بیست و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران 

 

20 تا 25 آبان 1388

 مکان: تهران - سینما فلسطین و خانه هنرمندان (برگزاری همزمان: ارومیه، اهواز، بندرعباس، بوشهر، تبریز، خرم‌آباد، رشت، زاهدان، ساری، مهاباد، یاسوج و یزد)

  

دبیر جشنواره: ناصر باکیده 

 شورای سیاست‌گذاری: جواد شمقدری، ناصر باکیده، اسداله اعلایی، محمود زنده‌نام، محمدرضا مختاری، مهدی فرودگاهی و بهمن حبشی

 شورای برگزاری: مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، یزدان عشیری (مدیر روابط‌عمومی)، امیر لطفیان (مدیر تولید و پشتیبانی فنی)، ابراهیم تجدد (مدیر فرهنگی و آموزشی)، محمد صوفی (سرپرست دفتر تهران) و ولی‌اله محمدزاده (مدیر امور اداری و مالی)

 هیات انتخاب: کاوه بهرامی‌مقدم، محمد درمنش، انسیه شاه‌حسینی، ناصر غلامرضایی و سعید مستغاثی , مهرداد زاهدیان، محمود زنده‌نام و مانی میرصادقی,حمید جمدر، ناصر گلمحمدی و شهرام مکری

هیات داوران: مهرداد اسکویی ، محمدرضا اصلانی، محمدرضا عرب، عبداله علیمراد، محمود گبرلو، احمدرضا گرشاسبی و مهناز مظاهری

بین‌الملل: عبدالطیف احمدی، لساد جموسی، آمبلا آمبلا‌دیودن، شهاب‌الدین عادل و والری لیناردی


 

فهرست برگزیدگان و لیست جوایز :

بخش دیپلم‌های افتخار:

بخش بهترین فیلم با موضوع چشم‌انداز سرزمین زیبای ما

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/30 ریال به عنوان بهترین فیلم بخش چشم‌انداز سرزمین زیبای ما به جمال اسکویی برای فیلم زنده‌رود از شهرکرد     

دیپلم افتخار به کاوه بهرامی مقدم برای فیلم مستند مسیر بودن از تهران

نامزدها: وایو (مینا مشهدی و حسن نقاشی) و صاحب قرانیه (امیررضا سالاری)

 

در بخش بهترین فیلمنامه با موضوع چشم‌انداز سرزمین زیبای ما

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/25 ریال به عنوان بهترین فیلمنامه فیلم بخش چشم‌انداز سرزمین زیبای ما به حسن نقاشی برای فیلم مستند وایو از تهران

نامزدها: جواد عبداله‌زاده (زنده رود) و کاوه بهرامی‌ مقدم (مسیر بودن)

 

در بخش بهترین تحقیق و پژوهش با موضوع چشم‌انداز سرزمین زیبای ما

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/25 ریال به عنوان بهترین تحقیق فیلم بخش چشم‌انداز سرزمین زیبای ما اهدا می‌شود به امیررضا سالاری برای تحقیق فیلم مستند صاحب قرانیه از تهران

نامزدها: وایو (مینا مشهدی و حسن نقاشی)، زنده رود (جمال اسکویی) و شگفتی‌های بیابان (مصطفی شبان‌ پشت‌ مشهدی)

 

در بخش بهترین فیلم با موضوع آیین مهر

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال به عنوان بهترین فیلم بخش آیین مهر اهدا می‌شود به سالم صلواتی

برای فیلم داستانی رویاهای برفی از سنندج       

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به کاوه قهرمان برای فیلم داستانی یاد یک روز از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به محمد رشیدی برای فیلم داستانی هیس شوالیه‌های کوچولو دارند عاشق خدا می‌شن از تهران

نامزدها: آسیه (علیرضا مقدم)، وقت شام (آرمین ایثاریان) و ما در راهیم (عارف نامور)

 

در بخش بهترین فیلمنامه با موضوع آیین مهر

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال به عنوان بهترین فیلمنامه فیلم بخش آیین مهر اهدا می‌شود به عارف نامور

برای فیلم داستانی ما در راهیم از سنندج

نامزدها: کاوه قهرمان (یاد یک روز)، محمد رشیدی (هیس شوالیه‌های کوچولو دارند عاشق خدا می‌شن) و آرمین ایثاریان (وقت شام)

 

در بخش بهترین فیلم با موضوع چراغ راه

در این بخش هیئت داوران هیچ فیلمی را شایسته دریافت تندیس ندانست

 

در بخش بهترین فیلم استعداد جوان با موضوع داستانی

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/10 ریال به عنوان بهترین فیلم استعداد جوان بخش داستانی اهدا می‌شود به توفیق امانی برای فیلم اینجا جاده‌ها پایان ندارد از سنندج       

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به شهرام ابراهیمی برای فیلم ریسمان از شهرکرد

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به  محمد کاظم‌زاده مژدهی برای فیلم قصه قبر ننه از رشت

نامزدها: یکی بود یکی نبود (سوران فهیم) و سه دار (مریم فتحی‌فر)

 

در بخش بهترین فیلم استعداد جوان با موضوع مستند

تندیس جشنواره و مبلغ ده میلیون ریال به عنوان بهترین فیلم استعداد جوان بخش مستند، به سید حامد نوبری برای فیلم فقط کمی نور از اراک

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به محمدحامد ستاری برای فیلم بعد از کنکور از تهران

نامزدها: روسری‌های رنگی ما (اسماعیل دستگردی) و دو وطن داشتن (مسعود آستانداری)

 

در بخش بهترین فیلم استعداد جوان با موضوع پویانمایی

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/10 ریال به عنوان بهترین فیلم استعداد جوان بخش پویانمایی اهدا می‌شود به امیر مهران برای فیلم شهر خاموش از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به فرنوش عابدی برای فیلم بن‌بست از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به هدی اصفهانی برای فیلم چتر رنگی از تهران

نامزد: گربه قجری (اشکان رهگذر)

 

در بخش بهترین فیلمنامه

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/12 ریال به عنوان بهترین فیلمنامه اهدا می‌شود به عبدالرحیم صاحب‌الفصول برای فیلم داستانی یک نفس از بوشهر      

