یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های آموزشی (1354)

 

فهرست برگزیدگان و جوایز جشنواره :

 

 

گزارش کوتاه جشنواره

 

بعد از پایان یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های آموزشی در تهران‌، جشنواره در شهرهای رشت ، مشهد ، تبریز ، زاهدان ، رضاییه ، کرمان ،  سنندج ، یزد ، کرمانشاه، اصفهان ، اهواز ، شیراز ، بندرعباس و بوشهر نیز برگزار شد .در این دوره ، نمایشگاه وسایل ارزان قیمت کمک درسی نیز برگزارشد.

 

تعداد 80 فیلم رسیده به این جشنواره در گروه های علمی ، تربیتی ، جهان شناسی و درسی تقسیم بندی شد.

 

اسامی فیلم ها

 

گروه علمی

 

        جزیره ای از دل دریا : محصول ایسلند / 16 م م .

 

         ضد ماده : محصول آمریکا / 16 م م .

 

        نوردرظلمت :‌محصول رومانی / 35 م م

 

        سنگ های آذرین :‌محصول آلمان غربی / 16م م .

 

        تاریخ نجوم :‌محصول لبنان / 16 م م .

 

        زلزله :‌محصول هندوستان/ 16 م م .

 

        پنگوئن در قطب :‌محصول اتریش/ 16 م م .

 

        جنگل سانکن :‌محصول رومانی / 35 م م

 

        پژوهش در اعماق دریا‌: محصول امریکا/ 16 م م .

 

        اتم در خدمت بشر:‌محصول پاکستان / 35 م م

 

        کفش دوزک ( از قاب بالان )‌:‌محصول فرانسه/ 16 م م .

 

        در ساحل :‌محصول مجارستان / 35 م م

 

        از یک خواب عجیب :‌محصول ژاپن / 16 م م .

 

        حفاظت نسل نوعی بزکوهی :‌محصول سوئیس / 16 م م .

 

        شیشه ( بلور) :‌محصول آلمان غربی / 16 م م .

 

        مواد اولیه : محصول آلمان غربی/ 16 م م .

 

        مازا: محصول فرانسه / 16 م م .

 

        میدان مغناطیسی وسیله حرکت :‌محصول آمریکا / 16 م م .

 

        زندگی حیوانات گوشت خوار:‌محصول شوروی / 35 م م

 

        استفاده صنعتی از آب های گرم معدنی : محصو ل شوروی

 

       نان فردای ما :‌محصول شوروی/ 35 م م

 

       جزیره ای از دل دریا :‌محصول ایسلند / 16 م م .

 

       میکروسکوپ الکترونیکی : محصول آمریکا/ 16 م م .

 

       سرگذشت زمین ما :‌محصول آمریکا/ 16 م م .

 

       عکس هوایی :‌محصول سوئیس/ 16 م م .

 

       درسی از مبحث نور :‌محصول اردن/ 16 م م .

 

       جامه دان سرقت شده :‌محصول آلمان / 16 م م .

 

 

 

گروه تربیتی 

 

        دانش سرای عالی ورزش : محصول آلمان / 16 م م

 

        کودکان کره :‌محصول کره جنوبی / 35 م م .

 

        رنگین کمان از کجا می آید :‌محصول شوروی / 35 م م .

 

        تمرین نمایش : محصول سوئیس / 16 م م .

 

        دنیای بازی کودکان :‌محصول آمریکا/ 16 م م .

 

        روش ها : محصول مجارستان / 35 م م .

 

        اردوهای تربیتی جوانان :‌محصول انگلستان  / 16 م م .

 

      وظیفه معلم :‌ممحصول انگلستان  / 16 م م.

 

        زندگی و دیدها :‌محصول کانادا  / 16 م م .

 

        نوش دارو پس از :‌محصول آمریکا / 16 م م .

 

        کلاس درس در برزیل : محصول برزیل/ 35 م م .

 

        از راه چشم هایم :‌محصول استرالیا / 16 م م .

 

        سخن آموزی به ناشنوایان : محصول آمریکا  / 16 م م .

 

 

 

 گروه جهان شناسی

 

        شهیاد آریامهر :‌محصول ایران / 35 م م .

 

        مسجد شیخ لطف الله : محصول ایران / 35 م م

 

        آتش و سنگ : محصول ایران / 35 م م

 

        هنرهای ملی جکسلواکی :‌محصول جکسلواکی / 35 م م

 

        تیری به سوی خورشید :‌محصول آمریکا  / 16 م م

 

        توقف گاهی در سرزمین درناها :‌محصول ژاپن  / 16 م م

 

        وساک (سالگرد تولد بودا ): محصول آمریکا  / 16 م م

 

        تاک زرین  : محصول هندوستان / 35 م م

 

        پیشرفت های صنعتی در نپال  :‌محصول نپال / 35 م م

 

        گزارشی از استرالیا :‌محصول استرالیا / 16 م م

 

        استرالیا :‌محصول اتریش / 16 م م

 

        جزیره فی جی  :‌محصول اتریش / 16 م م .

 

        جهنم کالتر : محصول انگلستان / 35 م م

 

        چهل ستون  : محصول ایران/ 35 م م

 

        تداوم  : محصول مجارستان / 35 م م

 

        بافت های حیوانات و انسان  : محصول شوروی / 35 م م

 

        جعبه اسرارآمیز  : محصول برزیل / 16 م م

 

        هنر کوزه گری   : محصول عراق / 16 م م

 

        زبان فیلم   : محصول سوئیس / 16 م م

 

 

 

برگزیدگان جشنواره

 

 

 

  گروه علمی

 

      تندیس نقره به فیلم : جنگل سافن / از رومانی

 

      تندیس برنز به فیلم : کفش دوزک/ از فرانسه

 

 

 

  گروه تربیتی

 

      تندیس زرین به فیلم : نوش داروپس/  از آمریکا

 

      تندیس نقره به فیلم :روش ها / از مجارستان

 

      تندیس برنز به فیلم : زندگی ودیدها/ از کانادا

 

 

 

   گروه جهان شناسی 

 

      تندیس نقره به فیلم : توقف گاهی در سرزمین درناها/ از ژاپن

 

      تندیس برنز به فیلم : جهنم / از انگلستان  

 

          

 

    گروه درسی 

تندیس زرین به فیلم : بافت حیوان وانسان /از شوروی

تندیس نقره به فیلم : جامه دان سرقت شده /از آلمان غربی

تندیس برنز به فیلم : سرگذشت سرزمین ما /از آمریکا


 

کشورهای شرکت کننده : آلمان ، آمریکا ، استرالیا ، اتریش ، انگلستان ، ایسلند ، پاکستان ، رومانی ، ژاپن ، شوروی ، فرانسه ، کانادا ، هندوستان ، اردن ، چکسلواکی، برزیل ، عراق ، کره جنوبی ، لبنان ،‌مجارستان، نپال و سوئیس