نهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران 

 18 -22 شهریور 1370

مکان: تهران - سینما کانون

دبیر جشنواره: وحید طوفانی

هیأت داوران: محمود ارژمند، محمد آفریده ، ابوالفضل جلیلی، علیرضا زهادی و خیریه بیگم‌حائری‌زاده


فهرست فیلم های منتخب :

مسابقه (جوانان)

1- تشنه، 2- شب، باران، دستهایم، 3- رشته بران، 4- سایه، دیروز، 5- نگهبان، 6- یک پرنده دو قفس، 7- دیوسار، 8- تابستونو چیکار کنم، 9- دختر روستا، 10- سفر گل، 11- آخرین خانه، 12- سیزده بار، 13- دست بافته‌ها، 14- باری دیگر زندگی، 15- گاو، 16- فراسو، 17- آنسوی دریچه، 18- باران، 19- جل، 20- خانه، شیشه‌ای، 21- سرود باد، 22- تولدی دیگر، 23- پاپیه ماشه، 24- آکواریوم خالی، 25- تذهیب، 26- یک نگاه، 27- فضای خاکی، 28- پنج عکس، 29- نفر نقوش، 30- سفر، 31- رویای یک نگاه، 32- خرسی، 33- تقلب، 34- دو بال یک پرنده، 35- یک پرس مضحک قلمی، 36- فصل شب، 37- این، این است، 38- گمشده‌ای در غبار، 39- تصویر آرزوها

 

مسابقه (جوان)

1- در کوچه باد می‌آید، 2- اتوبوس، 3- درس-مادر، 4- بوی سیب، 5- تصویر مضاعف، 6- اینجا پرنده بود، 7- دوتار، 8- هفت تابلو، 9- در انتظار غروب، 10- نبض تنهایی، 11- سفره‌ی زار، 12- سایه، ترس، 13- در، 14- رقص علم، 15- یادگار دوست، 16- دو برادر، 17- قطره‌ای از دریا، 18- عروسک، 19- آقا اجازه؟، 20- کیست هیداتیک، 21- کلوچه، 22- سه‌تار، 23- شوپه، 24- زنگوله‌ها، 25- برای اینکه ماهی‌ها نمی‌رند، 26- آب را گل نکید، 27- معیشت، 28- همکلاسی، 29- سمنو

 

بخش‌های جنبی

جشنواره جشنواره‌ها/ تجربه‌ها/ آثار موفق عکاسان باتجربه ایرانی/ نمایش اسلاید از آثار عکاسان بزرگ دنیا

 

برگزیدگان:

بخش جوانان

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین صداگذاری/ خانه شیشه‌ای/ سیدرضا صافی‌/ بوشهر

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین تدوین/ تابستونو چکار کنم/ علی محمد قاسمی/ نجف‌آباد

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری/ تابستونو چکار کنم/ حمید امانی و مهدی جعفری/ نجف‌آباد

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین فیلمنامه/ سایه‌ دیروز/ سعید شاه‌حسینی/ اراکو 13بار/ محمدتقی علیشاهی/ ملایر

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین تیتراژ/ فصل شب/ حسن صلح‌جو/ همدان

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین کارگردانی/ سایه‌ دیروز/ سعید شاه‌حسینی/ اراکو فصل شب/ حسن صلح‌جو/ همدان

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین داستانی/ سایه دیروز/ سعید شاه‌حسینی/ اراک

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین مستند/ رشته بران/ عباس عربزاده/ همدان

جایزه ویژه هیات داوران به بازیگر/ سایه دیروز/ مرضیه شاه‌حسینی/ اراک

جایزه ویژه هیات داوران به بازیگر/ فصل شب/ محمد بهرامیان/ همدان

برگ بلورین و یادواره افتخار و جایزه ویژه به فیلمنامه/ تشنه/ زهرا میر‌حسینی/ زاهدان

تقدیر و یادواره افتخار به فیلم/ گمشده‌ای در غبار/ سیمین سرابندی/ زاهدان

تقدیر و یادواره افتخار به کارگردانی فیلم/ فضای خاکی/ محمد حمیدی‌مقدم/ همدان

تقدیر و یادواره افتخار به کارگردانی فیلم/ تولدی دیگر/ فریده کشمیری/ اصفهان

تقدیر و یادواره افتخار به فیلمنامه/ نگهبان/ یحیی رحمتی/ زنجان

تقدیر و یادواره افتخار به فیلمنامه/ باری دیگر زندگی/ یحیی کریم‌آبادی/ گرگان

تقدیر و یادواره افتخار به فیلمنامه/ سفر چند سالکان/ مجید فهیم‌خواه/ رشت

تقدیر و یادواره به فیلمبرداری/ دیو سار/ افشین علیزاده/ اردبیل

تقدیر و یادواره به تدوین/ فضای خاکی/ محمد حمیدی‌مقدم/ همدان

تقدیر و یادواره به صدابرداری/ سفر چند سالکان/ نادر معصومی و نیما زاهدی/ رشت

 

بخش جوان:

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین تدوین/ شویه/ فریما نمازی‌/ تهران

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری/ تولدی دیگر -فضای خاکی -فصل شب/ امیر قلعه‌جوزدانی -مصطفی مروست/ اصفهان - همدان

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین کارگردانی/ معیشت/ محمدرضا بحری/ یزد

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین فیلم داستانی/ معیشت/ محمدرضا بحری/ یزد

برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین فیلم انیمیشن/ کلوچه/ مریم فهیمی‌مهدی‌آبادی/ مشهد

جایزه ویژه، برگ بلورین و یادواره افتخار به/ قطره‌ای از دریا/ حسن لطفی –مرتضی متولی/ قزوین

تقدیر و یادواره افتخار به فیلم انیمیشن/ در/ حمیدرضا پوردیلمی/ لنگرود

تقدیر و یادواره افتخار به فیلم مستند/ هفت تابلو بیاد خواهرم/ اشرف موسی‌خانی/ همدان

تقدیر و یادواره افتخار به فیلم مستند/ سمنو/ فریبا غنی‌شایسته/ ارومیه

تقدیر و یادواره افتخار بهترین فیلمنامه/ معیشت/ محمدرضا بحری/ یزد

تقدیر و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری/ یادگار دوست/ حمید خضوعی‌ابیانه/ تهران

 

 

توضیحات:

 

-         بخش جشنواره جشنواره ‏ها به فیلم‏های برگزیده هنرجویان جوان در جشنواره‏های داخلی و خارجی اختصاص داشت.

-         از این دوره تصمیم گرفته شد جشنواره‏های استانی سینمای جوان به صورت منطقه ای برگزار شود.

-         آثار 8 میلیمتری فیلمسازانی که حداکثر سن آنها 20 سال بود در بخش جوانان و در بخش جوان نیز آثار 8 و 16 میلیمتری که فاقد شرایط لازم در بخش دیگر بودند به‌نمایش درآمد.