فیلم 100 ثانیه‌ای

فیلم 100 ثانیه , فیلم است؛ نه تیزر تبلیغاتی است، نه نماهنگ و نه بخشی از یک فیلم بلند مدت. زمان آن از ابتدا تا پایان تیتراژ حداکثر 100 ثانیه است، می تواند داستانی، مستند و یا پویانمایی باشد. اگر برای هنر فیلم و سینما بتوان کاربرد و مصارف گوناگونی را برشمرد از جمله سرگرم‌کنندگی، انتقال عواطف و احساسات، پیام‌رسانی، انتقال اطلاعات و... به نظر می‌رسد که یک فیلم 100 ثانیه‌ای به سبب مدت زمان بسیار کوتاه، بتواند رسانه‌ای مناسب برای انتقال مفهوم و پیام باشد. شاید به تعبیری بشود آن را با تیزرهای تبلیغاتی مقایسه کرد، اما در جهت ارتقاء سطح فرهنگ عمومی مردم هم روزگارمان.

 

این رسانه مطابق با ساختارهای کشور ما و نیازمندی‌های دو رسانه تلویزیون و سینما می‌تواند مناسب برای نمایش در هر یک از این دو باشد. ایجاز و خلاقیت دو عنصری هستند که یک فیلم 100 ثانیه‌ای را درخشان و قابل تأمل می‌کنند.

 در دنیای کنونی ابزارهای انتقال پیام افزایش یافته‌اند و دسترسی به آنها سهولت بسیار زیادی یافته است. فیلم 100 می‌تواند رسانه‌ای نو و مناسب برای ابزارهای جدید باشد؛ گوشی‌های تلفن همراه، تلویزیون‌های شهری، تلویزیون‌های نصب شده در ایستگاه‌های مترو، فروشگاه‌ها و بانک‌ها، دنیای مجازی و اینترنت، همه و همه می‌توانند محلی برای نمایش این گونه از فیلم‌ها باشند.

 

 تلویزیون می‌تواند از آنها به عنوان میان‌برنامه استفاده کند و سینما به عنوان پیش‌نمایش فیلم‌هایش؛ طبیعی است که محل نمایش تفاوت‌های اندکی را در ساختار این فیلم‌ها ایجاد می‌کند، برای مثال فیلم 100 ثانیه ای که برای نمایش در تلویزیون‌های شهری آماده می‌شود باید بدون بهره گیری از عنصر صدا و موسیقی پیامش را منتقل کند و یا موارد دیگری که باید با توجه به محل نمایش مدنظر قرار گیرند. 

 در مجموع فیلم 100 را می‌توان رسانه‌ای نو‌ظهور نامید که با قابلیت تأثیرگذاری بسیار بالا در جهان پرشتاب و پرهیاهوی امروز می‌تواند برای ثانیه‌هایی مخاطب بی‌وقت و کم حوصله را به خود مشغول کند و در کنار انتقال مفهوم و پیام خود لذت بصری و زیبایی شناسانه هم به او هدیه کند.


 منبع: http://100fest.com

 

دسته بندی مطالب