تماس با ما                ثبت اطلاعات 

 

آربی آوانسیان

 آربی آوانسیان، متولد اول اسفند سال ۱۳۲۱ در محله جلفای اصفهان

 

آربی آوانسیان، بین سال‌های ۱۳۳۴ تا ۱۳۴۰ در دبیرستان کوشش داویدیان ارامنه در رشته ریاضی دوره متوسطه را به پایان رساند. وی در سال ۱۳۳۹ به گروه تئاتر «ارمن» به سرپرستی شاهین سرکیسیان ملحق شد.

آربی اوانسیان بین سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۳ در مدرسه عالی رادیو و تلویزیون ملی ایران به تدریس تجزیه و تحلیل فیلم و زیبایی‌شناسی فیلم و در سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۲ در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران کارگردانی و بازیگری تئاتر تدریس کرد. تئاتر شهر با نمایش باغ آلبالو نوشته آنتون چخوف به کارگردانی او در بهمن ۱۳۵۱ افتتاح گردید. از سال ۱۳۴۸ در تأسیس و مدیریت کارگاه نمایش همکاری داشت. در طول ۱۲ سال فعالیت کارگاه نمایش، آربی آوانسیان به عنوان یکی از کارگردان‌های صاحب‌نام از تجربه‌های جدید در زمینهٔ نمایش‌نامه‌نویسی و کارگردانی استقبال کرد، و او را پدیدآورندهٔ راه‌کارهای تجربی در حوزهٔ کارگردانی تئاتر در ایران به شمار می‌آورند.

 

آربی اوانسیان در ژانویه ۱۹۷۹ با دعوت رسمی بنیاد گوته به عنوان مهمان دولت آلمان، جهت دیدار و همکاری با تئاترهای اشتوتگارت، برلین و مونیخ، عازم آلمان غربی شد. سپس جهت کارگردانی نمایش «بانو با سگ ملوسش» در «جشنواره پائیزی پاریس» به فرانسه رفت و در شهر پاریس مقیم شد.

 

وی از سال ۱۳۵۷ مقیم فرانسه شده است.


فیلم ها :

  • فیلم کوتاه «نقاب / ماسک» (۱۳۴۳)
  • فیلم کوتاه «پاروانا / پروانه (۱۳۴۴)
  • داستانی «شوهر آهو خانم (۱۳۴۵)
  • مستند «لبئوس بنام تادائوس (قره کلیسا) ۱۳۴۶ مستند کوتاه
  • مستند «چشمه» (۱۳۵۱)
  • مستند «چگونه پیشبند سوزن‌دوزی‌شدهٔ مادرم در زندگیم گسترده می‌شود ۱۳۶۴

 

مطالب مرتبط :

یک نگاه تاریخ سینمایی
 

از طریق دکمه زیر، اطلاعات این صفحه را، تکمیل نمایید.

تکمیل اطلاعات فیلمساز