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به علی زرنگار برای فیلمنامه فیلم شدن از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به بهرام توکلی برای فیلمنامه فیلم تمام وسایل شخصی من جابه‌جا شده از تهران

نامزدها: آرامش گمشده (سعید شاه‌حسینی) و اینجا جاده‌ها پایان ندارد (توفیق امانی)

 

در بخش بهترین تحقیق و پژوهش فیلم مستند

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/12 ریال به عنوان بهترین تحقیق فیلم مستند اهدا می‌شود به مهدی باقری برای فیلم مرغ سحر از تهران      

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به لقمان خالدی برای تحقیق فیلم و من مسافرم از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به سعید قوامی برای تحقیق فیلم چراغی که روشن شد از تهران

نامزدها: پارسه (محسن رمضان‌زاده) و گم و گور (محمدرضا فرزاد)

 

در بخش تصویربرداری

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/12 ریال به عنوان بهترین تصویربردار اهدا می‌شود به اشکان اشکانی برای فیلم بان لرزان و همچنین مجموعه آثار تصویربرداری شده توسط این هنرمند در بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به کاظم ملایی برای تصویربرداری فیلم منها از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به محمدرضا جهان‌پناه برای تصویربرداری فیلم آخرین ناخدا از تهران

نامزدها: امیررضا سالاری و وحید اسماعیلی (صاحبقرانیه)، محمدرضا تیموری (منطقه مرزی)، علی احمدی‌زرین‌کلایی (خاموشی دریا) و ایرج کیانیان (آرامش گمشده)

 

در بخش صدا

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/12 ریال به عنوان بهترین صداگذار اهدا می‌شود به حسین مهدوی برای فیلم پویانمایی شهر خاموش از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به فرشید فرجی برای صدابرداری فیلم منطقه مرزی از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به مژده علم برای صداگذاری فیلم چراغی که روشن شد از تهران

نامزدها: مهدی تنگستانی‌زاده (حراجی سکوت) و مهرشاد ملکوتی (رادیولوژی یک پرتره)

 

در بخش تدوین

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/12 ریال به عنوان بهترین تدوینگر اهدا می‌شود به میثم صمدی برای تدوین فیلم رادیولوژی یک پرتره از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به ابراهیم سعیدی برای تدوین فیلم افسون از سنندج

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به فرحناز شریفی برای تدوین فیلم گم و گور از تهران

نامزدها: منها (کاظم ملایی)، مرغ سحر (مهدی باقری) و وایو (حسن نقاشی)

 

در بخش بهترین فیلم پویانمایی

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال به عنوان بهترین فیلم پویانمایی اهدا می‌شود به محمدعلی سلیمان‌زاده برای فیلم گرگ و میش از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به سارا نامجو برای فیلم صخره از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به مجید بلادپس برای فیلم ماه و پلنگ از تبریز

نامزدها: بارون میاد جرجر (مهین جواهریان) و ماهوری (فاطمه گودرزی)

 

در بخش بهترین فیلم مستند

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال به عنوان بهترین فیلم مستند اهدا می‌شود به مهدی باقری برای فیلم مرغ سحر از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به لقمان خالدی برای فیلم و من مسافرم از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به محمدرضا فرزاد برای فیلم گم و گور از تهران

نامزدها: افسون (هیوا امین‌نژاد)، خاموشی دریا (علی احمدی‌زرین‌کلایی) و چراغی که روشن شد (بابک بهداد)

 

در بخش بهترین فیلم داستانی

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال به عنوان بهترین فیلم داستانی اهدا می‌شود به هومن سیدی برای فیلم تمام وسایل شخصی من جابه‌جا شده از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به علی زرنگار برای فیلم شدن از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به نقی نعمتی برای فیلم آن دو از تهران

نامزدها: اینجا جاده‌ها پایان ندارد (توفیق امانی)، آرامش گمشده (سعید شاه‌حسینی) و یک نفس (عبدالرحیم صاحب‌الفصول)

 

در بخش بهترین فیلم تجربی

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال به عنوان بهترین فیلم تجربی اهدا می‌شود به کاظم ملایی برای فیلم منها از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به هوشمند ورعی برای فیلم سوت زدن زیر آب از تهران

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به فرشید اخلاقی‌پور برای فیلم تالار عروسی بوف کور از تهران

نامزدها: حراجی سکوت (مهدی تنگستانی‌زاده) و یک دو سه (روح‌الله کریمی)

 

در بخش بهترین مجری طرح یا تهیه‌کننده

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/15 ریال به عنوان بهترین تهیه‌کننده اهدا می‌شود به سعید رشتیان برای فیلم‌های گم و گور، و من مسافرم و مرغ سحر      

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به انجمن سینمای جوانان ایران - دفتر سنندج 

دیپلم افتخار اهدا می‌شود به انجمن سینمای جوانان ایران - دفتر بوشهر

 

در بخش بهترین فیلم با موضوع اقتباس ادبی از متون کهن فارسی

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/12 ریال به عنوان بهترین اقتباس ادبی از متون کهن فارسی اهدا می‌شود به

محمدعلی سلیمان‌زاده برای فیلم انیمیشن گرگ و میش از تهران     

 

در بخش بهترین فیلم به معنای مطلق با نگاه ملی

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/40 ریال به عنوان جایزه بزرگ به بهترین فیلم به معنای مطلق با نگاه ملی اهدا می‌شود به محمدرضا فرزاد برای فیلم مستند گم و گور از تهران

 

جایزه ویژه هیئت داوری

جایزه ویژه هیئت داوران و مبلغ 000/000/10  ریال اهدا می‌شود به مهین جواهریان برای فیلم پویانمایی بارون میاد جرجر از تهران

دیپلم افتخار هیئت داوران اهدا می‌شود به مرحوم پیمان ابدی برای نقش بدلکار در فیلم تجربی رادیولوژی یک پرتره

دیپلم افتخار هیئت داوران اهدا می‌شود به محمدعلی محمدی بازیگر فیلم داستانی رویاهای برفی از سنددج

دیپلم افتخار هیئت داوران اهدا می‌شود به کیوان هنرمند برای موسیقی فیلم تجربی حضور

 

بخش بین‏الملل

تندیس جشنواره و مبلغ 1500 یورو جایزه بهترین نگاه در بخش مسابقه بین‌الملل در جستجوی حقیقت/ سایه/ هانا برگهولم/ فنلاند    

تندیس جشنواره و مبلغ 3000 یورو جایزه بهترین فیلم در بخش مسابقه بین‌الملل در جستجوی حقیقت/ همه روزها شبیه هم نیست/ مارتین تارک/ اسلوونی

تندیس جشنواره و مبلغ 1000 یورو جایزه بهترین فیلم کشورهای عضو اکو /آیان/ صدیق شعر‏نیاز/ قرقیزستان

تندیس جشنواره و مبلغ 3000 یورو جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه ملل مسلمان/ جا‌به‌جا و نامرئی/ محمد انورزاد/ پاکستان

لوح تقدیر بهترین فیلم بخش مسابقه ملل مسلمان/ به دنبال او/ محمدعلی افتخاری‏نیا/ ایران

تندیس جشنواره و مبلغ 3000 یورو جایزه بهترین فیلم در بخش مسابقه آسیا (جلوگاه شرق)/ یک روز قشنگ برفی/ ماهایا پطروسیان و امیر توده‏روستا/ ایران

تندیس جشنواره و مبلغ 1500 یورو جایزه بهترین نگاه در بخش مسابقه آسیا (جلوگاه شرق) مشترکاً به فیلم‏های/ خون سرد/ می هی‏پارک/ کره جنوبی و بارون میاد جرجر/ مهین جواهریان/ ایران

 

مسابقه بین‌الملل

تندیس جشنواره و مبلغ 3000 یورو جایزه بهترین فیلم داستانی/ آخرین لذت بزرگ/ سیمون هیپ‏کینز/ اسکاتلند

لوح تقدیر بهترین فیلم داستانی/ هر روز، روز ماهی هاست/ ینس لیین/ نروژ

تندیس جشنواره و مبلغ 3000 یورو جایزه بهترین فیلم مستند/ نام تو چیست ساخته: جورجز سالامه از کشور ایتالیا

تندیس جشنواره و مبلغ 3000 یورو جایزه بهترین فیلم انیمیشن/ چهره ساخته: فرانک کاکو ازکشور مجارستان

تندیس جشنواره و مبلغ 3000 یورو جایزه بهترین فیلم تجربی/ منها ساخته: کاظم ملایی از کشور ایران

 

بهترین فیلم از نگاه تماشاگران

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی/ قصه قبر ننه/ محمد کاظم‏ زاده‏ مژدهی و اینجا جاده‌ها پایان ندارد/ توفیق امانی


فهرست آثار :

مسابقه سینمای ملی

داستانی

1- آپارتمان آلتامیرا (میلاد روشنی‌پایان/ بهروز سماواتی و حوزه)، 2-آخر خط (علی مؤید‌بهارلو/ علی مؤید‌بهارلو)، 3- آرامش گمشده (سعید شاه‌حسینی/ انجمن)، 4- آن دو (نقی نعمتی/ نقی نعمتی و مرکز گسترش)، 5- آیا کسی اینجا هست (معین رضائی‌راد/ معین رضائی‌راد و انجمن)، 6- اتاق انتظار (فرهاد پاکدل/ فرهاد پاکدل)، 7- احساس (محمد‌حسین اسحاقی/ محمد‌حسین اسحاقی)، 8- از میان آینه (رضا دادویی/ سیدامیر سید‌زاده و افرند فیلم آریا)، 9- اسماء (مجید انتظام‌زاده/ مجید انتظام‌زاده)، 10- ای پدر ما که در آسمانی (آرش انیسی/ انجمن)، 11- اینجا جاده‌ها پایان ندارند (توفیق امانی/ توفیق امانی و مرکز گسترش)، 12- بارماق (نادر ساعی‌ور/ نادر ساعی‌ور)، 13- باغ و بازی (سعید شاه‌حسینی/ صداوسیما)، 14- برکه (مصطفی امامی/ مرکز گسترش)، 15- بودن یا نبودن (طیبه حمیدی‌نور/ سیدمحمدباقر حسینی‌سیر و حوزه)، 16- بوربیجاده رنگ (بابک خرم‌دین/ انجمن)، 17- به جز ما، دیگران (جواد رضایی‌منفرد/ جواد رضایی‌منفرد)، 18- به سادگی (زهره زاهدی‌کرمانی/ انجمن)، 19- به سوی جنوب (فرهاد فرد/ فرهاد فرد)، 20- به صفر ده بر یک (حمیدرضا بابابیگی/ حمیدرضا بابابیگی)، 21- پامنار (رضا درمیشیان/ سینما سبز پیشرو)، 22- پایان قرارداد (سام ارجمندی/ انجمن)، 23- پرچین (مظاهر رمضانپور/ انجمن)، 24- پرچین کال (مهدی خلیلی/ مهدی خلیلی)، 25- پنج بعد از ظهر (میعاد ماجدی و جواد هاشمی/ انجمن)، 26- پیک‌نیک (رضا آقایی/ رضا آقایی)، 27- تابوت (علی غیاثی/ حوزه)، 28- ترانه‌ای برای لوبا (طوفان نهان‌قدرتی/ مرکز گسترش)، 29- ترکش (احسان فولادی‌فرد/ احسان فولادی‌فرد)، 30- تماس تلفنی (محمدحسین مختاریه/ انجمن)، 31- تمام وسایل شخصی من جابجا شده (هومن سیدی/ هومن سیدی و جشنواره شهر)، 32- جان هفتم (حبیب باوی‌ساجد/ حوزه)، 33- جای خالی من (سیدجواد حسینی/ سیدجواد حسینی)، 34- جنگل (نیما عباس‌پور/ انجمن)، 35- حداقل ما تلاش می‌کنیم (ایمان پورقلی‌زاده/ طوبی‌فیلم)، 36- حسی از جنس تردید (سلمان محققی/ سلمان محققی)، 37- حلیمه (طاهره حسن‌زاده/ مرکز گسترش)، 38- خوشبختی بدون مواد مخدر (اسفندیار ترکمن‌راد و سپهر وکیلی/ اسفندیار ترکمن‌راد)، 39- در آیینه (علی ناصری‌منفرد/ انجمن)، 40- در کنار هم (اقبال امین‌خاکی/ حوزه)، 41- درخت شب (فرود عوض‌پور/ فرود عوض‌پور و مرکز گسترش)، 42- دو مرد و یک شهر (عبدالرضا بیگناه/ انجمن)، 43- دوربین فیلمبرداری (سیامک کاشفی‌آذر/ کامران مجیدی و مرکز گسترش)، 44- دومین سقف (مجتبی عباسی‌فارسونی‌نژاد/ انجمن)، 45- دیوارها (محمدصادق سمودی/ سیدمحمدباقر حسینی‌سیر و حوزه)، 46- رادیولوژی یک پرتره (امیر توده‌روستا/ امیر توده‌روستا و مرکز گسترش)، 47- راز آن پوکه (رضا دانش‌پژوه/ انجمن)، 48- رسم عاشقی (احد عبادی/ انجمن)، 49- روزهای قره‌قیه (مهناز خالقی/ کیوان اسلامی و محمدرضا احمدی)، 50- رویای تیره (علی فراهانی/ انجمن)، 51- ریسمان (شهرام ابراهیمی/ حوزه)،

52- زندان، شهر، زندان (امید توتونچی/ امید توتونچی)، 53- ساندویچ (میثم صابری‌نسب/ انجمن)، 54- سربازان غیرنظامی (رضا ابوذر/ رضا ابوذر)، 55- سفر دراز روز در شب (علی فرقانی/ حوزه)، 56- سفره سفید (سهیل روحانی‌فرد/ سهیل روحانی‌فرد)، 57- سکوت (خیام مهاجری‌جولندان/ انجمن)، 58- سمفونی کلاغ‌ها (محمدباقر جعفرزاده/ انجمن)، 59- سه دار (مریم فتحی‌فر/ فرخ حنیفه‌نژاد)، 60- شدن (علی زرنگار/ ندا ایزدیان و علی زرنگار)، 61- شرایط بهتر (وحید شیخلر/ وحید شیخلر)، 62- صبح کنار جاده (کریم لک‌زاده/ کریم لک‌زاده)، 63- صبحی که ستاره چید (کریم فائقیان/ کریم فائقیان و انجمن)، 64- صد سال تنهایی (امید توتونچی/ امید توتونچی)،

65- عریضه (امیررضا سالاری/ امیررضا سالاری)، 66- غم‌ها و غریزه‌ها (کریم لک‌زاده/ کریم لک‌زاده)، 67- قرعه (حسن قهرمانی/ محمد خوش‌لحن و حوزه)، 68- قصه قبر ننه (محمد کاظم‌زاده‌مژدهی/ حوزه)، 69- گوزنهای پا به ماه (حسن قهرمانی/ انجمن)، 70- گه رانه و ه (رضا گودرزی/ رضا گودرزی و یوسف امان‌پور)، 71- لباسی برای صدف (مریم صادقی‌زاده/ مریم صادقی‌زاده)، 72- ماه بانو (سلیمان حسنی/ انجمن)، 73- مثبت (محمد قربانی و عبداله علی‌نژاد/ توسن‌فیلم)، 74- مرثیه‌ای برای ژاله و قاتلش (امیراطهر سهیلی/ شهرداری)، 75- مردی در یک موقعیت (ابراهیم سعیدی‌نژاد/ انجمن)، 76- مقصد (سیف‌اله یزدانی/ مرکز گسترش)، 77- من هم بزرگم (گیتی محمود/ گیتی محمود و صداوسیما)، 78- منم مثل همه (مجید استکی/ مجید استکی)، 79- نجات سرباز فرزام (فرزین فرزادنیا/ طلوع تصویر فردا)، 80- نغمه‌های انتظار (ابوالفضل شکیبا/ ابوالفضل شکیبا)، 81- وسوسه (عباس عمرانی‌بیدی/ محسن بلالی و انجمن)، 82- وقتی همه چیز تمام می‌شود (شهرام میراب‌اقدم/ انجمن)، 83- هبوط (جواد فرح‌بخشیان/ انجمن)، 84- همین نزدیکی (یلدا قشقایی/ یلدا قشقایی)، 85- هیچکاک با سالاد فصل (رضا جوانشیر/ رضا جوانشیر)، 86- یک بطری آب سرد (فرخ حنیفه‌نژاد‌زیبایی/ شهرداری)، 87- یک روز قبل از فردا (پیام شکوهی‌راد/ حوزه)، 88- یک نفس (عبدالرحیم صاحب‌الفصول/ انجمن)، 89- یکی بود، یکی نبود (سوران فهیم/ سوران فهیم)، 90- یه روز قشنگ برفی (ماهایا پطروسیان و امیر توده‌روستا/ ماهایا پطروسیان و مرکز گسترش)

 

مستند

1- 12جولای (مرتضی شعبانی/ روایت فتح)، 2- آخرین ایستگاه (سیدحمید میرحسینی/ سیدحمید میرحسینی)، 3- آخرین ناخدا (فرزاد پاک/ بهنام بوذری و فرزاد پاک)، 4- آرامِ حسن (علی یازرلو/ محمد فنایی)، 5- افسون (هیوا امین‌نژاد/ هیوا امین‌نژاد و خانه مستندسازان ایران)، 6- اگه رئیس جمهور بشم (پناه‌برخدا رضایی/ پناه‌برخدا رضایی)، 7- اینجا برف‌ها آب نمی‌شوند (بهروز نورانی پور/ بهروز نورانی‌پور)، 8- اینجا همه عشق می‌کنند (شهرام میراب‌اقدم/ مرتضی رزاق کریمی)، 9- بازگشت از نهاریا (مهدی نقویان و محمدحسین مهدویان/ روایت فتح)، 10- بعد از کنکور (محمدحامد ستاری/ محمدحامد ستاری)، 11- بی‌بی نوروز (اسحاق عرب/ اسحاق عرب و انجمن)، 12- پارسه (محسن رمضان‌زاده/ محسن رمضان‌زاده)، 13- پروانه سفید درختان (بابک مجیدی/ بابک مجیدی و صداوسیما)، 14- تنها تو برای همیشه‌ای (عباس صالح‌مدرسه‌ای/ انجمن)، 15- تنهای قصه‌های خوب (مهدی قربان‌پور/ الهه کسمایی)، 16- تووار (سیدامید وحدانی/ حوزه)، 17- جای خالی (امیرنعیم حسینی/ امیرنعیم حسینی)، 18- چراغی که روشن شد (بابک بهداد/ محسن معصومی)، 19- چشمه‌های آب گرم (عبدالرسول آذرشب/ حوزه)، 20- حرمت (مهدی صادقی/ انجمن)، 21- خاموشی دریا (علی احمدی‌زرین‌کلایی/ علی احمدی‌زرین‌کلایی)، 22- خانه هنرمندان (محمدعلی شعبانی/ محمدعلی شعبانی)، 23- خدا پشت دروازه (محدثه گلچین‌عارفی/ کزاد ولف و حوزه)، 24- خفتگان کوه قلعه‌لر (محمد حاجی‌قاسمی/ محمد حاجی‌قاسمی)، 25- خودروهای ماندگار (محمدعلی صفورا/ آزاده سعید‌بسطامی و مرکز گسترش)، 26- دانه‌های تسبیح (سیدجواد میرهاشمی/ سیدمحمد میرکانی)، 27- دو وطن ... (مسعود آستانداری/ مسعود آستانداری)، 28- روز پایان (نرگس آبیار/ نرگس آبیار)، 29- روز خون (کاوه مظاهری/ سیدمحمد میرکانی و صداوسیما)، 30- روزگاری برای آزادی (مهدی اسدی/ سعید رشتیان و صداوسیما)، 31- روسری‌های رنگی ما (اسماعیل دستگرد/ مرتضی شعبانی)، 32- زمین و آسمون (رضا حماسی/ رضا حماسی)، 33- سچکان (محمد علی هاشم‌زهی/ حوزه)، 34- سِمسِمه (علی جعفری‌نجف‌آبادی/ الهام عیدیان)، 35- سومین روز (محمد رشیدی/ ناهید دل‌آگاه و صداوسیما)، 36- سه‌شنبه سیاه ارتش فرانسه در ساحل عاج (پیام پارسافر/ صداوسیما)، 37- شب را، روز را و هنوز را (فرهاد عیوضی/ منصوره باقری و فریده حمیدی)، 38- شهر خاموش (مجید عیدان/ انجمن)، 39- طلوع خاکستری (فرهاد درودگر/ کانون اصلاح و تربیت)، 40- غروب روز بعد (مرتضی پایه شناس/ مرتضی پایه‌شناس)، 41- فقط کمی نور (سیدحامد نوبری/ حوزه و کمیته امداد)، 42- قیصر، چهل سال بعد (مسعود نجفی/ مسعود نجفی)، 43- کلاه شیشه‌ای (محسن خان‌جهانی/ مرکز گسترش)، 44- گم و گور (محمدرضا فرزاد/ سعید رشتیان و صداوسیما)، 45- گمشده‌ها (الهام حسین‌زاده/ سعید رشتیان و صداوسیما)، 46- مردی که دود شد (هوشنگ رادی‌پور/ هوشنگ رادی‌پور)، 47- مرغ سحر (مهدی باقری/ سعید رشتیان و صداوسیما)، 48- میراث ماندگار (پرویز رستمی/ پرویز رستمی)، 49- نالی (امید راست‌بین/ انجمن)، 50- نقطه صفر (سهراب خسروی/ سهراب خسروی)، 51- و من مسافرم (لقمان خالدی/ سعید رشتیان و صداوسیما)، 52- هِز (یوسف محمودپور/ وزارت ارشاد)، 53- یاد ایام (محمد اسلامی/ صداوسیما)، 54- یار دبستانی (محسن خان‌جهانی/ مرکز گسترش)

 

پویانمایی

1- آدم‌ها (ماشا‌اله محمدی/ انجمن)، 2- آفتاب می‌گردد (ربین سامانی/ ربین سامانی و صداوسیما)، 3- آینه (جعفر بزمیان/ انجمن)، 4- الفبا (مریم واضح/ مریم واضح)، 5- انفجار (شیما تایکندی/ شیما تایکندی)، 6- بن‌بست (فرنوش عابدی/ صبا)، 7- به همین زودی (بهزاد نعلبندی/ بهزاد نعلبندی)، 8- پرواز (الهه نیک‌خواه/ حسین صفارزادگان)، 9- پشت بوم (روح‌اله سعادتمند/ روح‌اله سعادتمند)، 10- پلاک 121 (امین منتظری/ بهنام فیلم)، 11- پنجره (صادق قاسمی/ خدیجه کارگریان و صداوسیما)، 12- تنگ ماهی (رضا انصاری/ صبا)، 13- تولد (توران کولیوند/ توران کولیوند و صداوسیما)، 14- تیک‌تاک (جعفر بزمیان/ پنجره آبی کویر کاشان)، 15- جنگ نه (فرنوش عابدی/ صبا)، 16- چتر رنگی (هدی اصفهانی/ سیدوحید حسینی)، 17- خوب بد عشق (بزرگمهر حسین‌پور/ مسعود صفویحوزه)، 18- دو ماهی (مهران گهربخش/ صبا)، 19- زنگ انشا (علیرضا میراسداله/ انجمن)، 20- ساحل نجات (سپهر علی‌محمدلو/ عبدالرضا صفوی)، 21- ساعتکش (وحید برزگر/ مرکز گسترش)، 22- سالوادور کافی (انوشیروان آریا/ انوشیروان آریا)، 23- سلام دایی (جلال نعیمی/ جلال نعیمی و صداوسیما)، 24- سینماتوگراف (امید میرزایی/ دانشگاه آزاد اسلامی)، 25- شهر خاموش (امیر مهران/ مرکز گسترش)، 26- صخره (سارا نامجو/ مرکز گسترش)، 27- صندلی‌ها (فطیما یثربی/ کانون)، 28- عکس (مریم خلیل‌زاده/ مرکز گسترش)، 29- علامت سؤال (حمید نویم/ کانون)، 30- قصه کوچک ما (آمنه اسلامی/ مرکز گسترش)، 31- قصه‌های یه خطی2 (بهزاد فراهت/ کانون)، 32- کافه دولاپه (اشکان رهگذر/ اشکان رهگذر و هورخش آسمان هفتم)، 33- کودک و اشغالگر (کیانوش دالوند/ کیانوش دالوند و صداوسیما)، 34- کوه نورانی (سامان خرم/ صبا)، 35- گربه قجری (اشکان رهگذر/ اشکان رهگذر و هورخش آسمان هفتم)، 36- گرگ و میش (محمدعلی سلیمان‌زاده/ کانون)، 37- لی‌لی‌حوضک (دلربا چیتایی/ صبا)، 38- ماه‌وپلنگ (مجید بلادپس/ صبا)، 39- ماهوری (فاطمه گودرزی/ کانون)، 40- متولد ایدز (ندا شیدوش/ ندا شیدوش)، 41- مثل اینکه می‌خندد (سپهر علی‌محمدلو/ مرکز گسترش)، 42- مرد جوان و خیاط حیله‌گر (راشین خیریه/ کانون)، 43- میهمانی (سیمین تجوید/ صبا)، 44- نوا (حسن خراسانی/ علی مفضلی و حوزه)، 45- همسایه‌ات را مخور (محمود نفیسی/ محمود نفیسی)

 

تجربی

1- آن زن در باران آمد (حسن خمسه/ انجمن و شرکت فیلمسازی دایره)، 2- انیگما ( آرش لاهوتی/ آرش لاهوتی)، 3- ایزوتوپ621 (محمد شمس‌الدینی/ محمد شمس‌الدینی)، 4- باغ فردوس (فرهاد پاکدل/ فرهاد پاکدل)، 5- پژواک یک شهر (عاطفه خادم‌الرضا/ شهرداری)، 6- تالار عروسی بوف کور (فرشید اخلاقی‌پور/ تصویر فردا)، 7- جدول، روزنامه و سه نقطه! (نیما عباس‌پور/ نیما عباس‌پور و انجمن)، 8- حراجی سکوت (مهدی تنگستانی‌زاده/ انجمن)، 9- حضور (علیرضا چیتائی/ کانون)، 10- دایره (روناک قصیری/ روناک قصیری)، 11- درخشش (احمد تفضلی/ انجمن)، 12- دفینه (احمد حیاتی/ حوزه)، 13- دوئت انتظار (نوید هدایت‌پور/ نوید هدایت‌پور)، 14- راه (علیرضا چیتائی/ کانون)، 15- روزها (شیرین برق‌نورد/ شیرین برق‌نورد)، 16- رویای در حال مرگ (سپید قائمی/ شهین اکرمی‌مقدم)، 17- زمان پایان (امیر مهران/ حسین همایونفر)، 18- زندگی (صمد اسکندری/ صمد اسکندری)، 19- سوت زدن زیر آب (هوشمند ورعی/ هوشمند ورعی و لطیفه عین‌جعفری)، 20- سومین در (احمد بهرامی/ احمد بهرامی)، 21- سیزده (مازیار تقی‌زاده‌منتظر‌‌حق/ مازیار تقی‌زاده‌منتظر‌‌حق)، 22- شمع سیاه (سجاد امیریزدانی/ سجاد امیریزدانی)، 23- طنین (عاطفه خادم‌الرضا/ انجمن)، 24- فروشنده (مهدی ابراهیمی/ مهدی ابراهیمی)، 25- فیش آی (محمود شهبازی/ انجمن)، 26- گاهی مرگ (مریم زنگنه/ انجمن)، 27- مردی با چمدان قرمز (مریم اورنگ/ مرکز گسترش)، 28- مرگ و مفاجات (علی مقدسی/ علی مقدسی)، 29- منها (کاظم ملایی/ کاظم ملایی)، 30- نجواها (محمدرضا جهان‌پناه/ محمدرضا جهان‌پناه)، 31- یک دو سه (روح‌اله کریمی/ انجمن)، 32- یک کام بیشتر (تقی اسفند‌یار/ تقی اسفند‌یار)، 33- یکی از همان روزهایی که هر روز یکی از همان روزهاست (امید آلادینی و بیتا رضوی/ پویا سارمی)

 

بخش ویژه

آئین مهر

1- آسیه (علیرضا مقدم/ حوزه)، 2- آشوب یادها (صالح عرفانی‌فام/ انجمن)، 3- به دنبال او (محمدعلی افتخاری‌نیا/ انجمن)، 4- به یاد تو (داور علایی/ انجمن و نهضت سوادآموزی)، 5- تنهایی (مریم امیری/ حوزه)، 6- چرت کوتاه (امیرحسین عسگری/ مهدی مختاری)، 7- خانه متروک (علی شهابی‌نژاد/ صداوسیما)، 8- در تکاپوی معنا (نسرین قلی‌بیکیان/ صبا)، 9- دور از من نزدیک تو (منصور فروزش/ رضا سلامی)، 10- روزهای بارانی (عبداله عزیزی/ علی درازی)، 11- رویا‌های برفی (سالم صلواتی/ مرکز گسترش)، 12- سکوت ساز عروسیم (مهرداد راستگو‌گنجه/ انجمن)، 13- شب پرستاره (سعید حران‌اف/ سعید حران‌اف)، 14- شمع روشن (سلمان عباسی/ سلمان عباسی)، 15- لحظه صفر (شیوا بلوریان/ مرکز گسترش)، 16- ما در راهیم  (عارف نامور/ بنیاد شهید)، 17- نماز باران (محمدامین همدانی/ محمدامین همدانی)، 18- وقت شام (آرمین ایثاریان/ انجمن)، 19- هشت دقیقه بیشتر (زینب تدریس‌تبریزی/ محمدتقی کاسه‌ساز)، 20- هفت‌هزار و هفتصدو هفتاد (سیدجواد میرهاشمی/ سیدجواد میرهاشمی)، 21- هیس، شوالیه‌های کوچولو دارن عاشق خدا میشن! (محمد رشیدی/ صدیقه موسوی‌زاده و صداوسیما)، 22- یاد یک روز (کاوه قهرمان/ جشنواره شهر)، 23- یک اتفاق ساده (مرضیه رابطی و مجتبی فیروزآبادی/ مجتبی فیروزآبادی)

