هجدهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران(سینمای جوان)

زمان : 1 تا 6 آبان 1380

مکان :  مجتمع فرهنگی و هنری تهران (سینما ایران)

دبیر جشنواره : جعفر صانعی‌مقدم (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)

محمد آفریده (قائم مقام)، علیرضا کریمی‌صارمی (مدیر اجرایی)، حسن دزواره )مدیر بین الملل(، حبیب ایل‌بیگی مدیر روابط عمومی)

هیأت داوران :

مسابقه ایران: رخشان بنی‌اعتماد، محمدرضا شریفی، محمدرضا اصلانی، علی معلم و رضا میرکریمی

بخش ویژه فیلم‌های کوتاه با موضوع امام علی(ع): سیدحمید میرخندان، عباس معلمی، احمدرضا داوری و علیرضا سجادپور

مسابقه بین‌الملل: گئورگی کارپاتی، مجید مجیدی و شین اسمیت

مسابقه گفتگوی تمدن‌ها: حسن دزواره، حشام جمال‌الدین‌محمد‌الخطیب، ماریو ویتالونه و کنستانتین پاسالیس


 فهرست برگزیدگان  هجدهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران :

بخش مسابقه ایران بخش (الف)

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم مستند / امیا / محسن نظری 

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / چاه / بایرام فضلی 

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی / حقیقت / محمدمعین ‌صفدری، حمید براری، ایمان آقاحسینی و ایمان براری

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ شش میلیون ریال بهترین فیلم جشنواره بخش (الف) / پرنیان /  ارد عطارپور

جایزه ویژه اول هیات داوران به همراه تندیس و دیپلم افتخار / پرهوده / روزت قادری /

جایزه ویژه دوم هیات داوران به همراه تندیس و دیپلم افتخار / کسی به فکر ماهی‌ها نیست / علی زمانی‌عصمتی /

جایزه ویژه سوم هیات داوران به همراه تندیس ودیپلم افتخار برای بازیگری / اردشیر غلامعلی‌پور در فیلم / سنگ قبری برای اردشیر ساخته رضا بهرامی‌نژاد

بخش مسابقه ایران (ب)

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم انیمیشین / زاغی / عزیزاله شاه‌محمدی / کرمان

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم مستند / بهار را باور کن / فرحناز آسوده / تالش

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / چرا؟! / مهدی زنگنه / تهران

تندیس زرین و مبلغ شش میلیون ریال بهترین فیلم جشنواره در بخش (ب) / اگر دیوار‌ها می‌توانستند سخن بگویند / نادر شیخ‌الاسلامی / تالش

جایزه ویژه اول هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار به فیلم / ملاقات شبانه / رامین محمودیان / اراک

جایزه ویژه دوم هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار به فیلم / خاک خیس / بهزاد رسول زاده / تالش

جایزه ویژه سوم هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار به فیلم / عشق چه‌ رنگیه؟ / مریم ارنگ / تهران

بخش مسابقه بین الملل

تندیس زرین و دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم تجربی / استتار / جاناتان هادسن / انگلستان

تندیس زرین و دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی / ارزش‌ها / ون فن / آمریکا

تندیس زرین و دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم مستند / خانه سیاه / تارق شهیار / بنگلادش

تندیس زرین و دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / موضوع مردانه / استاوومیر فابیکی / لهستان

تندیس زرین و دیپلم افتخار به فیلم‌های/ عاری از پلیدی/آری بافالوکا/ یونان ،  /فرورفته در آب/ انور اردم/ ترکیه و/ پروانه روی شانه/ پروین دنیافر/ ایران

تندیس زرین و دیپلم افتخار برای فیلم‌برداری تحسین برانگیز/ بیگانه و بومی/ علی محمد قاسمی

برگزیدگان بخش ویژه فیلم‌های کوتاه با موضوع امام علی(ع)

لوح تقدیر به همراه دو سکه بهار آزادی به فیلم / علی مولا علی/ جمال پیر حیدری

لوح تقدیر به همراه دو سکه بهار آزادی به فیلم/ یتیم/ علی فردی

لوح تقدیر به همراه سه سکه بهار آزادی به فیلم/ وهم سبز/ علی زمانی عصمتی

برندگان بخش ویژه مسابقه بین‌المللی گفتگوی تمدن‌ها

دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال به فیلم مستند/ و غیره/ آندری اسیپوف/ روسیه به عنوان برگزیده اول

دیپلم افتخار مبلغ شش میلیون ریال به فیلم داستانی/ پیشداوری/ آری بافالوکا/ یونان به عنوان برگزیده دوم

دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال به فیلم مستند/ مدرسه گوشه حیاط/ محمدهادی توحیدی‌مقدم/ ایران به عنوان برگزیده سوم

دیپلم افتخار به فیلم/ مردی با چشمان زیبا/ جاناتان هادسن/ انگلستان و/خانه‌ام در آتش است/ رودریگوواریل دورفمن/ شیلی

 

فهرست فیلم های منتخب هجدهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران 

مسابقه ایران

بخش الف

1- آب و عاطفه (ناهید رضایی/ انجمن)، 2- آسمان رستم آباد ابری است (محمد جعفری/ امیر سماواتی و صداوسیما)، 3- آوای خاک (کوروش گرمساری/ انجمن)، 4- احوالپرسی (محمدرضا قزوینی/ محمدرضا قزوینی و انجمن)، 5- امیا (محسن نظری‌خاکشور/ محسن نظری‌خاکشور)، 6- اینجا پرنده بود (سهیلا نیک‌سرشت/ صداوسیما)، 7- بدون عنوان (پناه‌برخدا رضایی/ پناه‌برخدا رضایی)، 8- بیگانه و بومی (علی‌محمد قاسمی/ انجمن)، 9- بیوه مرد (مهرداد اسکویی/ مهرداد اسکویی و انجمن)، 10- پاندول (مهدی بمانی/ مهدی بمانی)، 11- پرنیان (ارد عطاپور/ صداوسیما)، 12- پرهوده (روزت قادری/ انجمن)، 13- پسرها سرباز به دنیا می‌آیند (فریبرز کامکاری/ فریبرز کامکاری)، 14- تا باد چنین بادا (مریم کسایی/ انجمن)، 15- توازن نامحدود (حسین ضیایی/ حسین ضیایی و انجمن)، 16- تیر (شیرین برق‌نورد/ انجمن)، 17- چاه (بایرام فضلی/ بایرام فضلی)، 18- چکمه‌ها در برف (شمس‌الدین آروند/ انجمن و صداوسیما)، 19- چوب مقدس (شهرام درویش/ انجمن)، 20- چیزی شبیه آزادی (محمد‌تقی راوندی/ فروزان کامران‌تبار)، 21- حقیقت (محمدمعین صمدی، حمید براری‌سوادکوهی، ایمان آقاحسینی و امیر براری‌سواد‌کوهی/ گروه رویاگران)، 22- خشم خام (محمدرضا رحمانی/ انجمن و صداوسیما)، 23- خشک اوی (داود فروغی/ حجت فروغی)، 24- خواب طولانی مرغ دریایی (فرهاد نصیری/ حوزه)، 25- داغ (دلارام کارخیران/ سام فیلم)، 26- دو خواهر (بیژن میرباقری/ انجمن)، 27- دور‌دست (زهرا محمدطاهری/ خانه ادبیات و هنر کودکان)، 28- دو سر طلا (جواد عظیمی‌پارسا/ جواد عظیمی‌پارسا)، 29- دیوار (علی خسروی‌کوهستانی/ وهاب سبقی و علی خسروی‌کوهستانی)، 30- روایتی دیگر از جنگ (مجید حمیدیان/ انجمن)، 31- زندگی (نیما میگلی و مازیار خسروی/ انجمن)، 32- سد بابا (رضا رمضان‌پور‌مفرد/ صداوسیما)، 33- سکوت (عباس امینی/ عباس امینی و انجمن)، 34- سلام آقای ایول (امیر توده‌روستا/ امیر توده‌روستا)، 35- سنگ قبری برای اردشیر (رضا بهرامی‌نژاد/ رحمت‌اله بهرامی‌نژاد)، 36- سیاهی (نادر طریقت/ سازمان سینمایی فجر)

37- شما می‌بینید یک فیلم ( فیما امامی/ انجمن)

38- شناسایی (ابراهیم اصغرزاده / روایت فتح)

39- شهر دلتنگ (سهراب مستوفی/ سهراب مستوفی)، 40- صندلی (سیدشکراله کلانتری/ سیدشکراله کلانتری)، 41- صورتک‌ها (آرش رصافی/ انجمن)، 42- ضد نور (وحید نصیریان/ وحید نصیریان و انجمن)، 43- عکس بدون قاب (مونا زندی‌حقیقی/ مونا زندی‌حقیقی و انجمن)، 44- فرشته خیال (لیسا جمیله‌برجسته/ لیسا جمیله‌برجسته)، 45- فصل سرد (بهرام توکلی و سعید لطفی/ انجمن و صداوسیما)، 46- فوتبال به سبک ایرانی (مازیار بهاری/ مازیار بهاری)، 47- فیلتر‌ها (حسین اقبالی/ حسین اقبالی و صداوسیما)، 48- قطار هشت‌ونیم (بهزاد خداویسی/ بهزاد خداویسی)، 49- کادو ( محمد شیروانی/ سیما فیلم)، 50- کسی به فکر ماهی‌ها نیست (علی زمانی‌عصمتی/ نما هنر)، 51- کویر (علیرضا امینی/ سازمان سینمایی فجر)، 52- کویر آینه‌ها (کیوان علی‌محمدی و امید بنکدار/ کیوان علی‌محمدی و انجمن)، 53- کیکاووس (سیدمحمود صائمین/ سیدمحمود صائمین و صداوسیما)، 54- گره (سعید شاه‌حسینی/ هیلاج و موسسه فیلمسازی سایه)، 55- گیلاس‌هایی که کمپوت شد (محمد شیروانی/ سام فیلم)، 56- لب‌های دوخته (مهدی نادری/ انجمن)، 57- مترسک (سیدمحمد طاهریان/ انجمن)، 58- مثل گل‌های گلیم (رضا اکبری‌راد/ رضا اکبری‌راد، انجمن و صداوسیما)، 59- مثل همه انسان‌ها (سعید تارازی/ هیلاج)، 60- مدرسه گوشه حیاط (محمدهادی توحیدی‌مقدم/ محمدهادی توحیدی‌مقدم)، 61- مرد آبی (داریوش غریب‌زاده/ انجمن)، 62- معما (امیر سحرخیز/ کارگاه انیمیشن روژنا)، 63- موچول (سعید پنجی/ سعید پنجی)، 64- نقالدی (امیر شمخانی و سعید پورشعبانی و ایرج سعدی/ ایرج سعدی و صداوسیما)، 65- نقش سفال (کمال مدنی/ صداوسیما)، 66- نگاهی به جشنواره تولیدات صداوسیما (علی‌محمد کاظمی‌فرد/ علی‌محمد کاظمی‌فرد و صداوسیما)، 67- و من در خوشبختی شیرین به دنیا آمدم (کیارش انوری/ مصطفی انوری)، 68- هفت قطعه بازیگوش (جمال اسکویی/ صداوسیما)، 69- هوای تازه (فرناز جمشیدی‌مقدم/ سازمان سینمایی فجر)، 70- یک بعد از ظهر داغ (حسن رشیدقامت/ انجمن)، 71- یک روز خوش (مهناز رکنی/ مهناز رکنی)، 72- یک قفس آزادی (جواد مزد‌آبادی/ انجمن)

 

بخش ب:

1- آقای ماهیچی (امیر شمخانی/ شهرام غفوری)، 2- آینه (بیژن زمان‌پیرا/ انجمن)، 3- اترل ماهی (پویان کفیلی و داود اشرفی/ انجمن)، 4- اسارت (حسن حکمتی/ استودیو کادر طلایی)، 5- اگر باران ببارد (نادر شیخ‌الاسلامی/ انجمن)، 6- اگر دیوارها می‌توانستند سخن بگویند (نادر شیخ‌الاسلامی/ انجمن)، 7- امروز، روز من (امید وفایی/ انجمن)، 8- اهواز 1390 (سعید پنجی/ موسسه فیلمسازی آرتافیلم)، 9- باد چیزی خواهد گفت (سمیرا میس‌جنتیان/ انجمن)، 10- بازار (محمد مقیم‌پوربیژنی/ انجمن)، 11- بچه‌ها عاشق می‌شوند (صادق مزاری‌جلالی/ انجمن)، 12- برش (پیام عزیزی/ انجمن)، 13- برق گرفتگی و مگس (شهرام مکری و ساره بطحایی/ انجمن)، 14- بعد از جنگ (بهنوش زرندی و علی مرادی/ انجمن)، 15- بقچه (بهزاد رسول زاده/ انجمن)، 16- بوم سفید (اکرم هاشمی/ انجمن)، 17- بهار را باور کن (فرحناز آسوده/ انجمن)، 18- بی‌نام (آزیتا رضایی/ انجمن)، 19- پدر (ناصر قهرمانی/ انجمن)، 20- پرچم قرمز (علی‌محمد سرچه‌پیما/ انجمن)، 21- پرسه در حوالی آتش (محمد تراب‌بیگی/ انجمن)، 22- پروانه روی شانه (پروین دنیافر/ انجمن)، 23- پلاک 45 (سهیلا رضاعی/ انجمن)، 24- پیکاسوی کوچو (زهرا فرجی/ موسسه فرهنگی آموزشی به‌اندیش)، 25- تصاویر لرزان (افشین عامریان/ انجمن)، 26- چرا؟! (مهدی زنگنه/ مهدی زنگنه)، 27- حلزون (روح‌الامین امانی‌مهر/ روح‌الامین امانی‌مهر)، 28- خاک خیس (بهزاد رسول‌زاده/ انجمن)، 29- خانه‌ام ابریست (ناهید حسن‌زاده و الهه دهقان‌فرد/ انجمن)، 30- خانه‌دار (اکبر نیکمرد/ انجمن)، 31- دخیل (هادی بهزادی/ هادی بهزادی)، 32- دده مقصود (غریب منوچهری/ موسسه فیلم کوتاه مقان هنر)، 33- در (ابوالقاسم رئیسی/ انجمن)، 34- در خواب (حمیدرضا سعادتی)، 35- در کوچه باد می‌آید (صادق داوری‌فر/ صادق داوری‌فر)، 36- دست‌ها (رسول صالحی/ انجمن)، 37- دست‌های بی‌ریشه (علی عسگری/ انجمن)، 38- دو خط موازی (حامد فراهانی/ حامد فراهانی)، 39- دود این آتش (امیر دهنوی/ انجمن)، 40- دومی‌ها (بهزاد رسول‌زاده/ انجمن)، 41- راش‌های اضافی (نادر محمدی‌پورساعی‌ور/ انجمن)، 42- رسالتی دیگر (فرید خانلری‌زاده‌کلایی/ فرید خانلری‌زاده‌کلایی)، 43- رویا (سروش جعفری‌جوزانی/ جوزان فیلم)، 44- ای/ ام سی به توان 2 (شهاب‌الدین علیشاهی/ شهاب‌الدین علیشاهی)، 45- رویای خاکستری (حسین طاهری/ انجمن)، 46- زاغی (عزیزاله شاه‌محمدی/ صداوسیما)، 47- زمان مرده (فرزین محمودزاده/ فرزین محمودزاده)، 48- زندگی در سکوت (فرهاد مختاری/ انجمن)، 49- زنده در خاک (محمدرضا حاجی‌غلامی/ انجمن)، 50- زنگ اول (محمد گذرآبادی/ محمد گذرآبادی)، 51- ساکن ذهن شوم (بابک انوری/ بابک انوری)، 52- سفر (شادی حدادپور/ انجمن)، 53- سکوت (علی فتح‌لایق‌زاده/ انجمن)، 54- شهربانو (علی‌اکبر اسماعیلی/ انجمن)، 55- عشق چه رنگیه؟ (مریم اورنگ/ انجمن)، 56- قاب و آینه (شهرام شراره/ شهرام شراره و کارگاه هنری سروش)، 57- قاصدک (حاتم نائیج‌زاده/ صداوسیما)، 58- قلعه عقاب‌ها (بهزاد مولود/ انجمن)، 59- کرین (علی بابایی/ انجمن)، 60- گذر زندگی (میلاد جرموز/ انجمن)، 61- گفتگو از نوع سوم (پیمان دهقانی/ اداره کل زندان‌ها)، 62- گوشت (حسین کتال/ انجمن)، 63- لحظه‌ای تا پرواز (شهرام میراب‌اقدم/ انجمن)، 64- ما نگاه، ما هیچ (علی عامریان/ انجمن)، 65- مادر زنده است (محمد اربابیان/ محمد اربابیان)، 66- مدرسه‌ای که می‌رفتیم (سیدحمیدرضا میر‌حسینی/ انجمن)، 67- مرد تک نتی (نادر ساعی‌ور و طاهره مدرسی/ انجمن)، 68- مرد و ماشین (محمود سعیدی/ انجمن)، 69- ملاقات شبانه (رامین محمودیان/ انجمن)، 70- منور دختر مش قاسم‌علی (محمدحسین کرمی و روح‌اله مولوی/ انجمن)، 71- مهر آئین زندگی (ذبیح‌اله بختیاری/ انجمن)، 72- ناس (محسن مقدم/ انجمن)، 73- نسیم (سیدمرتضی احمدی/ موسسه سینماگران جوان خمینی‌شهر)، 74- نقش دل (فاطمه نصرتی/ انجمن)، 75- و اینک زندگی (محمد محمودی/ انجمن)، 76- وقتی بره‌ها سکوت نمی‌کنند (میرولی حسینی/ میرولی حسینی)، 77- هاشور (مجتبی اسپنانی/ انجمن)، 78- یک اتفاق ساده (علیرضا محمدزاده/ انجمن)، 79- یک اتفاق ساده (حمید رمضان‌پورمفرد/ انجمن)، 80- یک آئین مذهبی (رضا دریانوش/ رضا دریانوش)، 81- یک عکس بر روی گذرنامه (امیرحسین کیانی/ امیرحسین کیانی)

 

بخش ویژه مسابقه فیلم‌های کوتاه با موضوع امام علی  (ع)

1- ایلیا (میترا تمجیدی/ سام فیلم)، 2- شب حادثه (جمال محمدپور/ جمال محمدپور)، 3- علی مولا علی (جمال پیرخدری/ دیدگاه سیما)، 4- مسافران (مریم اورنگ/ انجمن)، 5- مشق شبانه (علی بیطرفان/ انجمن و سازمان تبلیغات اسلامی)، 6- مولود کعبه (علیرضا امینی‌نسب/ آموزشکده سپیده کاشانی)، 7- نایریکا (طیبه فلکیان/ انجمن و مرکز پژوهش‌های اسلامی)، 8- نقشی بر محراب (وحید چهاردولی/ انجمن)، 9- وهم سبز (علی زمانی‌عصمتی/ انجمن و مرکز پژوهش‌های اسلامی)، 10- همای رحمت (محمدرضا نجفی/ انجمن و مرکز پژوهش‌های اسلامی)، 11- هه ره وس (لیلی عاج/ انجمن و مرکز پژوهش‌های اسلامی)، 12- یتیم (علی فردی/ انجمن و مرکز پژوهش‌های اسلامی)

 

مسابقه بین‌الملل:

1- دور از چشم تماشاگران (لیزا روبرتسون)، 2- اتاق زیر شیروانی (سباستین وینکلز)، 3- استتار (جاناتان هادسن)، 4- سقوط گنجشک‌ها (مورای کین)، 5- پوشکین از نگاه شما (اکسانا چرکاسوا)، 6- ناشناس (آلکساندرا گولئا)، 7- ضد نور (وحید نصیریان)، 8- سنگ قبر (مانو گومز)، 9- پروانه روی شانه (پروین دنیافر)، 10- نوای آکاردئون (ایناز فرناندز)، 11- دختر دادالس (کریس دودوگ)، 12- موضوع مردانه (استاومیر فابیکی)، 13- گریز (جرالد واک)، 14- نبرد چچن (سرگئی بوسنکو)، 15- نامه (یان سازه)، 16- بازتابنده (تاتو پویاویرتا)، 17- جزیره (کران دارسی‌اسمیت)، 18- ارنست (کیث برمن)، 19- ارزش‌ها (ون فن)، 20- اگر دیوارها می‌توانستند سخن بگویند (نادر شیخ‌الاسلامی)، 21- شما می‌بینید یک فیلم (فیما امامی)، 22- سردخانه (اولیویه ماسه‌دپاس)، 23- فرو رفته با آب (دوغان اومیت‌کاراجا و ام.نامیک اوغور)، 24- معجزه (ارنستو کنترراس)، 25- موکو - خالکوبی صورت (جیلیان وایت)، 26- سفری در دل شب (جورام تن‌برینک)، 27- مرد آبی (داریوش غریب‌زاده)، 28- زندگی مشترک (دانیل کازاگرانده)، 29- آینه جادویی (کاتارینا لیل‌گویست)، 30- فرار شبانه (بوی تاک‌چوین)، 31- دیشا (ن.د ساداماته)، 32- ترور (اسکار سانتوز)، 33- علف‌های بلند (ماتیو ژرو)، 34- دختر جوان و ابرها (گئورگس شویتس‌گبل)، 35- یک قفس آزادی (جواد مزد‌آبادی)، 36- تاکسی (گابریل مام‌روث)، 37- واریوس کوچک (آلن ژاک)، 38- هتل سانترال (مت هالز)، 39- بسیار تاریک برای شب (کلر لانگان)، 40- عاری از پلیدی (آری بافالوکا)، 41- پیتزا پسیوناتا (کاری یوسونن)، 42- بیگانه و بومی (علی‌محمد قاسمی)، 43- آرزو می‌کنم (دایانگ کیم )، 44- خانه سیاه (طارق شهریار)، 45- کلام آخر (جیان‌فرانکو  ‌رزی، یان‌سباستین ‌لالماند و کارلوس مارتینز‌کازاس)، 46- پرهوده (روزت قادری)، 47- جای پا فرشته (بئاتریس هالسکس)، 48- مسافر قاچاق (آبی فایجو)، 49- سمفونی سن‌پترزبورگ (ساشا اسنو)، 50- یا رایاه (کلودیو پازینزا)، 51- شرزو (هیده‌او آاوشیما)، 52- بیوه مرد (مهرداد اسکویی)، 53- موتور سیکلت (آدیتیا آسارت)، 54- حشره شناس (دارن آتینه)، 55- رفتن، جهیدن و پریدن (سرجان وولتیچ)، 56- نمک (سووتلانا موزیچنکو)

 

بخش ویژه مسابقه بین‌المللی گفتگوی تمدن‌ها

1- پیش داوری (آری بافالوکا)، 2- تاکسی (گلابرریل مامروس)، 3- چمنزار (میتکو پانوف)، 4- چوب مقدس (شهرام درویش)، 5- خانه‌ام در آتش است (رودریگو و آریل دوروف‌من)، 6- خداوند خانه ما را حفظ کند (دملا سرکزلر و ت.اونور اردم)، 7- رقص (کلاوس ورنرفوس)، 8- ساخت ایران (جواد مزد‌آبادی)، 9- سفر به دیگر سو (مازیار رضاخانی)، 10- عشق (امید بنکدار و کیوان علی‌محمدی)، 11- کلایبیا - مازارا (طارق بن‌عبداله و جیان فرانکو‌پانونه)، 12- مدرسه گوشه حیاط (محمدهادی توحیدی‌مقدم)، 13- مردی با چشمان زیبا (جاناتان هادسن)، 14- نه تنها یک وعده غذای گرم (لین وندنبرگ)، 15- و غیره (آندری اسیپوف)، 16- وقتی بهرنگ ایومی را ملاقات میکند (مسعود بخشی)، 17- یا رایاه (کلودیو پازینزا)

بخش‏های جنبی :

مرور فیلم‌های کوتاه آکادمی فیلم و تلویزیون پتسدام بابلزبرگ آلمان / مرور فیلم‌های کوتاه انگلیس / مرور فیلم‌های کوتاه یونان

مرور بر آثار یک فیلمساز: مهرداد اسکویی

 

توضیحات:

-         برای اولین بار جشنواره در 3 سالن مجموعه فرهنگی‌هنری تهران برگزار شد.

-         احمد مسجدجامعی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدحسن پزشک به‌عنوان معاون سینمایی مسئولیت داشتند.

-         این دوره باحمایت شبکه اول سیما برگزار شد.