بیستمین جشنواره ملی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

زمان برگزاری : 28 مهر تا 4 آبان 1382

مکان برگزاری : سینما فلسطین

دبیرمحمد آفریده

هیات انتخاب : داریوش یاری، مهدی جعفری ، روبرت صافاریان ، علی‌اکبر قاضی‌نظام و آرش رصافی، ابراهیم تجدد‌ علیزاده، کوروش گرمساری، نسرین شاه‌محمدی، شهرام مکری و فیما امامی

هیات داوری : وحید موسائیان، رضا مقصودی، محمد داودی، کمال تبریزی و احمد الستی، علیرضا شجاع‌نوری، پتر وین، سیلون ماریت، سیگو تونو و اریش ریس


برگزیدگان و جوایز جشنواره بیستم سینمای جوان :

مسابقه ایران الف

بهترین فیلم داستانی/ دردسر پسر بودن/ جمیل رستمی/ سنندج

نامزدها: آخرین روستای سرشماری نشده و آدم‌ها دورند

بهترین فیلم مستند/ پنجره/ بهزاد رسول زاده 

نامزدها: آخرین تیر آرش، زنان بدون سایه و گزارش زیر خاکی

بهترین فیلم پویانمایی/ خسته و هیچ/ بهاره طباطبایی‏ ماسوله‏

نامزدها: پارادوکس، حفره، قطار و مهرانا

بهترین فیلم تجربی/ طوفان سنجاقک/ شهرام مکری

نامزدها: من پاک کننده هستم و نوستالوژی

دیپلم افتخار/ زیرخاکی/ مهدی نادری

بهترین فیلم بخش الف/ آخرین روستای سر شماری نشده/ شهرام علیدی

 

مسابقه ایران ب

بهترین فیلم داستانی/ کدئین/ پیمان ماندگار/ آبادان

نامزدها: آب در خوابگه مورچگان، بازمانده‌های ...، ساعت صفر و روزی مثل هر روز

بهترین فیلم مستند/ برویم یا بمانیم حالا؟/ اردشیر پورنعمت/ انزلی

نامزدها: بچه‌های شرجی، روزی برای آتنا، شب وصال و قصه ما راست بود

بهترین فیلم پویانمایی /گفتگوی تمدنها/ ابوالقاسم حیدری/ زاهدان

نامزدها: رویش دوباره، عبور ممنوع و قرمز-زرد-قرمز

بهترین فیلم تجربی/ دوباره باران/ محمود سعیدی/ کرج

دیپلم افتخار/ روزی مثل هر روز/ احسان جهان بخشان/ بوشهر

بهترین فیلم بخش ب/ آب در خوابگاه مورچگان/ فردوس خسروی‏ نژاد/ خرم‏آباد

 

بخش مسابقه بین ‏الملل

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلم داستانی/ فردیناند/ آندری لوپ/ استونی

دیپلم افتخار/ قفس/ اینگویلد سودرلیند/ اسکاتلند

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلم مستند/ چکمه‏ های لاستیکی قرمز/ جاسمیلا ژبانیچ/ بوسنی

دیپلم افتخار/ تعطیلات در ماه نوامبر/ پاول مدودف/ روسیه

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلم پویانمایی/ حفره/ وحید نصیریان

دیپلم افتخار/ کیف پول/ ونسان بی‏یرورتز/ فرانسه و بلژیک

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به بهترین فیلم تجربی/ مژگان/ کیم حوهو/ کره

دیپلم افتخار/ برداشت آزاد یک/ استفان الماجیان/ فرانسه

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار ویژه هیات داوران/ و مرد قرمز سبز شد/ روت می‏هان/ انگلستان


 

 

آثار راه یافته به بخش مسابقه :

مسابقه ملی بخش الف

1- آخرین تیر آرش (حبیب احمدزاده/ نوشین خدامی و مرکز گسترش)، 2- آخرین روستای سرشماری نشده (شهرام علیدی/ شهرام علیدی)، 3- آدم‌ها دورند (اشکان احمدی/ اشکان احمدی)، 4- آن دورها مرا متولد کن (کیارنگ علایی/ انجمن)، 5- آوات (امید راست‌بین/ امید راست‌بین)، 6- اگر دوباره حرف بزنم (هیوا امین‌نژاد/ هیوا امین‌نژاد)، 7- بازگشت به خانه متروک (شهاب اسفندیاری/ صداوسیما)، 8- بازیافت (کیوان نظام‌آبادی/ انجمن)، 9- بت (الدوز احمدزاده/ الدوز احمدزاده)، 10- بناهای رویا (محسن سخا/ محسن سخا)، 11- بند هفتم (طاها شجاع‌نوری/ صداوسیما)، 12- به جنگ زمینی (رایا نصیری/ ناصر رفائی)، 13- به رنگ خاکستری (علی مصفای‌تبریزی/ کمال تبریزی)، 14- به طعم خاک (شهرام شاه‌حسینی/ امیرمحمد گنجی)، 15- پارادوکس (محمود فخری‌نژاد/ صداوسیما)، 16- پایان (کوروش فرزانگان/ صداوسیما)، 17- پناه (مهدی طرفی و محمد پورلطفی/ انجمن)، 18- پنجره (بهزاد رسول‌زاده/ مرکز گسترش)، 19- تکه کوچولو (فرنوش عابدی/ مرکز گسترش)، 20- جاده بی‌انتها (بهمن دادفر/ بهمن دادفر)، 21- جان مرجان (سیدمانی میرصادقی/ سیدمانی میرصادقی و مرکز گسترش)، 22- چه شگفت است... (امید بنکدار و کیوان علی‌محمدی/ انجمن)، 23- حفره (وحید نصیریان/ وحید نصیریان)، 24- حمام آخر (مصطفی امامی/ فرشاد فدائیان)، 25- خاموشی (بیژن میرباقری/ انجمن)، 26- خسته و هیج (بهاره طباطبایی‌ماسوله/ بهاره طباطبایی‌ماسوله)، 27- خیابان بدون شماره (پوریا آذربایجانی/ پوریا آذربایجانی)، 28- در اندوه شریف (مهدی پریزاد/ مهدی پریزاد و محمدرضا مهرافزا)، 29- در سایه حصارهای خشتی (محسن رمضانزاده/ انجمن)، 30- دردسر پسر بودن (جمیل رستمی/ جمیل رستمی)

31- دوز (مهوش شیخ الاسلامی / مرکز گسترش)

32- دومین روز آفرینش (سعید تارازی/ انجمن)، 33- دیروز، دیروز 15 دقیقه قبل (کیارش انوری/ کیارش انوری)، 34- راه رفتن در مه (مجید برزگر/ حسن جمشیدی و انجمن)

35- رخش بر نقش (محمد احسانی/ حامد سلیمان‌پناه)

36- رعنا فرنود (پویا آریان‌پور/ کمیته آموزشی نقاشان)، 37- رمز مرز (زهرا صنم‌نو/ خانه فیلمسازان جوان)، 38- روایت مرگ نازلی از زبان جنگیر عاشق (جواد امامی/ جواد امامی)، 39- رویا چرا گم شد؟ (نیما عباسپور/ انجمن)، 40- رویای آبی عشق (جمشید رئوفی‌بروجنی/ انجمن)، 41- رویای پسر ناخدا (ابوالفضل توکلی/ مرکز گسترش و موسسه فرهنگ تماشا)

42- رویت را برگردان (محمد اربابیان/ محمد اربابیان)، 43- زنان بدون سایه ( مهناز محمدی/ مهناز محمدی و امیر سماواتی)، 44- س.و (سعید حدادی/ محمدرضا تختکشیان)، 45- سرود آتش (مهدی پریزاد/ موسسه فرهنگی هنری موج نوی هنر تهران)، 46- سقف شیشه‌ای (مریم‌السادات حسینی‌دربرزی/ مریم‌السادات حسینی‌دربرزی)، 47- سکوت (لیلا نقدی‌پری/ مجید برزگر)

48- سنگر روبه‌رو (بایرام فضلی/ بایرام فضلی و بهزاد خداویسی و مرکز گسترش)، 49- سوشیوس (حسن نقاشی/ انجمن)، 50- شاید سه سال پیش یا سه‌شنبه گذشته (علیرضا رجائیه/ علیرضا رجائیه)، 51- شنبه (شاهرخ پناهی/ شاهرخ پناهی)، 52- شهد و شرنگ (عباس مهاجران/ صداوسیما)، 53- صدای ساز من (فرهاد مختاری/ دبیرخانه آموزش فرهنگ پیشگیری از اعتیاد و مرکز گسترش)، 54- صدای سکوت (کیارش خدادادمترجمی/ کیارش خدادادمترجمی)، 55- طوفان سنجاقک (شهرام مکری/ کانون تبلیغاتی مثلث زرد)، 56- عشق تنهاست و از پنجره کوتاه به بیابان‌های بی‌مجنون می‌نگرد (کیوان علی‌محمدی و امید بنکدار/ آرش زاهدی و مریم اسحاق‌زاده)، 57- عصبانی نشو، انبری (جمال اسکویی/ صداوسیما)، 58- فردای آبی (صفرعلی مجیدی‌زاد/ صداوسیما)، 59- فغانستان (امین قدمی/ امین قدمی)، 60- قدم‌زنان روی آب (فیما امامی/ مرکز گسترش)، 61- قطار (بابک نظری/ بابک نظری)، 62- کارتن (محمد عبدی و شیرین عبدی/ محمد عبدی و شیرین عبدی)، 63- کرشمه آتش (سیروس رنجبر/ مرکز گسترش)، 64- کسی آنجا مرا دوست دارد (سعید خادمی/ سعید خادمی و بهمن برومند)، 65- کنترل + آلت + دیلیت (آبتین مظفری/ علی گرجی)، 66- گاری شکسته (سعید شاه‌حسینی/ انجمن)، 67- گالش مرد (حاتم نائیج‌زاده/ حاتم نائیج‌زاده)، 68- گزارش زیرخاکی (مهدی نادری/ مرکز گسترش)، 69- گناه مریم (پریسا شاهنده/ پریسا شاهنده)، 70- لحظه (مهران گل‌محمدی/ مهران گل‌محمدی)، 71- لحظه شروع شب (کیارش اسدی‌زاده/ کیارش اسدی‌زاده)

72- لذت کشتن (علی محمد قاسمی / مرکز گسترش)

73- ماخونیک (علی وفادار/ دانشکده صداوسیما)، 74- مارس (حامد فراهانی/ حامد فراهانی و مهرنوش فرج‌پور)، 75- ماشین بابام (فرشید شفیعی/ فرشید شفیعی)، 76- مردمک‌های پریشان (طوفان نهان‌قدرتی/ انجمن)، 77- مردها گریه نمی‌کنند (پیمان نهان‌قدرتی/ پیمان نهان‌قدرتی)، 78- مسابقه نقاشی (مهرداد فرید/ جعفر عبدی‌پور و مهرداد فرید)، 79- مسخ (فرامک سلیمانی‌دشتکی/ فرانک سلیمانی‌دشتکی)، 80- من پاک کننده هستم! (کیارش انوری/ کیارش انوری)، 81- من، او، خاک (معین شافعی/ محمد شکیبانیا)، 82- موازیان به ناچار (منصور حیدری/ انجمن)، 83- مهرانا (مرتضی جهان‌پور/ مرتضی جهان‌پور)، 84- میوه درخت زیتون (میسا مولوی/ علی شاه‌مولوی)، 85- ناخدای کوچک (محمد صنگوری/ محمد صنگوری)، 86- نقاشی‌های مادر (نیما میگلی/ محمد آفریده و مرکز گسترش)، 87- نماز آخر (محسن خان‌جهانی/ انجمن)، 88- نوستالوژی (مهدی اسدی/ مهدی اسدی)، 89- هدرسه (رامتین لوافی‌پور/ صداوسیما)، 90- یک اتفاق ساده (لقمان خالدی/ صداوسیما)، 91- یک روز برفی (محمدجعفر باقری‌نیا/ محمدجعفر باقری‌نیا و حسن خیابانی)، 92- یک شاخه گل برای مجنون (احد عبادی/ انجمن)، 93- یک، دو، سه، چهار (رامتین لوافی‌پور/ انجمن)

 

مسابقه ملی بخش ب

1- 21 (مهدی گمار/ انجمن)، 2- 666+سکوت= طعم لیمو (رضا احترامی/ انجمن)، 3- آب در خوابگه مورچگان (فردوس خسروی‌نژاد/ انجمن)، 4- آرزوهای به گل مانده (علی کامیاب/ انجمن)، 5- آزاد ولی اسیر (مسعود برزگرفارسی و سوده محمدی/ انجمن)، 6- آسمان آبی (مهدی حیدری‌نژاد/ انجمن)، 7- آسمان خانه اوست (صادق رسولی/ انجمن)، 8- آغاز یک پایان (مریم خبازی/ انجمن)، 9- آن مرد اسب دارد (محمدرضا فرطوسی/ محمدرضا فرطوسی)، 10- این ما هستیم که زمین را می‌چرخانیم (طلایه اطلسی/ انجمن)، 11- بازمانده‌های ... (صمد رحیمی‌پور/ انجمن)، 12- بچه‌های شرجی (موسی کمالی‌چاهویی/ انجمن)، 13- بحر طویل عاشورا (ابوالفضل طبسی/ انجمن)، 14- برویم یا بمانیم حالا؟ (اردشیر پورنعمت/ انجمن)، 15- بوی عید (رضا ابوذر/ انجمن)، 16- پرت (شعله گلرخی/ انجمن)، 17- پریشان (محترم‌السادات حسینی‌اول/ انجمن)، 18- پس جوره (علی شاهیده/ انجمن)، 19- تارباس (سیدعباس شفیعی/ انجمن)، 20- تلنگر (سیدمرتضی احمدی/ موسسه سینماگران جوان خمینی‌شهر)، 21- تهاجم (افشین دانش/ افشین دانش)، 22- جنگ جهانی چندم (محمود سودایی/ انجمن)، 23- جهش از نوع ژنتیکی (سعید شاهوردی/ انجمن)، 24- چمدان (امیراحمد انصاری‌مهاآبادی/ امیراحمد انصاری‌مهاآبادی)، 25- حلقه (نوروز علی‌زاده/ انجمن)، 26- خاله سوسکه (حمید نجفی‌راد/ انجمن)، 27- در باد (حبیب باوی‌ساجد/ انجمن)، 28- دوباره باران (محمود سعیدی/ انجمن)، 29- دور باطل (کامران عزیزی/ انجمن)، 30- رنگ عمر (محمدمهدی مشفق/ انجمن)، 31- رنگینه (سعید همتی‌وند/ انجمن)، 32- روزی برای آتنا (حسن پاشاقلی‌پور/ حسن پاشاقلی‌پور)، 33- روزی که من ... (احسان جهانبخشان/ انجمن)، 34- روزی مثل هر روز (احسان جهانبخشان/ انجمن)، 35- رویش دوباره (پیمان دهقانی/ پیمان دهقانی)، 36- رهایی (پروین ابراهیمی/ انجمن)، 37- زنجیر (سیدرضا موسوی/ انجمن)، 38- ساعت صفر (شهروز آقایی‌پور/ انجمن)، 39- سالی چند (سید جلال نوری/ انجمن)، 40- سینما وینستون (محسن‌ استادعلی‌مخملباف/ مهرعلی خیری)، 41- شب وصال (مرضیه کاظمی/ انجمن)، 42- طبقه سومی (حمید زرگرنژاد/ حمید زرگرنژاد و انجمن)، 43- عبور ممنوع (حسین ریگی/ شرکت سینمایی نگاران)، 44- عکس یادگاری (اصغر صفارخوزانی/ اصغر صفارخوزانی)، 45- قرمز-زرد-قرمز (مهدی ثابت‌ایمان و مصطفی توفیقی/ مهدی ثابت‌ایمان)، 46- قصه ما راست بود (محمد اسلامی/ محمد اسلامی)، 47- کاشکی خواب تو را ندیده بودم (امیر موسوی/ امیر موسوی)، 48- کاغذهای سپید (امیرحسین کیانی/ امیرحسین کیانی)، 49- کدئین (پیمان ماندگار/ پیمان ماندگارشرکت رسانه فیلم ماهشهر)، 50- کلیک رویا (ابراهیم سعیدی‌نژاد/ ابراهیم سعیدی‌نژاد و خانه فیلم مردمک)، 51- کوچه (روح‌الله بهرامی سرشت/ انجمن)، 52- کوفیان (سعید ذوالنوریان/ انجمن)، 53- گربه‌ همکلاسی (فائزه احمدی/ انجمن)، 54- گرگم و گله می‌برم (نغمه الماسیان/ نغمه الماسیان)، 55- گفتگوی تمدن‌ها (ابوالقاسم حیدری/ انجمن)، 56- لطفا پس از شنیدن... (رسول کیاپاشا و دامون قنبرزاده/ رسول کیاپاشا)، 57- لورس آکتور (عباس امینی/ انجمن و بهنام فیلم)، 58- ماتیک (ایمان تحسین‌زاده/ هدی امتیاز)، 59- ماه بانو (عبدالله قهری/ انجمن)، 60- مرثیه آخرین درختان ایستاده (امید عبداللهی/ وزارت ارشاد)، 61- نامه (سیما سررشته‌داری/ انجمن)، 62- نه (سیامک نصیری‌زیبا/ سیامک نصیری‌زیبا)، 63- هر کی صدا بده (جواد حاج‌شریفی/ انجمن)، 64- همسایه‌ها (عباس حسینی/ عباس حسینی)، 65- یار دبستانی (حسن اکبری‌پور/ انجمن)

 

مسابقه بین الملل

1- آدم‌ها دورند (اشکان احمدی)، 2- آرزو (داوید الو و اریک توستی)، 3- آن دورها مرا متولد کن (کیارنگ علایی)، 4- الاکلنگ (فابریس لوآنگ‌ویژا)، 5- اینجا رادیو کومت است (الکساندر کیش‌لف)، 6- با این کارت پشت منو خیس نکن، بعد بگو بارون میاد (باربارا دوزر)، 7- با وجود همه‌چیز (والتر تورنیه)، 8- بچه مدرسه (ادینا کونتسک)، 9- بر اساس یک داستان واقعی (گوستاوو مورائس)، 10- برداشت آزاد یک (استفان الماجیان)، 11- بیگانه‌ها (یوهان کارنتو)، 12- بین جنگ‌ها (امیلی ووف)، 13- پژواک (رادوی نیکولوف)، 14- پسر موعود (مارسا ماکلیس)، 15- پشت سر (آکیرا ساساکی)، 16- پیام‌آور (روهای کیتامورا)، 17- تعطیلات در ماه نوامبر (پاول مدودف)، 18- توافق (جانی‌اُ رایلی)، 19- جمینگا (اوگو ورنیلد)، 20- جنگ بهتر بود (میلان بابیچ)، 21- چکمه (بنجامین آویلا)، 22- چکمه‌های لاستیکی قرمز (جاسمیلا ژبانیچ)، 23- حفره (وحید نصیریان)، 24- خاموشی (بیژن میرباقری)، 25- داخلی 21 (لیزی اوکسبی)، 26- در تاریکی (دنیس توپی‌کاف)، 27- درخت لیمو (رین یونگ)، 28- دستگاه پرس (بنی دی‌یز)، 29- دگرگونی (مارتین روزت)، 30- دنیای معلق (الساندرو پالمیرینی و انزو تستا)، 31- دور تسلسل (داوید اولدا و تریستان اولدا)، 32- رهبر ارکستر (هارولد چاپمن)، 33- زمان‌های سحر شده (هورست اورلیش)، 34- سقوط (یئون یانگ‌چان)، 35- سکوت جریان دارد (پی‌یر یو کروا)، 36- سکوی صفر (آنا فالگر)، 37- شفق خدایان (ژیسکا ریکلز)، 38- شنگ لت (لورانت نگر)، 39- شهاب (جیسون بریتسکی)، 40- فراسوی مزرعه‌های توت‌فرنگی (آناستاسیوس کارالامپیتیس)، 41- فردیناند (آندری لوپ)، 42- قطار (بابک نظری)، 43- قفس (اینگویلد سودرلیند)، 44- کارخانه نارنجی (سه‌اونگو چو)، 45- کودکان ابداع: از هیچ‌چیز، چیزی خلق کردن (سارا اسمیت‌پاتریک)، 46- کودکان را نجات دهید (ترژه رانگ‌نز)، 47- کیف پول (ونسان بی‌یرورتز)، 48- گل میخک آقای تامپسون (دی‌ین پیترلی)، 49- لانه سگ (بوجار آلیمانی)، 50- لحظه شروع شب (کیارش اسدی‌زاده)، 51- لحظه کامل (سرژ سیمون)، 52- لذت کشتن (علی‌محمد قاسمی)، 53- ما متحد می‌مانیم (هانس پترمولاند)، 54- ماه نئونی (نسیم والامنش)، 55- ماهیگیری (کریستوف سایمون)، 56- مردها گریه نمی‌کنند (پیمان نهان‌قدرتی)، 57- مژگان (کیم‌جو هو)، 58- ملاقات با «چه‌گوارا» و مردی از «می بری‌هیل» (آنتونی بایرنی)، 59- ملودی برای اتفاقی که خواهد افتاد (پدرام فولادیان‌پور)، 60- میگلینا (ری‌تر اورته‌گا)، 61- ناپدید شدن (ولادیمیر پروویچ)، 62- ناجی من (آتاناسیوس کارانیکوراس)، 63- نارنجک‌ها (پیتر پولیتزر)، 64- نت‌های پاییزی (کارمن کاستلوبرانکو)، 65- نقطه کور (مورین برادلی و شری مک‌دونالد)، 66- و مرد قرمز سبز شد (روت می‌هان)، 67- وارونه (آلساندرو په‌په)، 68- هدف (دی آلن)، 69- همه‌چیز روبراه است (الکساندر برن و سدریک فیول)، 70- یک مراسم کوچک (بندیکت پانیو)

 

بخش‏های جنبی:

مروری بر آثار استان قزوین/ ربع قرن با انقلاب/ برگزیده 20 سال فیلم کوتاه جشنواره سینمای جوان/ مروری بر فیلم‌های کوتاه بوسنی/ مروری بر فیلم‌های کوتاه ژاپن/ مروری بر فیلم‌های کوتاه بریتانیا/ مروری بر فیلم‌های کوتاه آلمان (از دیروز تا امروز)

مروری بر آثار یک فیلمساز: امیر شهاب رضویان

مروری بر آثار یک فیلمبردار: ساعد نیک‌ذات    

 

توضیحات:

-         شورای برگزاری : مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، حسن دزواره (مدیر بین‌الملل)، شهنام صفاجو (مدیر روابط عمومی)، علیرضا یوشی  (طراح سایت)، سهیل جهان بیگلری، فرید فرخنده کیش، مسعود بخشی، شیرین نادری

- برگزاری همزمان : اردبیل، بوشهر، مشهد، سنندج، خرم‌آباد

-         شبکه اول سیما، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سازمان ملی جوانان از حامیان این دوره بوده اند.

-         احمد الستی و محمد داودی به‌عنوان حاضران در نشست اساتید و هنرمندان بودند.

-         محمدمهدی حیدریان مسئولیت معاونت سینمایی را عهده‌دار بود.

-         در این دوره مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و انجمن سینمای جوانان با هم ادغام شده بودند.

-         شبکه اول سیما به‌عنوان یکی از حامیان مالی، با تشکیل هیأت داوری برگزیدگانش را معرفی کرد.

-         نشریه روزانه باعنوان نگاه با مدیریت اجرایی هوشنگ صدفی منتشر شد.

-         مجید برزگر ساخت تیزر و کارگردانی مراسم اختتامیه را برعهده داشت.

 

 

 


 

منبع: http://tisff.ir