 

چشم‌انداز سرزمین زیبای ما

1- اویان (اسماعیل منصف/ مرکز گسترش)، 2- بارون میاد جرجر (مهین جواهریان/ کانون)، 3- بان لرزان (آرش رصافی/ آرش رصافی و مرکز گسترش)، 4- بچه مرز (رضا جمالی/ حوزه)، 5- بُور (سوران قانعی‌فرد/ سوران قانعی‌فرد)، 6- تفنگ ها خواب ندارند (رضا دانش‌پژوه/ انجمن)، 7- جنگل ابر (احمد نیک‌کار/ احمد نیک‌کار و صداوسیما)، 8- حریم (مهدی کارگر‌شورکی/ سیدمحمد طاهری‌راد و صداوسیما)، 9- خِله  (نادر شیخ‌الاسلامی/ نادر شیخ‌الاسلامی)، 10- زندگی در تالاب (مظفر حسین‌خانی‌هزاوه/ زهرا مرجانی و صداوسیما)، 11- زنده رود (جمال اسکویی/ ذوالفقار رفیعی)، 12- سرود سنگ (سیدعلی غمخواری/ سیدعلی غمخواری)، 13- شگفتی‌های بیابان3 (مصطفی شبان‌پشت‌مشهدی/ سیدرامین موسوی‌ملکی و صداوسیما)، 14- صاحبقرانیه (امیررضا سالاری/ امیررضا سالاری)، 15- فصل چیدن گردو (لقمان قاسمی/ انجمن)، 16- مسیر بودن (کاوه بهرامی‌مقدم/ مرکز)، 17- منطقه مرزی (مهدی رحمانی/ علی ساجدی)، 18- میراث کهن (محمد خوشدل/ جمشید خوشدل)، 19- وایو (مینا مشهدی‌مهدی و حسن نقاشی/ مرکز)

 

چراغ راه

1- استحاله (نسرین فدایی‌نژاد/ انجمن)، 2- داستانهای مش صفر2 (پیمان براهین و صمد خطیبی/ اداره آب و فاضلاب)، 3- صرفه‌جویی آب (علیرضا غفاری/ صبا)، 4- کم مصرف قهرمان (میلاد حاتم/ شرکت نقش جهان)، 5- هر صبح که می‌آیم غروب می‌شود (سپیده صفاریانی/ مرکز گسترش)

 

مسابقه بین‌الملل

1- آتش (هنریک مونتاناری)، 2- آخرین لذت بزرگ (سیمون هیپکینر)، 3- آودویل اوویل (مینتو مانتینن)، 4- آیا مرده‌ای؟ (دروتی ونر و پاسکال کاپیتولین)، 5- ارده (هاروان آگوستریان‌سیا)، 6- اشیاء یافت شده (دیوید برنبائوم)، 7- اعلام خواهد شد (مایکل کلوف‌کورن)، 8- اوج گیران، قران، شیرجه‌زنان (میریام هریس)، 9- باغ (جنیفر جونز)، 10- باغچه احمد (آرون ویلسون)، 11- بخش44 (دانیل ویلسون)، 12- بدون دیوار (کارینی ماریا‌آسونتا)، 13- بور (سوران قانعی‌فرد)، 14- بیست و پنجمین سالگرد ازدواج (گوئیلرم آکوئیلار)، 15- بیگ بند (دانیل کالو)، 16- پادشاه کوچک من (مارتین مونیان)، 17- پایان خوش (اکسل کورتیه)، 18- پروژه ققنوس (سریل دلاوچاو)، 19- پوره پخش می‌شود (الیسا کلمن)، 20- پوسته چیز‌ها (توماس بارتلز)، 21- پیچ‌پیچ (پاتریک برگرون)، 22- پیروزی نهایی- همه چیز با یک شلیک تغییر می‌کند (نیکولو کاستلی و دانیل کاسپاریس)، 23- تاریخچه هوانوردی (بالینت کنی‌یرس)، 24- تخریب زمین (سلینا کوری‌هارا و کاسیا‌ماری ایتاموتو)، 25- تصنیف نوبورو (کریستوف گاله‌روم)، 26- تو دوباره نه (استوارت پاند)، 27- تور (بالاز سیمونی)، 28- تیر‌های مشقی (مینگ شان‌گرینژینگ)، 29- جنس جور (نینا سومینن)، 30- جنگ نه (فرنوش عابدی)، 31- جنگل (نیما عباس‌پور)، 32- چرخه (کرک هندری)، 33- چهره (فرنک کاکو)، 34- حریم دست‌نیافتنی (ماسی‌میلیانو ملیس)، 35- خیز (نیلس اده، ژاکوب کولین و فردریک دوزان)، 36- داستان جوان‌پسند (ارینک اولوسوی)، 37- درون او دشتی ست (الا مانژیوا)، 38- دستگاه تشکل یافته (فردریک راواچ)، 39- دشت، دلقک‌ها، سیب (شوتا گامی‌سونیا)، 40- دو پنجره (چیارا رینر)، 41- راهپیمایی رو به بالا (کاوه نباتیان)، 42- روز‌های خوشبختی (فیلیپ کورشانف)، 43- روستایی (الکساندر مارکف)، 44- شمال - جنوب (امانوئل هامون)، 45- شهر بزرگ (رافائل دوجینو)، 46- صید بیهوده (رنوتا هلنا)، 47- طعمه (فرانچسکو آپیچه)، 48- طنین (عاطفه خادم‌الرضا)، 49- فاصله (کریستینا گروزوا)، 50- فانک (کریس جونز)، 51- قانون2 (جست زوئتبیر)، 52- کار (جاناتان براونینگ)، 53- گربه قجری (اشکان رهگذر)، 54- گره ملوانی (ماتیاس پاردو)، 55- لحظه شفافیت (آسا گائون)، 56- ماورایی (دیمیتری مویسیف)، 57- مرد مرده (ژولین گویواگا)، 58- مردی آرام (جرج باکالیس)، 59- منها (کاظم مولایی)، 60- ناشناس (الیویا تونتری)، 61- نام تو چیست؟ (جورجز سالامه)، 62- نگاهی بی‌انداز (آدام پالنتا)، 63- وجدان (یوهسیو کامیله‌چن)، 64- وقتی همه‌چیز تمام می‌شود (شهرام میراب‌اقدم)، 65- هاناساری آ (هانس وارتیانه و پکا ویکولائینن)، 66- هر آنچه تو را بر‌انگیزد (دکلان کاسیدی)، 67- هر روز، روز ماهی‌هاست (جنز لی‌ین)، 68- یادداشت‌هایی به دیگری (سرجیو اکسمن)، 69- یک کوه جادو (پتروس کاری‌ری)

