ خرم‌آباد، علی فریدونی، علی‌اصغر داودآبادی‌فرهانی/ اراک، فاطمه نصیری/ تهران، عباس اشرفی‌چهل‌حجره/ مشهد

 

توضیحات:

-         جعفر صانعی‌‌مقدم به‌عنوان مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران مسئولیت داشت.

-         فیلم‌های سینمایی در مسیر تندباد، ماهی، دیده‌بان و گال در بخش در مسیر تجربه به‌نمایش درآمد.

-         جلسات سخنرانی فیلم باعناوین نقش و پایگاه فرهنگ بومی (جابر عناصری)، صمیمیت در نگاه فیلمساز (مسعود جعفری‌جوزانی) و تخیل در ادبیات (عبدالکریم سروش) برگزار شد.

-         از تغییرات مهمی که در این دوره در بخش عکس صورت گرفت،‌ حذف موضوع و حذف جداسازی بین عکاسان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای بود.

-         بخش مسابقه عکس با 167 قطعه از میان 3400 عکس ارسالی در دو قسمت تک عکس و 5 عکس از یک موضوع برگزار شد.


 

منبع: http://www.tisff.ir