یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران(سینمای جوان)

 زمان : 8 - 12 فروردین 1373

 مکان : تهران-فرهنگسرای بهمن

 دبیر جشنواره: وحید طوفانی

مدیر اجرایی و دبیرخانه: علیرضا کریمی صارمی

معاون بخش عکس: مجتبی آقایی

معاون بخش فیلم: مهدی عبدالهی

 هیات داوران:

بخش فیلم: علی شید‌فر، حمیدرضا آشتیانی‌پور، جهانگیر الماسی، محمد شریفی و هوشنگ مرادی‌کرمانی

بخش فیلمنامه: محمد آفریده ، اسماعیل رحیم‌زاده و محمدرضا سرهنگی


 فهرست برگزیدگان و لیست جوایز :

بهترین فیلم مستند (ساحل سفید/ گل‌حسین نوری‌دلاور/ همدان)

بهترین فیلم انیمیشن (رویای رنگی/ سعید رزم‌آهنگ/ شیراز)

بهترین فیلم داستانی (روز اول/ محمد اسلامی/ کرمان)

بهترین تجربه اول و دوم (دست‌های او/ فاطمه یوسفی/ اراک)

بهترین فیلمنامه (گل گونه‌های کوچک/ آنت سیمونیان/ ساری)

بهترین تدوین (رقص نیزار/ علیرضا مقدم/ گرگان)

بهترین صدابرداری (محبت زمین/ رامین فراهانی، رحیم قاسم‌زاده/ اراک)

بهترین فیلمبرداری (نگاهی در تاریکی و آرزوهای تلخ/ حمیدرضا لطفیان/ همدان)

بهترین کارگردانی (خارکن/ فریدون قائدی/ اهواز)

جایزه ویژه هیات داوران به فیلم‌ (آب و آقا پسری مثل من/ علی محمد قاسمی/ نجف‌آباد)

جایزه ویژه هیات داوران به فیلم (باد هر کجا که بخواهد می‌وزد/ حمیدرضا هوشمند/ نیشابور)

جایزه ویژه هیات داوران به فیلم (تصویر عشق/ مهدی فیوضی)

 

فهرست فیلم های منتخب یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران 

بخش مسابقه

فیلم‌های 8 م.م

1- عروسک (مرضیه غلامی)، 2- رقص نیزار (علیرضا مقدم)، 3- رویای رنگی (سعید رزم‌آهنگ)، 4- مهرانه (علیرضا رحمان‌طلب)، 5- رویای پرواز (اکبر نیکمرد)، 6- نگاهی در تاریکی (مهدی فرودگاهی)، 7- باد هر جا بخواهد می‌وزد (حمیدرضا هوشمند)، 8- یکی بود یکی نبود (سعید تارازی)، 9- آدمک (مجتبی اکبریان)، 10- قیطون (حمید صالحی‌علاهی)، 11- شروع حرکت (محمدرضا آزادگر و رضا بهاری)، 12- مرگ یک مترسک (آرش رصافی)، 13- موج (مهرناز ساطورزن)، 14- پله ها (قاسم محمودی)، 15- بوی گل (عباس زارع‌توتستانی)، 16- بدر (افشین بخشی‌زاده)، 17- پاییز زیباست (مسعود یزدانمهر)، 18- زندگی (امیر امید)، 19- سخنرانی بزرگ (فردین محمدتبار و نادیا رحمتی)، 20- راه طویل ترانه (مجید قربانی)، 21- یک قاب، هزار ماهی (مجید قربانی)، 22- ساحل سفید (گل‌حسین نوری)، 23- گلگونه‌های کوچک (آنت سیمونیان)، 24- عروج (اسحق عرب)، 25- نقش (زهرا بارکزایی)، 26- بادکنک قرمز (مهران ماهیار)، 27- عینک (شیرین دافساری)، 28- نیلوفر آبی (ابراهیم عابدزاده)، 29- پره (علی ارکیان)، 30- خارکن (فریدون قائدی)، 31- سبز چون دل شالیزار (محمدعلی رمضانی)، 32- دستهای او (فاطمه یوسفی)، 33- شبهای خستگی (سعید شاه‌حسینی)، 34- پرستو (اصغر زارع)، 35- ثانیه‌ها (سید ابراهیم جوادخانی)، 36- برکه (هاشم محمود)، 37- صعود (شمس‌الدین آروند)، 38- سکه به روایت تاریخ (سعادت‌علی سعیدپور)، 39- نیاز (اسکندر سجادی)، 40- آب (علی‌محمد قاسمی)، 41- سایه روشن (طاهره آشیانی)، 42- آقا پسری مثل من (علی‌محمد قاسمی)، 43- عروسک جان (غلامرضا حیدری)، 44- وقت لطیف شن (محمد شاه‌پیری)، 45- روزهای تلخ (سعید ایپکی)

 

فیلم‌های 16 م.م

1- روز اول (محمد اسلامی)، 2- سبز رنگ دوستی (مهدی خرمیان)، 3- آهنگ سبز (آرمان تیمور)، 4- کلید (جلیل سامان)، 5- کودکیم (مریم اجدری)، 6- تصویر عشق (مهدی فیوضی)، 7- موهبت زمین (رامین فراهانی)

 

بخش فیلمنامه

1- مانگ هالات (آرش رصافی)، 2- وطن (علیرضا ثابتیان)، 3- بازی سفر (فرزین نوروزی)، 4- نگذار ماهی بمیرد (حسن سمبلی)، 5- پروانه‌ها در باد (محسن رضایی)، 6- کشته توت (علی قاینی)، 7- سپیده شب (میر دولت موسوی)، 8- عطش (حسین مدحت)، 9- چرا آقا انشاءالله آب را نمی‌دید (کورش برزگر)، 10- تانک و عنکبوت (سعید کرمی‌ابر)، 11- انتظار (داود نعمتی انارکی)، 12- نسل جنگل (رحمت‌اله امیدوار)، 13- میراث جاشو (مهرداد اسکویی)، 14- بدون عنوان (مهدی فرودگاهی)، 15- پل (کاوه بهرامی مقدم)

بخش‌های جنبی

برگزیدگان بین‌الملل/ بخش عکس/ نگاهی به پیشینه سینمای آماتور ایران/ بخش نمایش‌های ویژه/ جشنواره در آستانه دهه دوم