 

مسابقه ویژه

آسیا (جلوه‌گاه شرق)

1- آیان (سدیک شرنیاز)، 2- بارون میاد جرجر (اولیویا تونتری)، 3- خونسردی (می ‌هی‌پارک)، 4- داستان آچو (کن هونسون)، 5- سودای طلا (راجا دی)، 6- نان و شیر (محمد‌تقی اکبری‌سراج)، 7- یه روز قشنگ برفی (ماهایا پطروسیان و امیر توده‌روستا)

 

در جستجوی حقیقت

1- آخرین روز (خاویر وترونا)، 2- آن‌دو (نقی نعمتی)، 3- بچه مرز (رضا جمالی)، 4- پرندگان (فیلیپ آبرانچس)، 5- پنجره (نونا جیوناشویلی)، 6- تصویری از ردپا‌های من (داریو کارینی)، 7- سایه‌ها (هانا برگلم)، 8- مهمانان نیمه‌شب (یولیا رودیتس‌کایا)، 9- وقت شام (آرمین ایساریان)، 10- همه‌ی روز‌ها شبیه هم نیست (مارتین تارک)

 

ملل مسلمان

1- اسماء (مجید انتظام‌زاده)، 2- به دنبال او (محمدعلی افتخاری‌نیا)، 3- تابستان در سیدی بوزیکری (انیس لسود)، 4- جابه‌جا و نامرئی (محمد انورزاد)، 5- سرزمین مادری (تانیا روف)

 

بخش‌های جنبی

مرور آثار کوتاه دفاتر انجمن (حاشیه خلیج فارس)/ حاشیه خلیج فارس/ سرزمین زیتون (سینمای مقاومت)/ فیلم کوتاه، تمرکز بر آمریکای لاتین/ پویانمایی امروز جهان

نکوداشت: زنده‌یاد امید الله‌داد

مرور آثار یک فیلمساز: محمدرضا عرب

مرور آثار یک فیلمبردار: مهدی جعغری

 

 

توضیحات:

-         رئیس جمهور برای اولین بار به جشنواره پیام داد.

-         سیدمحمد حسینی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جواد شمقدری به‌عنوان معاون سینمایی مسئولیت داشتند.

-         مراسم اختتامیه در تالار اندیشه برگزار شد.

-         کارگاه‌های آموزشی باعنوان چگونه فیلم ببینیم؟ (آرش خوشخو)، چگونه نگاه به پیرامون داشته باشیم؟ (حمیدرضا ابک)، نگاهی دوباره به هنرهای تجسمی، نماد و نشانه‌ها در باورها و فرهنگ های بومی ایران زمین و سینما، تلویزیون و باورپذیری (علی‌اصغر فهیمی‌فر) در مرکز فرهنگی هنری صبا برگزار شد.

-         نشریه روزانه به نام سینمای جوان به سردبیری رامتین شهبازی و کاتالوگ به سردبیری مسعود نجفی منتشر شد.

-         گروهی داوری در بخش بین‌الملل آثار کشورهای عضو اکو و کشورهای اسلامی را ارزیابی کردند.

-         سه جلد کتاب به‌نام‌های چگونه فیلمنامه بنویسیم؟، در گلستانه (مجموعه فیلمنامه) و همیشه بهار (متون کهن ادبی جهت اقتباس) منتشر شد.

-         از جمله نشست‌های تخصصی این دوره می‌توان به استانداردسازی فیلم کوتاه برای عرضه فرهنگی اقتصادی باحضور علیرضا شجاع‌نوری و امیرشهاب رضویان و بررسی ظرفیت‌های فیلم کوتاه در جهان باحضور شهرام مکری و عاطفه خادم‌الرضا اشاره کرد.

-         13 داور دانشجویی در دو گروه فیلم‌های جشنواره را داوری کردند.

-         نشست اعضای اتحادیه فیلمسازان مسلمان در حاشیه جشنواره برگزار شد.

-         مرجان اشرفی‌زاده، جواد امامی، مونا زندی‌حقیقی، بهرام دهقان، سیروس حسن‌پور، محسن رمضان‌زاده، محمد جعفری و فرهاد مهران‌فر به نقدوبررسی آثار این دوره پرداختند.

-         انجمن سینمای جوانان ایران با توجه به برگزاری همزمان و باشکوه نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم سرزمین زیتون که همزمان با شصتمین سال مقاومت مردم فلسطین، در لبنان برگزار شد لوح تقدیر خود را به علی ظاهر از کشور لبنان و مصطفی ابراهیم زریاب از سودان اهدا کرد.

-         تیزر توسط آرش رصافی و گزارش تصویری و برنامه تلویزیونی توسط حمیدرضا هوشمند ساخته شد.

-         اختتامیه با اجرای رضا رشیدپور در تالار اندیشه برگزار شد و اجرای دکور این مراسم را منیر رضی‌زاده برعهده داشت.

 


 

منبع: