سیزدهمین جشنواره سراسری و اولین جشنواره بین‌المللی سینمای جوان

 زمان : 28 تیر تا 2 مرداد 1375

 مکان: تهران-فرهنگسرای بهمن

دبیر جشنواره :  محمدحسین صوفی 

 هیأت داوران : محمود کلاری، ناصر غلامرضایی، محمدجعفر صافی، علی‌اکبر قاضی‌نظام و حمیدرضا آشتیانی‌پور

شورای برگزاری : مجتبی آقایی (قائم مقام دبیر)، علیرضا کریمی‏ صارمی (مدیر اجرایی)، حسن دزواره (مدیر بین‏الملل)، جلیل شعبانی (معاون بخش فیلم)، مسعود زنده ‏رو ح‏کرمانی (معاون بخش عکس) و محسن علی‏محمدی (روابط عمومی)


 فهرست برگزیدگان و لیست جوایز :

نامزدها: رهایی (محسن تیموری و محمدرضا آقالر)، عرصه کوچ (نعیمه اعلایی)، آتش و ابریشم (مجید قربانی)، حیدربابا (کریم عظیمی)، سرتاش خانه (بهمن قبادی)

 حمید اسکندری (حیدربابا)، سیدحسین صافی (پنجره)، عباس یوسف‌ شاهی (روی پیراهن آبی آسمان)، فرهاد ربیعی (زمزمه‌های زمین)، محمدرضا تیموری (رهایی)

 

بهترین تیتراژ (کارواش/ بختیار لحیمی/ سنندج)

نامزدها: علی دنیوی (روی پیراهن آبی آسمان)، بختیار لحیمی (سرتاش خانه) و داور نجفی (خداحافظ سینمای 8)

 

بهترین صداگذاری (آتش و ابریشم/ عباس یوسف‌شاهی/ ساری)

نامزدها: جواد رمضانی (ب مثل باران)، محمود نادری (یادباد)، سعید افتاده (پنجره)، بختیار لحیمی و آرمین اربابی (سرتاش خانه)

 

بهترین تدوین (الفبا/ صابر محمدی/ اردبیل)

نامزدها: محمدمهدی حسن‌پور (کچکال)، اکبر نیکمرد (عرصه کوچ)، سیدحسین صافی (پنجره) و سلمان احمدی (حیدربابا)

 

بهترین موسیقی (از میان این همه روز/ سعید ایپکی/ همدان)

نامزدها: محمد مهدی حسن‌پور (کچکال)، فریدون شهبازیان (بال‌های آشفته در باد)، عبداله عزیزی (حیدربابا) و فرهاد ربیعی (زمزمه‌های زمین)

 

بهترین بازیگر نقش دوم (یونس فرزانه/ عصا، حیدر بابا/ اردبیل)

نامزدها: جلال ساعدپناه (سرتاش خانه) و شیدا علیخانی (باز باران با ترانه)

 

بهترین بازیگر نقش اول (یاسر محمدی/ سرتاش خانه، باز باران با ترانه/ سنندج)

نامزدها: عبداله قریبی (سینمای من)، علیرضا دهقانی (جبران)، یونس فرزانه (حیدربابا) و مریم شاهی (پشت پرنجه)

 

بهترین فیلمنامه (حیدر بابا/ کریم عظیمی/ تبریز)

نامزدها: عبدالرضا زهره‌کرمانی (دوربین)، محسن تیموری و محمدرضا آقالر (رهایی)، بهمن قبادی (سرتاش خانه) و میر دولت موسوی (ب مثل باران)

 

بهترین کارگردانی (عرصه کوچ/ نعیمه اعلایی/ تبریز)

نامزدها: محسن تیموری و محمدرضا آقالر (رهایی)، مجید قربانی (آتش و ابریشم)، کریم عظیمی (حیدربابا) و بهمن قبادی (سرتاش خانه)

 

بهترین فیلم مستند (پنجره/ سید حسین صافی/ بوشهر)

نامزدها: کچکال (محمدمهدی حسن‌پور)، الفبا (صابر محمدی)، دست و آهن (کوروش گرمساری) و آتش و ابریشم (مجید قربانی)

 

بهترین فیلم انیمیشن (بان/ شادی حداد‌پور)

جایزه ویژه هیات داوران (آتش و ابریشم/ مجید قربانی/ ساری)، (زمزمه‌های زمین/ فرهاد ربیعی/ لاهیجان)


لیست آثار راه یافته به بخش مسابقه :

1- ...بان (شادی حدادپور/ انجمن)، 2- آتش و ابریشم (مجید قربانی)، 3- آخرین فنجان (مهدی عباسیان/ انجمن)، 4- آخرین گام (شفیقه زمانی/ انجمن)، 5- آفرینش (بهزاد پورابراهیم/ انجمن)، 6- آواز خاک (حسین اکرمی/ انجمن)، 7- از میان این همه روز (محسن افشاری/ انجمن)، 8- الفبا (صابر محمدی/ انجمن)، 9- امتحان (حسن بهرام‌زاده/ انجمن)، 10- ب مثل باران (مهتاب ابراهیم‌زاده/ انجمن)، 11- بابا پشت گلی (جواد علیزاده/ انجمن)، 12- باز باران با ترانه... (بهمن قبادی/ انجمن)، 13- بر بالهای خیال (کار گروهی/ صبا)، 14- برجهای خاموش (رضا مشیری/ انجمن)، 15- بزرگداشت (قربانعلی طاهرفر و فریبا بهرام‌پور و نعیمه اعلایی/ انجمن)، 16- بسوی صفر (جمشید رئوفی/ انجمن)، 17- بعضی از مردم... (محسن غفاری/ انجمن)، 18- بوی گندم (مهدی بمانی/ مهدی بمانی)، 19- بی‌بی تاب (رضا مجلسی/ صداوسیما)، 20- پرستو (هما شکیبی/ صبا)، 21- پسکوچه‌های خلوت (محسن افشاری/ انجمن)، 22- پشت پنجره (نادره برماس/ انجمن)، 23- پنجره (سیدحسین صافی/ صداوسیما)، 24- تحفه تاک (فرهود شهابی)، 25- تصویر حماسه (کار گروهی/ انجمن)، 26- توهم (سیاوش زرین‌آبادی/ انجمن)، 27- جاده (ناصر صفار/ انجمن)، 28- جبران (مجیدرضا دهقانی‌لقبی/ مجیدرضا دهقانی‌لقبی)، 29- حضور سبز (عباس عربزاده/ مرکز گسترش)، 30- حیدربابا (کریم عظیمی/ انجمن)، 31- خانه دوست کجاست؟ (زهره بیاد/ انجمن)، 32- خدا بزرگه (الهه گل‌محمدی/ سوره)، 33- خداحافظ سینمای هشت میلی متری (داور نجفی/ انجمن)، 34- در (مرتضی باقری/ انجمن)، 35- در آرزوی کودکی (رضا اکبری‌راد/ انجمن)، 36- در یک چشم‌انداز سبز (آنت سیمونیان/ انجمن)، 37- درخت بخشنده (فرامرز کشتکار شریفی/ انجمن)، 38- درک کامل یک بازی (غلامرضا کتال/ انجمن)، 39- دست و آهن (کوروش گرمساری/ انجمن)، 40- دوربین (عبدالرضا زهره‌کرمانی/ انجمن)، 41- دوستی (کمال صادق‌زاده/ انجمن)، 42- دیوار (نسرین طاهری/ انجمن)، 43- روز سکوت و کار (سعید شاه‌حسینی)، 44- روزنه (افسانه منادی‌طبری/ سینمای تجربی و نیمه حرفه‌ای)، 45- روزی که او نیامد (جمشید ع.محمودی/ گروه برودان)، 46- روژین (محمود زرینی/ انجمن)، 47- روی پیراهن آبی آسمان (عباس یوسف‌شاهی/ انجمن)، 48- رویای بهشت (آرین ریسباف/ انجمن)، 49- رهایی (تیموری و آقالر/ انجمن)، 50- زمزمه‌های زمین (فرهاد ربیعی/ انجمن)، 51- زندگی با عاشورا (ایرج حسین‌پور/ انجمن)، 52- زندگی بدون صدا (حسن صانعی/ انجمن)، 53- زیر گنبد کبود (علیرضا ذوالفقاری و علی اسدی/ انجمن)، 54- سبز دشت‌ مشاء (فرامرز کشتکار/ انجمن)، 55- سرتاش خانه (بهمن قبادی/ انجمن)، 56- سرماک (انوشه منادی/ سینمای تجربی و نیمه حرفه‌ای)، 57- سفرنگ (زهره بیاد/ انجمن)، 58- سودای پرواز (امیرحسین آشتیانی‌پور)، 59- سینمای من (محسن غفاری/ انجمن)، 60- شکوه عاطفه (محمود کیانی)، 61- صبح بخیر (فخری دشتی/ انجمن)، 62- عرصه کوچ (نعیمه اعلایی/ انجمن)، 63- عصا (سیدابراهیم جوادخانی/ انجمن)، 64- عکس کج (سیدقاسم خدامی/ امور تربیتی بابل)، 65- عمو نوروز (افخم ماکوئی/ صبا) خارج از مسابقه، 66- غروب رباط (عبدالرضا زهره‌کرمانی/ انجمن)، 67- غفلت (فاطمه هنرمندی/ انجمن)، 68- فریاد بیقراری (حمیدمحمد علیخانی/ عروج) خارج از مسابقه، 69- قاب (سیدابراهیم جوادخانی/ انجمن)، 70- قاووت (محمدجواد محمودی/ انجمن)، 71- قصه ماه (حسین مسلمی‌نائینی/ انجمن)، 72- قوت لایموت (ابوالقاسم بیدگلی/ انجمن)، 73- قوقولی قوقو ممنوع (کمال گلمرادی‌فرد/ انجمن)، 74- کابوس وحشتناک من (مجید برزگر/ انجمن)، 75- کارواش (بختیار لحیمی/ انجمن)، 76- کاروانسراهای استان کرمان (محمد اسلامی/ صداوسیما)، 77- کانی کاو (آرش رصافی/ انجمن)، 78- کچکال (محمدمهدی حسن‌پور/ انجمن)، 79- کس دیگری می‌رود (امیر مرتضوی/ انجمن)، 80- گرگور (فرشید ایرانپرست/ انجمن)، 81- لحظه‌های گمشده (حسن لفافیان/ سینمای مستند و نیمه حرفه‌ای)، 82- ماجراهای مولی مارمولک بنفش (جهانگیر قربان‌خانی/ صبا)، 83- مرد و ابر (حسن ساروقی/ انجمن)، 84- مسافر (محسن آقالر/ انجمن)، 85- من کیستم (ایمان شکری/ صبا)خارج از مسابقه، 86- من، گل، کفشدوزک (مسعود شصتی/ انجمن)، 87- میراث (محسن عالم‌زاده/ انجمن)، 88- نشانی از تو (حسن نقاشی/ انجمن)، 89- نقش در نقش (اسحق آقایی/ انجمن)، 90- وله‌های روتین صبا (رویا خاشعی/ شرکت صبا)، 91- هم زبان بشنو از... (بهزاد فیروزی/ بهزاد فیروزی)، 92- یاد باد (عباس مهاجران/ صداوسیما)، 93- یاد من باشد که تنها هستم (علی وفایی/ انجمن)، 94- یاسر (سمیه حاجی‌علی‌اکبری/ انجمن)، 95- یال‌های آشفته در باد (وحید موسائیان/ مرکز)، 96- یک برگ یک زندگی (فهیمه ابری/ انجمن)، 97- یک روز تعطیل (اشکان ضیایی/ انجمن)، 98- یک شانس و دو نفر (جعفر بزمیان/ انجمن)، 99- یه روز یه ماهی داشتم (محمدرضا رحمانی/ انجمن)

 


 

توضیحات:

-         تیزر جشنواره توسط محمد حمیدی‏مقدم ساخته شد.

 

-         اولین دوره بین‏الملل جشنواره با حضور 41 فیلم برگزار شد که آثار به صورت دوبله به نمایش درآمدند.

 

-         مراسم افتتاحیه باحضور علی‏اکبر ناطق نوری رئیس مجلس شورای اسلامی و با قطع نوار توسط پدر شهید فلاحت‏پور (یکی از شهدای فیلمساز) در فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

 

-         مصطفی میرسلیم به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عزت اله ضرغامی به عنوان معاون سینمای مشغول به کار بود.

 

-         در بخش فیلم‏های نگاه 100 ثانیه ای به مناسبت یکصدمین سال تولد سینما برگزار شد و برگزیدگان طی مراسمی در موزه هنرهای معاصر معرفی شدند.

 

-         در پایان هر شب یک فیلم سینمایی برای میهمانان به نمایش درآمد.

 

-         در روز اول جشنواره استاد محمدتقی جعفری درباره زیبایی ها در نمایشگاه طبیعت از منظر قرآن، در روز دوم محسن قرائتی درباره شیوه های تبلیغ متناسب با درک عمومی جامعه برای تأثیرگذاری بیشتر و در روزهای دیگر محمد مددپور درباره حکمت معنوی و ساحت هنر و آیت اله حائری شیرازی امام جمعه شیراز سخنرانی کردند.

 

-         هفت شماره نشریه روزانه به همراه چهار کتاب شامل معرفی آثار بخش های عکس، فیلم، فیلمنامه و 100ثانیه منتشر شدند.

 

-         مراسم اختتامیه باحضور حسن حبیبی معاون اول رئیس جمهور در تالار وحدت برگزار شد.

 

-         نمایشگاه ادوات عکاسی و فیلمسازی توسط مژگان زرگر باحضور بیش از 20 غرفه برگزار شد.


 

منبع: http://tisff.ir 

 

 

 

 

فهرست فیلم های منتخب دهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران