دوازدهمین جشنواره بین المللی سینمای مستند ایران (سینما حقیقت)

18 تا 25 آذرماه 1397

دبیر جشنوارهسیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد

هیات انتخاب

بخش مسابقه ملی: مصطفی امامی، مرجان ریاحی و امید عبدالهی

اعضای هیات انتخاب بخش مسابقه ملی مستندهای نیمه‌بلند: عباس امینی، مریم سپهری و سیدوحید حسینی

اعضای هیات انتخاب بخش مسابقه ملی مستندهای بلند: محمد شکیبانیا، آزاده موسوی و سیدمحمدرضا هاشمیان

هیات داوران:

 هیات داوران بخش «مسابقه ملی»:  مهوش شیخ الاسلامی (پژوهشگر و مستندساز)، علیرضا قاسم‌خان (مدیر فرهنگی و تهیه‌کننده)، محمدحسن دامن زن (مستندساز)، سودابه مجاوری (پژوهشگر و مستندساز)، وحید موسائیان (مستندساز و کارگردان سینما)، سعید عقیقی (نویسنده و منتقد سینما) و آرش لاهوتی (مستندساز و کارگردان سینما)-71 فیلم راه‌یافته به این بخش

هیات داوران بخش «جایزه شهید آوینی»:  اکبر نبوی (روزنامه‌نگار و تهیه‌کننده)، محمدهادی نائیجی (فیلمنامه‌نویس و کارگردان) و پناه‌برخدا رضایی (مستندساز و کارگردان سینما) 29 فیلم راه‌‎یافته به این بخش با موضوع انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حوزه‌ی مقاومت را داوری خواهند کرد.

هیات داوران بخش مسابقه فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران: فرشاد فدائیان (پژوهشگر و مستندساز)، سیدحسین حق‌گو (مدیر فرهنگی و تهیه‌کننده) و مهرداد زاهدیان (مستندساز) هستند. در این بخش 16 فیلم پذیرفته شده است.


 در مجموع 73 فیلم به بخش "مسابقه ملی" سینماحقیقت راه یافتند، 29 مستند کوتاه (تا 40 دقیقه)، 20 مستند نیمه‌بلند (40 تا 70 دقیقه) و 24 مستند بلند (بالای 70 دقیقه)

 

اسامی فیلم‌های منتخب بخش مسابقه ملی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به ترتیب حروف الفبا:

 مستندهای کوتاه:

آشنگ (محمدصادق اسماعیلی)، آنام (مریم حق‌پناه)، استشهادی برای خانعلی (آرمان قلی‌پور دشتکی)، اصول بازی (صادق داوری‌فر)، اهل آب (آزاده بی‌زارگیتی)، بهای خون (مرجان خسروی)، بی‌سرزمین‌تر از باد (غلامرضا جعفری)، پرتره‌ی خانم فرخزاد (ماهور میرشکاک)، پرسپولیس- شیکاگو (اُرُد عطارپور)، تک‌تیرانداز آمریکایی (مصطفی شاهرخی)، چند نفر از ما (هادی معصوم‌دوست)، چی‌دا (محسن کولیوندی)، حلب (امیر اُصانلو)، خالو اسداله (محمد عسگرخواه)، در قلمرو افعی دم عنکبوتی (فتح‌اله امیری)، رادکان (حجت حیدری، احسان ملازاده)، رویای روهینگیا (محمدمهدی خالقی)، زمستان یورت (میلاد میرزاباقری)، زیستن (پیام شادنیا)، سیاه دنباله‌دار (نیلوفر عظیمیان)، سی‌یار (کامران جاهدی)، شبیه‌سازی آقای زرد (ماهان خمامی‌پور)، صف سلام (هادی آفریده)، فصل بادهای گرم (حسین ریگی)، قارلی یوللار [جاده‌های برفی] (هایده مرادی)، لِسک (محمدرضا وطن‌دوست)، ماهیاک (فرح زارع)، من باید پرواز کنم، (غزاله رضوی)، 330 سی‌سی خاطره (الهام معروفی)

 

مستندهای نیمه‌بلند:

 آسک (مهدی زمانپور‌ کیاسری)، آنجا که باد می‌وزد (مینا مشهدی‌مهدی)، باد (حمید جعفری)، بازگشت به خانه (سمیه اشتری)، بزک (شیوا سنجری)، تخت‌سلیمان (پژمان مظاهری‌پور)، خور بر کرانه کویر نمک (مهدی باقری)، ده برادر (محسن علیدادی)، رافائل (رشاد بالف)، روزهای خوب گمشده تقویم (حجت طاهری) زمان (ماریا ماوتی)، سیاه‌زخم [جوکر] (سجاد ایمانی)، فریاد رو به باد (سیاوش جمالی، عطا مهراد)، فقدان (فاطمه ذوالفقاری)، قارشلق (رضا غلامی‌مطلق)، مسافر فوکوشیما (معصومه نورمحمدی)، میدان جوانان سابق (مینا اکبری)، نجات (امیرحسین نوروزی)، ورزا جنگ: داستان هومن و سفید (مهناز صبور)، وَرس (جواد وطنی)

 

مستندهای بلند:

 آبی به رنگ آسمان (امیر رفیعی)، آن زمستان (احمد شریف‌زاده)، آواز جغد کوچک (مهدی نورمحمدی)، اسرار دریاچه (آرمین ایثاریان)، اِکسُدوس (بهمن کیارستمی)، بهارستان، خانه‌ی ملت (بابک بهداد)، پدر طالقانی (محمدعلی محمددوست)، پنهان‌شدگی (سیدرضا رضوی)، تاریخ صدور (مجید عزیزی)، تمام چیزهایی که جایشان خالی‌ست (زینب تبریزی)، جای خالی دوست (محمدعلی طالبی)، چریکه‌ی بهرام یا ایمان به قدرت تصویر (فرشید قلی‌پور)، حافظ و گوته (فرشاد فرشته‌حکمت)، خاتمه (هادی زارعی، مهدی زارعی)، خانه‌ای برای تو (مهدی بخشی‌مقدم)، دلبند (یاسر طالبی)، روابط خانوادگی (ناصر ضمیری)، زیر حکم (سعید کشاورز)، شهسوار [جهان پهلوان تختی] (علی شاه‌محمدی)، مادرم ملکه (علی زمانی‌عصمتی)، مثل اسمم پگاه (سودابه بیضایی)، مهین (محمدحسین حیدری)، همایون (پیروز کلانتری)، همه بچه‌های مامان (رضوان سرمد)

 

تعدادی از فیلم‌ها نیز در بخش «مسابقه بین‌الملل»، «جایزه شهید آوینی»، «مستند معدن و صنایع معدنی ایران» و «خارج از مسابقه» جشنواره سینماحقیقت جای گرفتند.

 

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را در روزهای 18 تا 25 آذرماه 1397، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در پردیس سینمایی چارسو برگزار کرد. 


 جوایز دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت

**بخش هنر و تجربه

 در بخش هنر و تجربه جعفر صانعی مقدم جایزه این بخش را به مستند «بهارستان خانه ملت» به كارگردانی بابك بهداد اهدا كرد.

بابك بهداد پس از دریافت جایزه‌اش گفت: خوشحالم این جایزه را می گیرم از ارد عطارپور و آزاده بیزار گیتی تشكر می‌كنم.

دومین جایزه بخش «هنروتجربه» هم به مستند «اسرار دریاچه» به كارگردانی آرمین ایثاریان اهدا شد.

وی نیز پس از دریافت جایزه در سخنانی كوتاه گفت: این فیلم حاصل تلاش یك تیم هفتاد نفره است و من از طرف آنها این جایزه را دریافت می‌كنم.

 

**بخش شبكه مستند

 در ادامه این مراسم سلیم غفوری مدیر شبكه مستند روی صحنه آمد و جایزه ویژه شبكه مستند را به مستند «دلبند» ساخته یاسر طالبی اهدا كرد.

طالبی پس از دریافت جایزه با اشاره به برنامه‌ریزی برای حضورهای جهانی مستند خود گفت: دلبند ایرانی در حال طی كردن مسیر خود در جشنواره‌های خارجی است و به‌زودی خبرهای خوب آن را می شنوید.

 

**بخش معدن و صنایع معدنی

 در ادامه این برنامه از میان ۱۶ مستند پذیرفته شده برای بخش «معدن و صنایع معدنی» برگزیدگان نهایی معرفی شدند.

جایزه سوم این بخش مشتركا به فتح‌الله امیری كارگردان «روی سبز بیابان» و محمد عبداللهی كارگردان مستند «سنگ و نان» اهدا شد.

جایزه دوم این بخش نیز به محمد اسكندرزاده كارگردان مستند «شور شیرین» اهدا شد.

وی پس از دریافت جایزه‌اش گفت: از بچه‌های مستندساز تشكر می‌كنم كه آنقدر اعتبار كسب كرده‌اند كه نهادهای دیگر هم در این عرصه سرمایه‌گذاری می‌كنند.

جایزه اول نیز به عزت‌الله پروازه كارگردان «گالین» اهدا شد.

پروازه گفت: فكر می‌كردم سخت‌ترین شغل مستندسازی است اما دیدم كه كار معدن سخت‌ترین كار دنیاست؛ جا دارد از برگزاركنندگان جشنواره تشكر كنم كه این فیلم را لایق جایزه دانستند. این جایزه را به مادرم تقدیم می‌كنم.

جوایز بخش «معدن و صنایع معدنی» به ترتیب ۱۰۰، ۱۲۰ و ۱۵۰ میلیون ریال بود كه به برگزیدگان سوم تا اول این بخش اهدا شد.

 

**بخش بین‌الملل

 در این بخش جایزه بهترین مستند نیمه بلند به مستند «فریاد رو به باد» به كارگردانی مشترك سیاوش جمالی و عطا مهراد اهدا شد.

تندیس بهترین كارگردانی مستند كوتاه بخش بین الملل نیز به فیلم «ماهیاك» به كارگردانی فرح زارع از ایران رسید.

جایزه ویژه هیأت داوران بخش بین‌الملل در بخش مستندهای كوتاه و نیمه بلند هم به «لولو بوكسور مروارید» ساخته آسیموه جان بیباگامبا از كشور تانزانیا اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران بخش مستندهای ‌بلند بین‌الملل به فیلم «آلیشیا» ساخته ماسیا اومس از كشور هلند رسید.

مستند «جنگ نه ماهه» به كارگردانی لاشلو شویا از كشور مجارستان و قطر لوح تقدیر بهترین مستند بلند را از آن خود كرد.

همچنین جایزه بهترین فیلم بلند بخش بین‌الملل به مستند «اكسدوس» به كارگردانی بهمن كیارستمی اهدا شد.

 

**بخش شهید آوینی

 بخش بعدی آیین اختتامیه جشنواره دوازدهم به معرفی برترین‌های بخش جایزه شهید آوینی اختصاص داشت كه در این بخش، دیپلم افتخار به محسن زارعی كارگردان «بلوچستان» اهدا شد.

پژوهشگر این فیلم كه به نمایندگی از كارگردان جهت دریافت این دیپلم روی صحنه آمد گفت: كارگردان این اثر به دلایلی نتوانست بیاید اما من از شما مستندسازان می‌خواهم كه به بلوچستان بیشتر سر بزنید، چراكه بلوچستان به قلم و دوربین شما نیاز دارد.

تندیس برنزی و دیپلم افتخار این بخش به ماهان خمامی‌پور برای كارگردانی مستند «شبیه سازی آقای زرد» رسید.

تندیس نقره‌ای بخش شهید آوینی را هم محمدرضا وطن دوست كارگردان «لسك» از آن خود كرد.

وطن‌دوست پس از دریافت جایزه خود اظهار كرد: از تمام عوامل این مستند و دست‌اندركاران این جشنواره تشكر می‌كنم و خدا را شاكرم كه برای سومین سال پیاپی روی صحنه این جشنواره آمدم.

