بیست‌وسومین جشنواره ملی و یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

زمان : 30 آبان تا 5 آذر 1385

مکان : تهران - سینما فلسطین و سینما قیام(برگزاری همزمان: تبریز، سنندج، زاهدان، یاسوج و رشت)

دبیر جشنواره : ناصر باکیده 

هیات انتخاب : محسن آقالر، سعید عبدالحمیدی، رهبر قنبری، سعید مترصد, جواد مزدآبادی, محمدرضا اصلانی، محمود زنده‌نام، بایرام فضلی، مهدی فرودگاهی و محمود گبرلو

هیات داوریمهرداد اسکویی ، محمدرضا اصلانی ، حسن بلخاری، کامبوزیا پرتوی, مجتبی راعی, استاورس خاساپیس، نیکلاس گیلبرگ، اکبر عالمی، لساد جموسی و جان استنلی‌وجووسکی


لیست جوایز و فهرست برگزیدگان :

مسابقه نگاه ملی

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 7000000 ریال برای فیلمنامه فیلم «روایت شتاب‌زده از یک داستان کوتاه با پایان خوش» به بهرام توکلی از تهران

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 7000000 ریال به آقای محمدرضا عباسیان به خاطر پژوهش فیلم مستند «قانا» از تهران

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 17000000 ریال به عنوان بهترین پویانمایی به فیلم پویانمایی «محبوبه» ساخته علی‌اصغر رسولی از تهران

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 17000000 به عنوان بهترین مستند به فیلم مستند «مدار صفر درجه» ساخته محمود رحمانی از اهواز

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 17000000 ریال به عنوان بهترین فیلم داستانی به فیلم داستانی «کوهستان سفید» ساخته طاها کریمی از بانه

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 13000000 ریال به عنوان بهترین فیلم تجربی به فیلم تجربی «محدوده دایره» ساخته شهرام مکری از تهران

جایزه ویژه هیات داوران به خاطر طراحی و روایت مدرن و تعبیرگر تصویر از یک متن ادبی مدرن ایرانی اهدا شد به فیلم «بوف» ساخته حسین مرادی‌زاده از تهران

 جایزه ویژه هیات داوران به خاطر جلوه‌های ویژه و تکنیک‌های بصری در خلق روایتی مدرن از درام ذهنی زندگی امروز، به فیلم «پرنده» ساخته آقایان فرخ سلطانی، علیرضا شفیعی وهومن حق‌شناس از تهران

برگزیدگان سینمای جوان :

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 7000000 به آقای موسی علیجانی برای فیلمنامه فیلم داستانی «پنجره» از رشت

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 7000000 به آقای روح‌اله بهرامی برای کارگردانی فیلم «بهار اندک» از قم

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 7000000 به آقای هومن بهمنش برای تصویربرداری فیلم «عشق یک رویات غمگین» از اصفهان

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 7000000 به عنوان بهترین فیلم تجربی به فیلم «نوشتن داستان» ساخته علیرضا ایزدی از میامی

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 7000000 به عنوان بهترین پویانمایی به فیلم «چیزی مثل ...» ساخته مریم خلیل‌زاده از تهران

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 7000000 به عنوان بهترین مستند به فیلم «بازارنیته» ساخته محمد رمضانی از اراک

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 10000000 به عنوان بهترین فیلم بخش سینمای جوان به فیلم داستانی «بهار اندک» ساخته روح‌اله بهرامی از قم

جایزه ویژه هیات داوران و مبلغ 7000000 به عنوان بهترین به خاطر ظرافت روایت مینیمالیست تصویری- صدایی و نقش فضا و اشیاء در رابطه عاطفی انسانی به فیلم داستانی «پنجره» ساخته موسی علیجانی از رشت

در بخش ویژه پیامبر اعظم (س) تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 10000000 ریال به فیلم داستانی «زیارت» ساخته محمود غفاری از زنجان

در بخش چشم‌انداز زیبای سرزمین من فیلم «درخت پارسیک» ساخته حسن نقاشی از تهران تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 1000000

برگزیدگان بخش بین‌الملل عبارت‌اند از

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 3000 یورو به عنوان بهترین فیلم پویانمایی «بسته پستی» ساخته تیل نوواک از آلمان

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 2500 یورو به عنوان بهترین فیلم تجربی به فیلم «تقاطع» ساخته جوئل تیزینی از برزیل

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 3000 یورو به عنوان بهترین فیلم مستند به فیلم مستند «طبق عادتشان» ساخته گالینا آداموویچ از روسیه سفید

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 3000 یورو به عنوان بهترین فیلم داستانی به فیلم داستانی «سیرک آکسفورد» ساخته استبن گیتن از انگلستان

جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «هدیه» ساخته جسیکا لانگفورد از اسکاتلند و «بدون عنوان» ساخته آنیا برین از نروژ

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 5000 یورو به فیلم «بر سر دوراهی» ساخته بورمیس پاول‌کانی از هلند به عنوان بهترین فیلم بخش بین‌الملل

برگزیدگان بخش آسیا پاسفیک

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 3000 یورو برای کارگردانی فیلم سوارکار خردسال ساخته یولی آنداری از اندونزی

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 3000 یورو به عنوان بهترین فیلمنامه به آقای محمدهادی توحیدی‌ مقدم برای فیلمنامه فیلم «من عرب هستم»

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 4000 یورو به فیلم «سایه و باد» ساخته اینان ارسلان از ترکیه به عنوان بهترین فیلم بخش آسیا پاسفیک هستند

جایزه برگزیده بخش ویژه در جستجوی حقیقت نیز به تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 3000 یورو به فیلم «یکشنبه بعد از ظهر» ساخته گایا ادوچیو از جمهوری چک


 

لیست فیلم های بیست وسومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران 

مسابقه نگاه ملی - داستانی

1- آدم معمولی (امید وفایی/ انجمن)، 2- آشکار در پنهان (سیدجواد میرهاشمی/ سینما سیاه و سفید)، 3- آقای کاف (عماد عقیلی/ مؤسسه سینمای فیلمسازان ستاره کویر)، 4- آن بالا کنار جاده (مرجان اشرفی‌زاده/ مرکز گسترش)، 5- آهسته‌تر (علی خائف/ انجمن)، 6- المثنی (اکبر شهبازی/ اکبر شهبازی)، 7- الو... رضا (شهرام میراب‌اقدم/ انجمن)، 8- باد (مجتبی اسینانی/ مجتبی انسانی)، 9- بادی که می‌وزد (امید عبداللهی/ انجمن)، 10- بدون عنوان (مریم فخیمی/ مریم فخیمی)، 11- بر فراز آشیانه (بهزاد رسول‌زاده/ تالش فیلم)، 12- بعد از ناهار می‌نشینیم و حرف می‌زنیم (رامین پروین/ علی ملاقلی‌پور و رامین پروین)، 13- پدر (هادی آفریده/ انجمن)، 14- پروژه (فرخ سلطانی و علیرضا شفیعی و هوتن حق‌شناس/ فرخ سلطانی و علیرضا شفیعی و هوتن حق‌شناس)، 15- پی پی مد (هادی حیدری/ هادی حیدری)، 16- پیرمرد و خط (پناه‌برخدا رضایی/ مرکز گسترش)، 17- پیله (بهمن شروان/ بهمن شروان)، 18- توالی (حمیدرضا هنری/ مرکز گسترش)، 19- تهوع (کاوه صباغ‌زاده/ مؤسسه سینمایی نیمروز)، 20- جای دوست و دشمن (الهام حسین‌زاده/ الهام حسین‌زاده)، 21- خاکستری (احسان میرشاه‌ولد/ انجمن)، 22- خواب (خشایار طاهری/ خشایار طاهری)، 23- دو متر در یک متر (کرشمه افسری/ هومن کبیری‌پرویزی)، 24- دیگری ... (محسن آقالر/ محسن آقالر)، 25- روایت شتاب‌زده یک داستان ساده (بهرام توکلی/ بهرام توکلی)، 26- ریجکت (میلاد ثابت‌کار/ میلاد ثابت‌کار)، 27- زیارت (محمود غفاری/ انجمن و حوزه)، 28- سریدن روی یخ نازک روز جدید (سجاد آوینی و ابوالفضل طالونی/ سجاد آوینی)، 29- شهروند شماره صفر (گیتی باقری/ انجمن)، 30- کلمه (طاهره حسن‌زاده/ مرکز گسترش)، 31- کوهستان سفید (طاها کریمی/ مهدی همایونفر)، 32- مادر (خیام مهاجری/ انجمن)، 33- مادمازل (علیرضا فشاحی/ علیرضا فشاحی)، 34- مترسک (ناصر ناصرپور/ ناصر ناصرپور)، 35- من بر زمین سنگین شدم (طاهره حسن‌زاده/ طاهره حسن‌زاده و مرکز گسترش)، 36- نگریستن (مجید حسین‌شیرودی/ مهدی نجارپیشه)، 37- وی یو (حامد کلاهداری/ حامی حقیقی)، 38- همه چیز برای یک مهمان (سارا بهرام‌جهان/ رسول بهرام‌جهان)، 39- همه روزهای خوب (مهدی جعفری/ کانون)، 40- یادداشتی بر زمان (محمد صحرایی/ محمد صحرایی)، 41- یک اتفاق ساده (اردلان عاشوری/ اردلان عاشوری)

 

مستند

1- آبان یشت (آیدا فیض‌جعفری/ آیدا فیض‌جعفری)، 2- باد و فانوس (مجتبی حسینی/ مجتبی حسینی)، 3- باز باد بی ترانه (امین قدمی/ وحید چاووشی و امین قدمی)، 4- برکت (محمد دستمالچیان/ محمد دستمالچیان)، 5- پشت آن تپه برفی (رامتین لوافی‌پور/ رامتین لوافی‌پور)، 6- تیشتر (حسن نقاشی/ میراث فرهنگی)، 7- تیغ و آسیاب (حسن دهقان‌کمارجی/ حسن دهقان‌کمارجی و صداوسیما)، 8- چیزی شبیه چشمهایم (هوشنگ میرزایی/ هوشنگ میرزایی)، 9- خانه‌های امن (مریم حق‌پناه/ مریم حق‌پناه)، 10- دست سیاه، نان سفید (جواد مزدآبادی/ انجمن)، 11- دیر یا زود (مرجانه دانه‌کار/ پژوهشکده ابن‌سینا و دانشگاه شهید بهشتی)، 12- راند 205 (حامد خسروی/ انجمن)، 13- زعفران (عبداله حاجی‌محمدی/ صداوسیما)، 14- زندگی (محمود کیانی‌فلاورجانی/ مرکز گسترش)، 15- طنین کوهستان (حجت‌الله حافظی/ حجت‌الله حافظی)، 16- قانا (محمدرضا عباسیان/ وحید باقرزاده)، 17- قبل از طلوع (کاوه بهرامی‌مقدم/ مرکز گسترش)، 18- ماریا (آبس برهان/ محسن کاسه‌ساز)، 19- مالا (کوروش فرزانگان/ ارد عطارپور)، 20- مدار صفر درجه (محمود رحمانی/ مراد نظری)، 21- هنوز یک دوچرخه کم است (محمدعلی صفورا/ محمدعلی صفورا)

 

تجربی

1- آشوب (امیرعباس رصافی/ انجمن)، 2- او اینجاست ...  (نگار بهبهانی/ نگار بهبهانی)، 3- اونا رو نمی‌شه جلوی دوربین گفت (سامان استکی/ ساوه اسدزاده)، 4- بدون عنوان (غلامحسین میرجلیلی/ انجمن)، 5- به سادگی یک سلام (صدف فروغی/ صدف فروغی)، 6- پرواز در کنار صندلی قرمز (بهمن دادفر/ مؤسسه فرهنگی هنری سنا و انجمن)، 7- پشت سر من (کیارش اسدی‌زاده/ شرکت چشم شیشه‌ای)، 8- زنده به نرخ کشتارگاه (فاطمه احمدی/ فاطمه احمدی)، 9- سطل بازیابی (آبتین مظفری/ آبتین مظفری)، 10- سیر (جمشید عبورزاده/ جمشید عبورزاده و حوزه)، 11- فاصله (شهریار پورسیدیان/ شهریار پورسیدیان)، 12- کافه 469 (عاطفه خادم‌الرضا/ عاطفه خادم‌الرضا)، 13- کلوزآپ ده (اصغر جعفرنژاد/ اصغر جعفرنژاد)، 14- محدوده دایره (شهرام مکری/ انجمن)، 15- و آنگاه (ابراهیم جواهری/ انجمن)، 16- هفت شهر عشق (بهار دولتشاهی/ بهار دولتشاهی)، 17- هفت مجلس ابلیس‌کشی (امین اصلانی/ امین اصلانی)

 

پویانمایی

1- بوف (حسین مرادی‌زاده/ حسین مرادی‌زاده)، 2- بهانه هجوم (هومن ربیعی/ مؤسسه فرهنگی هنری موج نو)، 3- بی‌خوابی (محمدجمال محمدپور/ محمدجمال محمدپور)، 4- پرواز (جلال نعیمی‌ساکنه/ جلال نعیمی‌ساکنه و صداوسیما)، 5- پرواز (فرخنده رضاپور/ انجمن)، 6- پله پله تا ماه ... (توران کولیوند/ توران کولیوند و صداوسیما)، 7- تولد (هدی مکرمی)، 8- تیرباران (سیدعباس شفیعی/ سیدعباس شفیعی و حوزه)، 9- حقیقت پرواز (مسعود عارفی/ بهزاد مظاهری)، 10- دو مرد، دو خر (داریوش طاهری/ داریوش طاهری)، 11- رنج (ماشاالله محمدی/ ماشاالله محمدی)، 12- صفر درجه (امید خوش‌نظر/ فرهت فیلم)، 13- طعمه (ناصر مرآتی/ مرکز گسترش)، 14- قلب کوچک (پژمان علی‌پور/ پژمان علی‌پور)، 15- گریز (سلمان باهنر/ گروه پویانمایی بچه‌های نون)، 16- ماه (علی‌اکبر فرشباف/ مرکز گسترش)، 17- مجالی بی‌رحمانه اندک (حسین کرمی‌افشار/ محسن کرمی‌افشار)، 18- محبوبه ( علی‌اصغر رسولی/ نشانه روز)، 19- من اونو می‌خوام (هدی مکرمی/ صداوسیما)، 20- مورچه‌ها (پیمان براهین/ مرکز گسترش)، 21- نامیرا (فرهاد علیزاده/ فرهاد علیزاده و صداوسیما)، 22- نوعی دیگر بودن (ماشاءالله محمدی/ ماشاءالله محمدی)، 23- ولایت (سیدمحمود صائمین/ ایرج سعدی و صداوسیما)، 24- هوای تازه (محمد رضاپور/ محمدرضاپور و صداوسیما)، 25- یادمان باشد (میر دولت موسوی/ انجمن)

 

مسابقه سینمای جوان

داستانی

1- 13برابر نیست با3 (احسان مختاری‌فر/ عبدالله خاکسار و آموزش و پرورش)، 2- آخرین ایستگاه شب (سعید نجاتی/ انجمن)، 3- آرام چشمهایت را باز کن (رضوان وحدتیان/ رضوان وحدتیان)، 4- اگه قراره آدم بد بیاره (مهران خواجه‌حق‌وردی/ مهران خواجه‌حق‌وردی)، 5- ایستگاه امتحان (جواهر غافلی/ جواهر غافلی)، 6- بعد از جنگ (بهنوش زرندی/ بهنوش زرندی)، 7- بن‌بست مهربان (نرگس آبیار / نرگس آبیار)، 8- بود و نبود (فرهود بحری‌کرمی/ فرهود بحری‌کرمی و تارا فیلم)، 9- به اندازه یک سیگار (ساسان سلیمانی/ ساسان سلیمانی)، 10- بهار اندک (روح‌الله بهرامی/ انجمن)، 11- پاگرد آخر (عبدالله قهری/ انجمن)، 12- پایه بوق (جواد حاج‌شریفی/ انجمن)، 13- پدر (محمدحسین مهدویان/ محمد مهدویان و فاطمه ابراهیم‌زاده)، 14- پشت در رسیدم بگم کی هستم؟ (شهاب آب‌روشن/ انجمن)، 15- پله‌های تاریک (علی حشمتی‌سعادتی/ آموزشکده فنی‌حرفه‌ای سماء)، 16- پنجره (موسی علیجانی/ موسی علیجانی)، 17- پیشگوی آخرین بشر ناامید (حامد فارسی/ انجمن)، 18- پیغام‌بر (هادی شریعتی/ انجمن)، 19- تداخل (کامبیز قبادی/ انجمن)، 20- تنها صداست که ماندنی است (آبتین حشمتی/ حوزه)، 21- جشن تکلیف (علی خسروی/ علی خسروی)، 22- جیغ سرد (مهسا صدرعاملی/ آموزش و پرورش)، 23- چند طبقه پایین‌تر (پویا پارسامقام/ محمدصادق پارسامقام)، 24- خانم و آقای داودی (ناهید شمس/ انجمن)، 25- خانه اجدادی (سیدمرتضی سبزقبا/ سیدمرتضی سبزقبا)، 26- خلوت (احمد رمضانی/ احمد رمضانی و آموزش و پرورش)، 27- داستان باورنکردنی و غم‌انگیز مردی که در کاناپه فرو رفت (مریم زنگنه/ حوزه)، 28- داستان سرنوشت (رضا صالحی‌نجف‌آبادی/ رضا صالحی‌نجف‌آبادی)، 29- در (مهدی دانش‌رفتار/ انجمن)، 30- در لابه‌لای باد (تقی اسفندیار/ تقی اسفندیار)، 31- دومان (سیدرضا موسوی/ صابر فرزانه‌منش و صداوسیما)، 32- روزی که مادرم شدم (فایسال سویسال/ انجمن)، 33- سه متر و 5 دقیقه زیاده روی (مرتضی فرشباف)، 34- شاید جایی دیگر (داود جلیلی/ انجمن)، 35- شب با قدم‌های کوتاه (رضا نوروزی‌گوهر/ انجمن)، 36- شبی گرم (محبوبه معافی/ امین معانی و مؤسسه سینمایی تصویرگستر)، 37- شکلک (امیر شبگیر/ انجمن)، 38- طبقه آخر (سجاد امیریزدانی/ سجاد امیریزدانی)، 39- عشق، یک روایت غمگین (ابراهیم ایرج‌زاد/ ابراهیم ایرج‌زاد)، 40- فردا روز خوبیه (بهرام کاکاسلطانی)، 41- فریاد سکوت (علیرضا فرد/ علیرضا فرد و روایت فتح)، 42- قتل در کافی شاپ (بنفشه زارعی‌محمودآبادی/ بنفشه زارعی‌محمودآبادی)، 43- کرشندو (عادل تبریزی/ عادل تبریزی)، 44- لحظه رقصیدن فرفره‌ها (بهاره للهی/ انجمن)، 45- مستانه (سیده‌معصومه حجازی/ انجمن)، 46- مهمان بابا (نوشین معراجی/ انجمن)، 47- و آنگاه عشق (سعید اسعدی/ انجمن)، 48- و من چقدر از تمام چیزهای خوب خوشم می‌آید (مهری رحیم‌زاده/ انجمن)، 49- وصیت پدر (سیامک کاشف‌آذر/ سیامک کاشف‌آذر و حکیم ثمودی)، 50- هنگام (آرمان فیاض‌مجتهدی)

مستند

1- اسیر 57187 (وحید زارع‌زاده/ زهرا مشتاق)، 2- افسونگر ساسانی (مهدی باقری/ هیلاج)، 3- بازار نیته (محمد رمضانی/ صداوسیما)، 4- بازگشت (طیبه نادری و طاهره نادری/ مهدی نادری و استودیو اتاق پشتی)، 5- تحدید (رضا قاضی/ صداوسیما)، 6- جایی برای زندگی (هادی رحیم‌دل/ انجمن)، 7- دودکش جن (فاطمه بابازاده/ انجمن )، 8- روی ابرها قدم بزن (بهناز تاجیک/ سامان سالور)، 9- زن، زنگ، عروسی (علی شاهیده/ علی شاهیده و انجمن)، 10- سروا (فاطمه حیدری/ فاطمه حیدری)، 11- سلام حزب‌الله (محمدحسین مهدویان/ حبیب والی‌نژاد و روایت فتح)، 12- شاطر (جمال شیرازیان/ حوزه)، 13- فرش چوب (عبدالرحمن میرانی/ مؤسسه هنرسرای قانون)، 14- ماه بر بام (علیرضا جهانی‌فر/ حمید موسوی)، 15- من پرتغالی هستم (میثم قائدی/ میثم قائدی)، 16- من فقط ایدز دارم (علیرضا دهقان/ علیرضا دهقان و مزرعه فیلم)، 17- نقش سفید (علیرضا سلیمانی/ انجمن)، 18- هاتف (نسیم بهادری/ نسیم بهادری)

 

تجربی

1- آخرین برداشت (آسیه بحرانی/ انجمن)، 2- از کنار هم می‌گذریم انگار ... (عثمان محمدی/ انجمن)، 3- اکبر میلیون دلاری (پژمان تیمورتاش/ انجمن)، 4- اگه یه روز زنا ... (جمشید محمدی/ نوید محمودی)، 5- انتشار گنجشک (ابراهیم پشت‌کوهی/ انجمن)، 6- بگذارید به آنجا بازگردم (حامد هیبت‌الهی/ حامد هیبت‌الهی)، 7- پدرخوانده (رضا سیادت و پیمان شریف‌نیا/ رضا سیادت)، 8- پستوی خالی (علی بیات/ طاهره براتی‌نیا)، 9- ترس و لرز (مریم راز/ فرهت فیلم)، 10- تماس بی‌پاسخ (فرخ حنیفه‌نژاد/ انجمن)، 11- جنبش آخر (امیرحسین افتخارپذیرایی/ انجمن)، 12- حضور (سیدمحسن احمدی/ انجمن)، 13- در ... (مینو ایرانپور/ مینو ایرانپور)، 14- دیاری نادیار (عطا سلیم‌پور/ عطا سلیم‌پور)، 15- زمان صفر (بهزاد پیشکار/ انجمن)، 16- زندگی صدا (محمدرضا محقق/ انجمن)، 17- کاغذهای سفید و مدادهای تراشیده (بهاره رجبی/ بهاره رجبی)، 18- کف (علی اسدالهی/ علی اسدالهی)، 19- گوج گنو (احسان رضایی‌تازیانی/ انجمن)، 20- ملاقات خصوصی (ساسان جوادنیا/ نیلوفر جوادنیا)، 21- نبرد3 (آریا آروندی/ حسین مهاجرانی)، 22- نوشتن داستان (علیرضا ایزدی/ علیرضا ایزدی)، 23- هی سینما...! (سیدحمیدرضا منتظری‌پور/ سیدحمید منتظری‌)

 

پویانمایی

1- المپیک (خلیل صدیقی/ هیوا کیانی)، 2- پروانه‌ها برای چه پرواز می‌کنند (محسن صالحی‌فرد/ محسن صالحی‌فرد)، 3- تریبون آزاد (سجاد فروغی/ سجاد فروغی)، 4- تنهام (بهاره صفایی‌فر و احمد احسان و امیر شاهسوار/ حوزه)، 5- چیزی مثل ...  (مریم خلیل‌زاده/ مریم خلیل‌زاده)، 6- خوشحال باش مهمون داری (سمانه ممتازمند/ سمانه ممتازمند)، 7- دوران (مصطفی توفیقی‌کاشانی/ گروه طراحان نگاه)، 8- روز هفتم (خلیل صدیقی/ هیوا کیانی)، 9- سرباز صلح (ماه‌ملک‌سادات طباطبایی/ )، 10- سیب (فتانه بلوریه/ فتانه بلوریه)، 11- شعور (حسینعلی مظلوم و محمدعلی هاشمزهی/ حسینعلی مظلوم و محمدعلی هاشمزهی)، 12- قورباغه (محمود مختاری و طبسی و ملایی و پیریایی/ محمود مختاری)، 13- کالئیدوسکپ (مهرداد رضایی/ مهرداد رضایی)، 14- کراوات کتانی (فرزانه زینلی/ انجمن)، 15- کلاف (شهرام بیگی/ حسن لیت)، 16- کلونگ (امید نقیبی‌نسب/ انجمن)، 17- وقتی زیاد می‌نالید (فرببرز پوریاری/ )

 

بخش ویژه

پیامبر اعظم (ص)

1- 13برابر نیست با3 (احسان مختاری‌فر/ عبدالله خاکسار)، 2- آب و گل (محمدعلی صفورا/ مرکز گسترش)، 3- پیغام‌بر (هادی شریعتی/ انجمن)، 4- خشم زیبا (محمود نوری/ محمود نوری)، 5- ذوالجناح (محمدرضا وطن‌دوست/ محمدرضا وطن‌دوست)، 6- زندگی زیباست (سیدعباس سجادی/ سیدعباس سجادی)، 7- سیرت نیکو (سیدعلی میرهاشمی/ شرکت سینمایی سیاه و سفید)، 8- شصت و سه (شهناز سلیمانی/ انجمن)، 9- عکس یار (شهران باقری و منصوره قدیری/ علی‌اکبر بکتاشیان)، 10- فانوس کبیر (محمدرضا طاهری/ وحید چاوش)، 11- قاصد (محسن صالحی‌فرد/ مرکز گسترش)، 12- قربانی (پناه‌برخدا رضایی/ انجمن)، 13- نامه (مریم اورنگ/ انجمن)، 14- نگار (کریم عظیمی/ مژگان فرزانه و صداوسیما)، 15- هفت شهر عشق (بهار دولتشاهی/ بهار دولتشاهی)، 16- یه گردش کوچولو در چت‌روم (عباس فتحی‌اشکانی/ انجمن)

بخش چشم‌انداز سرزمین زیبای ما

1- آخرین رقص کلکت (مازیار امیری/ انجمن)، 2- آواز چگور (فریدمسعود اسماعیل‌پور/ انجمن)، 3- از ساحل کوتاه تا قله دریا (کوروش گرمساری/ انجمن)، 4- اینانا (سودابه مجاوری/ مرکز گسترش)، 5- بندر لافت (منعم قاعدی/ منعم قاعدی و هادی مختاری)، 6- به سوی درخت زندگی (محسن رمضان‌زاده/ محسن رمضان‌زاده)، 7- بهشت خاموش (امیر شمخانی/ امیر شمخانی)، 8- بی‌بی گرد (محمود فتح‌نیا/ انجمن)، 9- پیرمرد و قلعه (حسین ریگی‌لادز/ انجمن)، 10- ترانه تاکستان (محمد خزاعی/ انجمن)، 11- ترانه‌ای برای ارواح کوهستان (بهرام توکلی/ انجمن)، 12- حریم (علی شاهیده/ علی شاهیده)، 13- دام (فرشاد فدائیان/ انجمن)خارج از مسابقه، 14- درخت پارسیک (حسن نقاشی/ فرهنگستان هنر)، 15- دره انار (مرضیه کثیری/ مرضیه کثیری)، 16- رقص عشق (بهزاد خداویسی/ انجمن)، 17- زعفران (عبداله حاجی‌محمدی/ صداوسیما)، 18- ساز و سوز (زهرا جعفری/ انجمن)، 19- شروه، نوای دل (مسعود میمی/ انجمن)، 20- عروس ایل (کیومرث درم‌بخش/ سیدمحسن طباطبایی)، 21- کچه (علیرضا جهانی‌فر/ انجمن)، 22- مشی و مشیانه (حسن نقاشی/ انجمن)، 23- مهر زمین (حسن دهقان/ صداوسیما)، 24- میلکان (مینو کیانی/ مرکز گسترش)، 25- نقش (سعید شاه‌حسینی/ سعید شاه‌حسینی و سیدعباس سجادی)، 26- نوروز (حسن دهقان‌کمارجی/ فرشاد فرشته‌حکمت)، 27- هرمزگان دیار حرا (سعید رسولی‌چیذری/ حمید رسولی‌چیذری)

 

مسابقه سینمای بین‌الملل

1- آتش ناپاک (کلودیو بوزاتلو)، 2- آخرین روز دسامبر (بگدان آپتری)، 3- آخرین رویا (جیسن نیلسن)، 4- آرایشگر انعطاف‌پذیر (میلا نیبنداس)، 5- آرنه (مروی یانکنن)، 6- آن بالا کنار جاده (مرجان اشرفی‌زاده)، 7- آنجا بایست! (فدریک تاشو)، 8- الو ... رضا (شهرام میراب‌اقدم)، 9- با من پیر شو (آلبرتو مورنو)، 10- بادیه نشین اصیل (کارولین کامیا)، 11- بدون عنوان (آنژا برین)، 12- بدون عنوان (غلامحسین میرجلیلی)، 13- بر سر دو راهی (بوریس‌پاول کانن)، 14- بسته پستی (تیل نوواک)، 15- بیش از حد (عمار قطینه)، 16- بیهوشی (اسکو کاس)، 17- پرتگاه مرد نابینا (ایزابل هرگوئرا)، 18- پروانه‌ها (ماکس یاکوبی)، 19- پژواک (پقیه متئو)، 20- پسرک و دریا (توماس دونلا)، 21- پیرمرد و خط (پناه‌برخدا رضایی)، 22- تاریخ (ماثیو مور)، 23- تبرزنی (گرانت لاهود)، 24- تقاطع (جوئل پیزینی)، 25- تنها (کورین گارفین)، 26- توروالدو و درخت کریسمس (میشل زیبر و یاکوب شو)، 27- جنگ در همسایگی (پتر پلیتزر)، 28- چرخش در استوانه (یورگ واگنر)، 29- حریم (علی شاهیده)، 30- خداحافظی از فانوس دریایی (اریک اسمیت‌میر)، 31- خروجی 2 (یاون‌‌‌ساک شین)، 32- در بند کشیدن جزر و مد (کاترینا مک‌فرسن)، 33- در نزدیکی (تورستون دروسلر)، 34- دست سیاه، نان سفید (جواد مزدآبادی)، 35- دندان درد (سیراکان آبرویان)، 36- دنیای ماهواره‌ای (مارتین هکمن)، 37- دود (ولادیمیر پروویچ)، 38- دود اسلحه (لوکاس تورتورو)، 39- دوربین و زندگی (شهیدو22امان ‌بدل)، 40- رنج (ماشاالله محمدی)، 41- روز رختشویی (اشتفان برونر)، 42- رهبر ارکستر (گزا ام.تث)، 43- زایش (دیوید داونز)، 44- زندگی ساکن (سینثیا مدانسکی)، 45- زیر برگها (استفانو چیودینی)، 46- زیر زمین (لوک مارشو)، 47- سر و صدا (مارتین اشمیت)، 48- سگ (دنیل لانگ)، 49- سوامی اومکاراندا (آرتور گابریسیاک)، 50- سوشی ژاپنی (کنجی تاناکا)، 51- سونات استرلیایی (کریستینا گالو)، 52- سیاه نگار (سیمون نیکلس)، 53- سیرک اکسفورد (استین گیتن)، 54- شهر مورچگان (اینگ‌-‌مینگ‌چانگ)، 55- شیوه ناپدید شدن (کیم کیه‌هون)، 56- صف (کیمو یلاکاس)، 57- صفر درجه (امید خوش‌نظر)، 58- طبق عادتشان (گالینا آداموویچ)، 59- غذای سوشی اصیل (پتری هاگنر)، 60- فائوستو کپی (آنتونیو پوکه)، 61- قایق کاغذی (جمال سوییسی)، 62- قلب سخن‌چین (آنت یونگ و گئورگ داشوبر)، 63- قوطی سیگار (توماس ماتشچاک)، 64- گل برای پدر (فیلیپ کیپفر)، 65- ما به تو وفاداریم (میشائیل کخ)، 66- ما که هستیم؟ (بئاتریس پولت)، 67- ماهی (مارک اسکروبکی)، 68- مخفیانه (سیلون ریگولت)، 69- مدار صفر درجه (محمود رحمانی)، 70- ناهمگون (بابی پیرز)، 71- نیمه دوم (ساعد ابوحمود)، 72- وظیفه‌ی مرگ (یوهان پولفورت)، 73- هدف (دیمین ننو)، 74- هدیه (جسیکا لانگفورد)، 75- هیدروماتوپوئتیکن (آندریاس یورگنسن)، 76- یخچال (انریکو فورنس)، 77- یک موضوع پیچیده (آلیس نلسن)، 78- یک نفر اضافی (برخا کوباگ)، 79- یکشنبه بعد از ظهر (گایا ادوچیو)

 

فیلم‌های آسیا

1- آخرین مسابقه (الکس گابای)، 2- او اف دابلیو ،قهرمانان یا دیوانگان جدید (نوریل ام‌‌جاریتو)، 3- حجاب (فحد شیخ)، 4- خرمن (ارافونگ راکساساد)، 5- ده ساله (وانگ چیاوی)، 6- رقصان در باد (مایتم ریدها)، 7- سایه و باد (آرین آینان‌ارسلان)، 8- سوارکار خردسال (یولی آندرای)، 9- کفش‌های گمشده (سانیف اولک)، 10- محک (ریوو لاها)، 11- من عرب هستم (محمدهادی توحیدی‌مقدم)، 12- هرج و مرج (جی یهانگ)

 

بخش‌های جنبی:

مرور آثار برگزیده جشنواره فرهنگی، هنری امام رضا (ع)/ مروری بر تولیدات فیلم کوتاه حوزه هنری85-1384/ مروری بر فیلم‌های مدرسه ملی سینما، تلویزیون و تئاتر لودز لهستان/ مروری بر فیلم‌های کوتاه کشورهای اکو/ مروری بر فیلم‌های کوتاه یونیکا

مرور بر آثار یک فیلمساز: جواد مزدآبادی

مرور بر آثار یک فیلمبردار: تورج اصلانی

 


 

 

توضیحات:

-         فرانسه با 183 فیلم ارسالی در میان 78 کشور شرکت کننده پررنگ ترین حضور را داشت.

-         به مناسبت پیروزی حزب‏اله در جنگ 33 روزه، نمایشگاه عکسی از آثار یلدا معیری و مهدی قاسمی در سینما فلسطین برپا شد و غرفه ای هم به محصولات فرهنگی حماس اختصاص پیدا کرد.

-         جایزه بزرگی با عنوان درجستجوی حقیقت به فیلم هایی که به مقام والای انسان و معنویت می پردازند اختصاص پیدا کرد.

-         با توجه به نامگذاری سال به نام پیام اعظم (ص)، بخشی با این عنوان باحضور 15 فیلم برگزار شد.

-         17 سازمان دولتی و غیردولتی در برگزاری این دوره مشارکت داشتند.

-         نشریه روزانه باعنوان نگاه به سردبیری عباس حبیبی و کاتالوگ به سردبیری حسن معظمی‏گودرزی منتشر شد.

-         کارگاه آموزشی تخصصی چشم‌انداز زیبای سرزمین ما توسط همایون امامی در مرکز فرهنگی هنری صبا برگزار شد.

-         تیزر این دوره توسط نقی نعمتی ساخته شد.

-         مجید برزگر کارگردانی مراسم اختتامیه را برعهده داشت.

-        شورای برگزاری: مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، سعید زین‌العابدینی (روابط عمومی)، حسن دزواره (امور بین‌الملل)، محمدحسین شفایی (امور مالی‌اداری)، سیدمحمد مختاری (مدیر تولید)، مهدی نجابت (امور استان‌ها) و اکرم ورشوچی (امور بازرگانی)


 

منبع: http://tisff.ir