جایزه اصلی بخش شهید آوینی یعنی تندیس طلایی این بخش اما به وحید چاووش كارگردان مستند «خاطرات خبرنگار جنگ» اهدا شد.

جایزه ویژه هیأت داوران بخش شهید آوینی، به پاس حماسه تعهد و تخصص، به دكتر وحید حمیدی شخصیت اصلی مستند «مردان زندگی» ساخته یحیی رضایی اهدا شد.

جایزه ویژه دبیر جشنواره در بخش شهید آوینی هم به مجید جعفری لاهیجانی به پاس تلاش ستودنی برای تالیف كتاب ارزشمند «هنر در گرماگرم انقلاب» رسید كه این جایزه را طباطبایی‌نژاد به جعفری لاهیجانی اهدا كرد.

 

**بخش مسابقه ملی

 در بخش بعدی مراسم نوبت به معرفی برگزیدگان بخش مسابقه ملی رسید.

در ابتدای این بخش جایزه بهترین موسیقی مستند به افشین عزیزی برای مستند «خانه ای برای تو» اهدا شد.

جایزه بهترین صدا به صورت مشترك به صادق رضانیا و مهرداد نورمحمدی برای صداگذاری و صدابرداری مستند «آواز جغد كوچك» اهدا شد.

جایزه بهترین گفتار متن هم به مینا مشهدی مهدی و هادی اسفندیاری برای «آنجا كه باد می‌وزد» تعلق گرفت.

جایزه بهترین تدوین به بابك حیدری برای فیلم «خاتمه» تعلق گرفت.

جایزه بهترین تصویربرداری نیز به پویان آقابابایی برای فیلم «اسرار دریاچه» اهدا شد. آقابابایی پس از دریافت لوح تقدیر، گفت: فیلمبرداری این اثر یك كار تك نفره نبود. ۲۵ نفر در تیم فیلمبرداری بودند و من به نمایندگی از این تیم، این جایزه را دریافت می‌كنم.

در ادامه لوح تقدیر بهترین پژوهش به جواد وطنی برای «ورس» اهدا شد.

لوح تقدیر بهترین كارگردانی فیلم كوتاه هم به آزاده بیزار گیتی برای مستند «اهل آب» اهدا شد.

در ادامه اهدای جوایز بخش مسابقه ملی، تندیس بهترین مستند كوتاه به ارد عطارپور برای مستند «پرسپولیس شیكاگو» اهدا شد.

تندیس بهترین پژوهش هم به آرمین ایثاریان برای مستند «اسرار دریاچه» رسید.

تندیس بهترین كارگردانی فیلم مستند نیمه‌بلند و دیپلم افتخار نیز به «ماریا ماوتی» كارگردان «زمان» اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین كارگردانی فیلم مستند بلند نیز مشتركاً به هادی زارعی و مهدی زارعی كارگردانان «خاتمه» تعلق گرفت.

تندیس بهترین كارگردانی فیلم مستند بلند جشنواره و دیپلم افتخار نیز به مهدی بخشی‌مقدم كارگردان مستند «خانه‌ای برای تو» اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار نیز به زینب تبریزی كارگردان «تمام چیزهایی كه جایشان خالی‌ست» تعلق گرفت.

جایزه ویژه دبیر جشنواره شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار نیز به مهدی نورمحمدی كارگردان «آواز جغد كوچك» تقدیم شد.

دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت»، در بیست و پنجم آذرماه، با حضور سید محمد مهدی طباطبائی نژاد، دبیر این دوره از جشنوراه و حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی، سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، سلیم غفوری مدیر شبکه مستند، سید صادق موسوی مدیر عامل انجمن سینمای جوان، فخرالدین انوار، رخشان بنی اعتماد، جهانگیر کوثری، حبیب ایل بیگی، حسین ترابی، علیرضارضا داد، منوچهر شاهسواری، مهوش شیخ اسلامی، جعفر صانعی مقدم، ارد عطارپور، مرتضی رزاق کریمی، منوچهر مشیری و دیگر مهمانان خارجی در تالار اندیشه حوزه هنری به کار خود پایان داد.

 


 

منبع:

وب سایت، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی