بیست و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران 

زمان : 28 آبان تا 3 آذر 1389

مکان: تهران سینما فلسطین و خانه هنرمندان- برگزاری همزمان: آبادان، رشت، سنندج، شیراز، قزوین، کرمان، مشهدو یزد

دبیر جشنواره: هاشم میرزاخانی 

هیات انتخاب:

مستند: محمدرضا اسلام‌لو، روح‌اله شمقدری و سلیم غفوری

تجربی: حمید بهمنی، احمد کاوری و حسینعلی لیالستانی

پویانمایی: میرعلی دریابیگی، محمدرضا کریمی‌ صارمی و ناصر گلمحمدی

داستانی: منوچهر اکبرلو، سیروس حسن‌پور، عباس رافعی، سیدعلیرضا سجادپور و محسن محسنی‌ نسب

بین‌الملل: میلاد دخانچی، مرتضی سیدی‌نژاد و پرویز شیخ‌طادی

 

هیأت داوری:

ملی: علیرضا امینی، پوران درخشنده، محمد درمنش، حمید سهیلی، جلیل عرفان‌منش، بهرام عظیمی و رامتین لوافی

بین الملل: محمدرضا عباسیان، احمد عاطف، شهریار بحرانی، وین کولز‌جین، خرگه‌عمر الازابل‌رودریگرز، دنی شکتر و هانس یو‌آخیم‌اشلیگل

جهان اسلام و آسیا جلوه‌گاه شرق: عباس ارناووط، هاشم میرزاخانی و مهین ضیاء


 فهرست برگزیدگان و لیست جوایز :

بخش ملی

داستانی

تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال جایزه نقدی و پانزده میلیون ریال حمایت از تولید اثر بعدی به داریوش غریب‏ زاده/ سکار/ بوشهر

دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال جایزه نقدی به آزاد محمدی/ غروب حلزون / تهران

 

مستند

تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال جایزه نقدی و پانزده میلیون ریال حمایت از تولید اثر بعدی به لقمان خالدی/ مشترک مورد نظر / تهران

دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال جایزه نقدی به فتح الله امیری / زندگی در کسوف / تهران

 

پویانمایی

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/30 ریال جایزه نقدی و 000/000/15 ریال حمایت از تولید اثر بعدی به ساره شفیعی‏ پور/ بالاتراز ابرهای خاکستری / تهران

دیپلم افتخار و مبلغ 000/000/5 جایزه نقدی به عاطفه یوسفی / پهلوان اکبر / تهران

جان بخشی پویانمایی

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/10 ریال جایزه نقدی به بهزاد رجبی‏ پور / پارازیت / تهران

دیپلم افتخار برای جان بخشی به حمید سهرابی / نیم پرده / تهران

 

تجربی

تندیس جشنواره و مبلغ000/000/30 ریال جایزه نقدی و 000/000/15 ریال حمایت از تولید اثر بعدی به کریم عظیمی/ خانه ام ابریست / اردبیل

بهترین فیلم با موضوع چشم‏انداز سرزمین زیبای ما تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال جایزه نقدی و 000/000/15 ریال حمایت از تولید اثر بعدی به بابک نظری برای فیلم پویانمایی شکرستان / تهران

بهترین فیلم با موضوع پرتو ایمان تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال جایزه نقدی و 000/000/15 ریال حمایت از تولید اثر بعدی به محمدعلی هاشم‏ زهی برای فیلم مستند لیکو / تهران

بهترین فیلم با موضوع چراغ راه تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال جایزه نقدی و 000/000/15 ریال حمایت از تولید اثر بعدی به وحید چاوش برای فیلم مستند به سحر اعتماد کن / تهران

 

بهترین تحقیق و پژوهش

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال جایزه نقدی به احسان معصوم برای فیلم مستند رویای گمشده / تهران

بهترین فیلمنامه

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال جایزه نقدی به الهه صلح‏جو برای فیلم داستانی یار دوازدهم / شهرکرد

صدا

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال جایزه نقدی به آرش قاسمی برای صداگذاری فیلم داستانی غروب حلزون / تهران

تصویربرداری

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال جایزه نقدی به ارسطو مداحی گیوی برای فیلم مستند زندگی در کسوف از تهران

دیپلم افتخار و مبلغ 000/000/5 ریال جایزه نقدی به محمد حدادی برای فیلم داستانی / در راه ویلا / تهران

دیپلم افتخار و مبلغ 000/000/5 ریال جایزه نقدی به اشکان اشکانی برای فیلم داستانی / مهمانی زیر آب / تهران

تدوین

دیپلم افتخار و مبلغ 000/000/5 ریال جایزه نقدی به احمد قلعه‏ نویی برای فیلم مستند / مسیر عشق / اراک

در این بخش هیئت داوران فیلمی را شایسته دریافت تندیس ندانست

تهیه‏کننده

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/20 ریال جایزه نقدی به احسان محمدحسنی برای تهیه‏ کنندگی فیلم مستند اسکو / تهران

بازیگری

دیپلم افتخار و مبلغ 000/000/5 جایزه نقدی به خاطره ندری برای بازی در فیلم داستانی با هم / اردبیل

دیپلم افتخار و مبلغ 000/000/5 جایزه نقدی به پوریا رحیمی برای بازی در فیلم داستانی غروب حلزون / تهران

 

بهترین استعداد جوان

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/15 ریال جایزه نقدی و 000/000/7 ریال حمایت از تولید اثر بعدی به علی الفت برای فیلم داستانی دلیل / همدان

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/15 ریال جایزه نقدی و 000/000/7 ریال حمایت از تولید اثر بعدی به مجید شیدا برای فیلم مستند / ریتم شهر من / یزد

هیئت داوران فیلمی را شایسته دریافت تندیس در بخش پویانمایی ندانست.

 

بهترین فیلم به معنای مطلق با نگاه ملی

تندیس جشنواره و مبلغ 000/000/40 ریال جایزه نقدی و 000/000/30 ریال حمایت از تولید اثر بعدی به عنوان جایزه ویژه به کریم فائقیان برای فیلم داستانی تولد یک گلوله / بوشهر

 

بخش بین الملل

بهترین فیلم داستانی به طور مشترک به فیلم‏های یک قطره / آبیشک پاتاک / هندو سکار / داریوش غریب‏زاده / ایران

لوح تقدیر بخش داستانی / مرا به خواب بخوان/ ماگنوس آرنسن / نروژ

بهترین فیلم مستندباغبان و 21 گلهایش/ امیل لنگ‏باله / دانمارک

لوح تقدیر بخش مستند / اسکو/ محمدعلی هاشم‏زهی/ ایران

بهترین فیلم پویانمایی بی زبانی/ دنیل گریوز/ انگلستان

لوح تقدیر بخش پویانمایی / داستان سفال/ مریم بیانی/ ایران

بهترین فیلم تجربی به طور مشترک به فیلم‏های مخصوصا موسیقی / سینا عطاییان / ایرانو خام، پخته، سوخته/ شهرام مکری/  ایران

 

مسابقه‌ي جهان اسلام

جایزه بهترين فيلم/ روايت نحل/ سيدمحمدرضا خردمندان‏ سعدي/ ايران

لوح تقدیر/ آزادي/ جرمي ايسزو/ كانادا

آسيا جلوه‌گاه شرق

جايزه بهترين فيلم/ قيلوله/ نيما جاويدي/ ايران

لوح تقدیر/ خانه‌ام ابريست/ كريم عظيمي/ ايران


 فهرست آثار منتخب جشنواره :

مسابقه سینمای ملی

داستانی

1- 4دقیقه (محمد کیابیان/ محمد کیابیان)، 2- آبی عمیق (مرجان اشرفی‌زاده/ جشنواره فیلم مقاومت)، 3- آشکارا پنهان (اسماعیل میرزایی/ مرکز گسترش)، 4- آن دورها (رضا جمالی/ انجمن)، 5- آن روی دیگر (جواد مولانیا/ جواد مولانیا)، 6- آنها هیچکس را دوست ندارند (جلال ساعد‌پناه/ جلال ساعدپناه)، 7- اجسام از آنجه می بینید به شما نزدیکترند (نوید سجادی‌حسینی/ نوید سجادی‌حسینی)، 8- اطاق اکوستیک (محمد ایزدی/ انجمن)، 9- انجیل پجه ماه  (ماهی که انجیر مپزد) (حسن جعفری/ میترا روحی‌منش)، 10- این بود همه داستان (یوسف یزدانی/ حوزه)، 11- این راننده ها دست ندارند (رضا جمالی/ انجمن)، 12- با هم (فرخ حنیفه‌نژاد و مریم فتحی‌فر/ مرکز گسترش)، 13- باد در چادر (بیژن اعرابی/ انجمن)، 14- بیداری در خواب (مهدی دوایی/ آینه جادو)، 15- پابوس (مهدی یارمحمدی/ بنیاد رودکی)، 16- پارکینگ شماره شش (مریم پیربند/ مریم پیربند)، 17- پریسان (اعظم نجفیان/ مرکز گسترش)، 18- تالاس (علیرضا دهقان/ علیرضا دهقان)، 19- تایم کات (منصور غلامی/ انجمن)، 20- ترانه خاموش (جواد علیزاده/ مرکز گسترش)، 21- تولد یک گلوله (کریم فائقیان/ کریم فائقیان و انجمن)، 22- ته تلخ قهوه ( مرتضی آکوچکیان / مرتضی آکوچکیان)، 23- جبر (داود چرخت/ داود چرخت)، 24- جدامانده (یاسر طالبی/ یاسر طالبی و مهدی خلیلی)، 25- جزر و مد ( مهدی بوستانی/ مرکز گسترش)، 26- چاه (امیررضا جلالیان/ انجمن)، 27- چقدر نزدیک (فرحناز شاهین‌پور/ انجمن)، 28- چهار (سیدمهدی حسینی/ سیدمهدی حسینی)، 29- حرف (احمد‌رضا حجارزاده/ احمدرضا حجارزاده)، 30- حضور (احسان شریفی/ انجمن)، 31- خانه کاغذی (ابوالفضل مرادی/ ابوالفضل مرادی)، 32- خط و خطا (روح‌اله داوری/ حوزه)، 33- خواب گندم (غریب منوچهری/ غریب منوچهری)، 34- در خم راه (سیف‌اله یزدانی/ مرکز گسترش)، 35- در راه ویلا (منیر قیدی/ محمدرضا منصوری و انجمن)، 36- در فاصله دو پاگرد (بابک سراب/ حمید سراب)، 37- دست (مهدی صالحیار/ مهدی صالحیار)، 38- دلیل (علی الفت/ علی الفت)، 39- دیوار (احسان جعفری/ احسان جعفری)، 40- راوچی (جعفر نورمحمدی/ جعفر نورمحمدی)، 41- رنگ و خاک (قاسم لطفی‌خواجه‌پاشا/ حوزه)، 42- روایت تکه‌ای از روز (سمیه زاجکانی و مهری رحیم‌زاده/ انجمن)، 43- زمین فوتبال (جلال نصیری‌هانیس/ حوزه)، 44- زن (ابراهیم مجرد/ صداوسیما)، 45- زندگی همینه (زهره زاهدی‌کرمانی و مریم عربی/ انجمن)، 46- ساززاد (علی عطار/ علی عطار)، 47- سایه خاموش من (علی حیاتی/ حوزه)، 48- سربازها لک لک ها را دوست دارند (سعید نجاتی/ انجمن)، 49- سکار (داریوش غریب‌زاده/ انجمن)، 50- سکوت برف (محمدحسن حیاتی‌پور/ انجمن)، 51- سهم من (مجید امیری‌مندی/ انجمن)، 52- سیاه مشق (محمد روحی/ سعید روحی)، 53- شتاب کن، به آهستگی (مینا حسین‌آبادی/ شهاب‌الدین غفاری)، 54- شمشیر چوبی (روح‌اله بهرامی/ مرکز گسترش)، 55- غروب حلزون (آزاد محمدی/ آزاد محمدی)، 56- فصل سوم (علی بابائی/ علی بابائی و انجمن)، 57- قیلوله (نیما جاویدی/ مرکز گسترش)، 58- کاج های خشک (مسعود رضایی‌فخر/ مسعود رضایی‌فخر)، 59- کسی پشت پنجره چوبی (مرجان اشرفی‌زاده/ جشنواره فیلم کوثر)، 60- کلاس اول  (ب) (محمد نصیری/ انجمن)، 61- کنار هم و دور (مهدی صالحیار/ مهدی صالحیار)، 62- گذر (مهدی صالحیار/ مهدی صالحیار)، 63- گذر از پنجره های مه آلود (مرجان اشرفی‌زاده/ احمد طلایی‌کیوان)، 64- گهواره امیرعلی (داور علایی/ انجمن)، 65- لانه‌ای بر سنگ (جعفر نورمحمدی/ صداوسیما)، 66- لبخند شکسته (هیوا امین‌نژاد/ هیوا امین‌نژاد و حوزه)، 67- متولد انقلاب (مجید خدابنده‌لو/ انجمن)، 68- مجهول (پیروز کرمی/ پیروز کرمی)، 69- مرغ (شاهد احمدلو/ حوزه)، 70- مشق (شهرام ابراهیمی/ حوزه)، 71- مقصد نهایی (طیب امامقلی/ علی فروتن)، 72- مهمانی زیر آب (بابک امینی/ مرکز گسترش)، 73- میان بر (نقی نعمتی/ انجمن)، 74- میان تاریکی (عماد خدابخش/ عماد خدابخش)، 75- نمی دونم فردا چی میشه (کاوه صباغ‌زاده/ مهدی صباغ‌زاده)، 76- نیمه پنهان (پگاه ارضی/ انجمن)، 77- وندا (فرخ حنیفه‌نژاد و مریم فتحی‌فر/ فرخ حنیفه‌نژاد)، 78- هامون عشق (یاسر خیر)، 79- هوای بسته‌بندی شده (اکبر تراب‌پور/ انجمن)، 80- هیچ چیز مجانی نیست (وجیه‌اله شیرمحمدی/ انجمن)، 81- یار دار (سینا عطائیان/ مرکز گسترش)، 82- یار دوازدهم (فریدون نجفی/ مرکز گسترش)، 83- یک دقیقه سکوت (مهدی برگ‌نیل/ رضا احمدنیا)، 84- یک منهای دو (عماد رسولی/ عماد رسولی)، 85- یک نگاه ساده (آرمین یاری/ آرمین یاری)، 86- یکی از سنگ‌های هفت سنگ (امیرحسین ماکویی/ امیرحسین ماکوئی)، 87- یکی بود یکی نبود (آیدا آب‌پرور/ آیدا آب‌پرور)، 88- یکی پس از دیگری (فرید فهرستی/ عفت شهبازی)، 89- یول (نادر ساعی‌ور/ انجمن)

 

مستند

1- آب رود زندگی (حسن دهقان/ انجمن)، 2- آپولو 58 (حامد خسروی/ پژمان لشگری‌پور و مرکز گسترش)، 3- آغلارگؤل (بهروز عالمی/ بهروز عالمی)، 4- آوای خوش ماشته (مونا بنفشی/ انجمن)، 5- آوای عشق (عباس صالح‌مدرسه‌ای/ عباس صالح‌مدرسه‌ای)، 6- آوای کرکیت (قدرت باقری/ صداوسیما)، 7- اذان شهادت (ابوطالب صادق‌دقیقی و پروانه مرزبان/ پروانه مرزبان)، 8- از قبیله من (مجید عیدان/ مجید عیدان)، 9- اسکو (محمدعلی هاشم‌زهی/ احسان محمدحسنی)، 10- اشکوه (علی معصومی/ میترا روحی‌منش)، 11- با دستهای یک مادر (محمدرضا مهرآفرین/ انجمن)، 12- باژ و برسم (حسن نقاشیمرتضی رزاق کریمی)، 13- برای سوگند (مصطفی شبان/ صداوسیما)، 14- به زلالی آب (پناه‌برخدا رضایی/ مؤسسه شاهد)، 15- به سحر اعتماد کن (وحید چاووش/ صداوسیما)، 16- بهروز و آرزوهایش (سیدوحید قاضی‌میرسعید/ حجت‌الله سیفی و ناهید فیلم)، 17- بیلگردانی (یوسف نیک‌فام/ لیلا خوانساری)، 18- پاپاق (وحید بیوته/ انجمن)، 19- پایان تنهایی (عباس صالح‌مدرسه‌ای/ انجمن)، 20- پلی میان زمین و آسمان (کاوه قهرمان/ مؤسسه شاهد)، 21- تاریخ، ما، بیهقی (کاوه قهرمان/ سعید رشتیان و صداوسیما)، 22- تمام آرزوهای من (مهدی قربان‌پور/ صداوسیما)، 23- چرا سینما؟ (دنیا طیبی/ دنیا طیبی)، 24- چغازنبیل (پژمان فخاریان/ مرکز گسترش)، 25- چهارشنبه آخر سال (میترا روحی‌منش/ میترا روحی‌منش)، 26- حاشیه (حسن خوش‌رفتار/ حسن خوش‌رفتار)، 27- حکایت مردی که شاعر نیست (مهدی میرتیموری/ مهدی میرتیموری)، 28- خاطره شیرین (شیرین برق‌نورد/ صداوسیما)، 29- خواب و بیدار (ارد زند/ صداوسیما)، 30- درمانگر (نادیه جعفری/ مرکز گسترش)، 31- دعوت (بهزاد رسول‌زاده/ سوره)، 32- دل سنگ (سیدمحمد حسینی/ صداوسیما)، 33- دوباره نگریستن (سیدستار چمنی‌گل/ نورالدین عبداله‌پور)، 34- رادیو جوب شور (محمدحسین قاسمی/ راویان فتح)، 35- رد پا (امیر الله‌قلی/ امیر الله‌قلی)، 36- رد پایی بر گود (محمدحسین قاسمی/ راویان فتح)، 37- روایت نحل (سیدمحمدرضا خردمندان‌سعدی/ سیدمحمدرضا خردمندان‌سعدی)، 38- روح زیبا (رحمان حقیقی/ رحمان حقیقی)، 39- روزگار فراموش شده (احمد صراف‌یزد/ انجمن)، 40- رویای زندگی (محمد خلیل‌زاده/ دفتر تأمین رسانه‌های آموزشی)، 41- رویای گمشده (احسان معصوم)، 42- ریتم شهر من (مجید شیدا/ مجید شیدا)، 43- زندگی در کسوف (فتح‌اله امیری/ فتح‌اله امیری و صداوسیما)، 44- زیره‌ها هم گل دارند (محمد اسلامی/ صداوسیما)، 45- ستاره صبح (معین شافعی/ اشکان صادقی)، 46- سردار اکرم (صلاح رحیمی/ حوزه)، 47- سلاطین خیابان‌ها (زینب تدریس‌تبریزی و پالیز خوشدل/ جمشید خوشدل و زینب تدریس‌تبریزی)، 48- سهام دختر هویزه (ابوطالب صادق‌دقیقی و پروانه مرزبان/ پروانه مرزبان)، 49- شگفتیهای آفرینش (اصغر بشارتی/ کانون فیلم عکس قشم)، 50- شهر آجر (احسان صامت‌زاده/ احسان صامت‌زاده)، 51- فی الارض (حبیبه صادقی/ انجمن)، 52- قطع نامه (روناک جعفری/ روناک جعفری)، 53- کتابعلی (محمد عموری/ بنیاد شهید)، 54- کنیز خانم (افسانه سالاری/ افسانه سالاری)، 55- کوچه آلبالو (کریم فائقیان/ کریم فائقیان)، 56- کوکب (سمیه مولایی/ حوزه)، 57- کی میرسد باران؟ (علاء محسنی/ صداوسیما)، 58- گل گیران (محمود غفاری/ مرکز گسترش)، 59- لاهیج، راه طولانی خانه (میترا روحی‌منش/ میترا روحی‌منش)، 60- لیکو (محمدعلی هاشم‌زهی/ پیروز کلانتری و سعید رشتیان و صداوسیما)، 61- ما دستان (احسان صدیقی/ شرکت تبیان فیلم اکباتان)، 62- ماموریت غیرممکن (عباس امینی/ صداوسیما)، 63- مجیده (ماجد نیسی/ پیروز کلانتری و سعید رشتیان و صداوسیما)، 64- مردم پریشان  (هادی رهبر/ هادی رهبر)، 65- مسیر عشق (مظفر حسین‌خانی‌هزاوه/ صداوسیما)، 66- مشترک مورد نظر (لقمان خالدی/ صداوسیما)، 67- نان و نفت (طاها کریمی/ مهدی همایونفر)، 68- نانی از دل سنگ (علی صمدی/ صداوسیما)، 69- نغمه های نامیرا (سعید راضی‌حویزه/ صداوسیما)، 70- نمکو (یوسف محمودپور/ وزارت ارشاد)، 71- نون مثل نان خشک (فردوس خسروی‌نژاد/ حوزه)، 72- وقتی ترکش‌ها فوتبال بازی می‌کنند (سیدوحید حسینی‌نامی/ سیدوحید حسینی‌نامی)، 73- وقتی که نور می‌تابد (شهریار پورسیدیان/ شهریار پورسیدیان)، 74- وقتی همه رفتند (محمدباقر حنطوش‌زاده/ انجمن)، 75- همچو حافظ (مسعود آستانداری/ حوزه)، 76- همنوا با زینب (عبدالرسول آذرشب/ حوزه)، 77- همه دانا (علاء محسنی/ صداوسیما)، 78- همین حوالی همیشه دور (حسین کیهانپور)، 79- هوشیدر (حسن نقاشی/ مرکز گسترش)، 80- یک تقویم یک قبیله (هیوا صوفیه/ هیوا صوفیه)

 

پویانمایی

1- آنفولانزا-ای (اکتای نیک‌سرشت)، 2- اینجوریه-صرفه جویی در کاغذ (پژمان علی‌پور/ صداوسیما)، 3- بالاتر از ابرهای خاکستری (ساره پورشفیعی/ رای آوین)، 4- بی خوابی (بهاره نوری‌زاده/ مجید آسودگان)، 5- پارازیت (امید خوش‌نظر/ حوزه)، 6- پاس شبانه (امیرحسین علیمراد/ نیروی زمینی ارتش)، 7- پایانی برای آغاز (علی‌اصغر شامی/ صداوسیما)، 8- پهلوان اکبر (عاطفه یوسفی)، 9- پیرزن و گاو (احسان تسویه‌چی/ صبا)، 10- تنها (امینه پارساپور/ امینه پارساپور)، 11- تولدت مبارک (زحل رضوی/ صبا)، 12- حبیب بن مظاهر (ناهید صمدی‌امین/ صبا)، 13- خروج (ابوالفضل کمرکی‌فراهانی/ ابوالفضل کمرکی‌فراهانی)، 14- خشونت (ابراهیم خبازی/ اصلان شاه‌ابراهیمی و صداوسیما)، 15- خورشید حجاز (سعید گایینی)، 16- داستان جعبه‌ای (بهروز بصیری‌فرد/ حوزه)، 17- داستان سفال (مریم بیانی/ رضا مصدق)، 18- دخترک ابری (کیانوش عابدی/ صبا)، 19- دیروز، امروز، امروز (احمد تیموری/ احمد تیموری)، 20- روباه و کلاغ (امین مبارکی/ امین مبارکی)، 21- روزگار سپری شده (فرنوش عابدی/ صداوسیما)، 22- زادگاه (فرزاد شادپور/ مرکز گسترش)، 23- زندگی و دیگر هیچ (امید واحدی/ انجمن)، 24- سالمندان (ابراهیم خبازی/ اصلان شاه‌ابراهیمی و صداوسیما)، 25- سرآشپز (امیر محمدزاده و سلمان خورشیدی/ امیر محمدزاده و سلمان خورشیدی)، 26- شکرستان (بابک نظری/ حوزه)، 27- فانوس (طناز پریشان‌زاده/ مرکز گسترش)، 28- قفس (سعید مددی‌ماهانی/ سعید مددی‌ماهانی)، 29- مرگ و پیرزن (لیدا فضلی/ مرکز گسترش)، 30- مشعل المپیک (شهرام حیدریان/ مرکز گسترش)، 31- من، شاه، بابام (وقتی بابا شاه شد) (آزاده معزی/ مرکز گسترش)، 32- نقطه اوج (بهروز بصیری‌فرد/ حوزه)، 33- نیم پرده (حمیده جوادی)، 34- هارمونی (پگاه خرم‌آبادی/ حوزه)، 35- هدیه روز مادر (پیمان دهقانی/ صداوسیما)

 

تجربی

1- اتاق روشن (محمدحسین حیاتی‌پور/ حوزه)، 2- العطش (مهدی فنائیان/ انجمن)، 3- امتداد (علی الفت/ علی الفت)، 4- انعکاس (محسن قپانوری/ محسن قپانوری)، 5- انعکاس (نوید هدایت‌پور/ نوید هدایت‌پور)، 6- ایستگاه 44 (فرشید اخلاقی‌پور/ فرشید اخلاقی‌پور)، 7- بادبادک ترسو (بنت‌الهدی ترابیان/ زهرا شیخ‌بیگ)، 8- بازگشت (سعید مترصد/ مرکز گسترش)، 9- به انزوای بی‌خطر پلک‌ها پناه‌آور (مریم کریمی/ انجمن)، 10- پرواز (احسان ملازاده/ احسان ملازاده)، 11- پنجاه پنجاه (کیوان محسنی/ کیوان محسنی)، 12- پیاده روی بزرگ (نیما عباس‌پور/ نیما عباس‌پور)، 13- تولد در ثانیه 120 (مجید امیرمندی/ انجمن)، 14- چرا حسین سبز‌ه‌وندی جلوی روحی رو نمیگیره؟ (سیدفرشاد هاشمی/ سیدفرشاد هاشمی)، 15- حرف آخر (روشنک عباسی/ محمدمهدی بهفرراد)، 16- خام، پخته، سوخته (شهرام مکری/ محمد صوفی)، 17- خانه ام ابریست (کریم عظیمی/ کریم عظیمی و مرکز گسترش)، 18- خیالات (سهراب منصوری/ انجمن)، 19- در آستانه چهل سالگی (مهرداد سلیمانی/ انجمن)، 20- رویای ناقوس (مهدی تنگستانی‌زاده/ حوزه)، 21- سمبل (محمدهادی شریفی/ محمدهادی شریفی)، 22- سوپر مارکت (عادل انیسی/ انجمن)، 23- سیگنال آسمانی (الهه صلح‌جو/ صداوسیما)، 24- طیف و نخ (یعقوب جدیری‌تقدیسی/ یعقوب جدیری‌تقدسی)، 25- فردای دیروز (بهزاد مولود/ انجمن)، 26- قصیده آینه ها (شهرام علیدی/ مرکز گسترش)، 27- قطعه ای برای آزادی (هامون بهرامی‌مقدم/ انجمن)، 28- گوش جان (بابک سراب/ بابک سراب)، 29- لطفا تشویق کنید (مجید امیری/ حسین اردستانی)، 30- مترسکی برای مزرعه (غریب منوچهری/ مؤسسه مغان هنر)، 31- مخصوصا موسیقی (سینا عطائیان/ مرکز گسترش)، 32- من، روشنی، گل، آب (محمد‌حسین صفری/ محمدحسین صفری)، 33- و روز ها می‌گذرد (معین رضایی‌راد/ انجمن)، 34- ویو (پریسا گرگین/ پریسا گرگین)

 

مسابقه بین‌الملل

داستانی

1- یک قطره (آبیشک پاتاک)، 2- همه چیز برای تو (توما واسزارو)، 3- قفس (آدریان سیتارو)، 4- کارون (پیر زاندروویچ)، 5- صفا و صمیمیت (کریستین ریچ)، 6- اما (ماشا کاستیورینا)، 7- سقوط (مارچلو مسکویتا)، 8- شبنم اول (ماریاآنا ریمپفل)، 9- برای هیچ (تونی ویگا‌دانیل‌دلاتوره)، 10- قورباغه در چاه (کن اوچیای)، 11- از این نقطه به بعد (جوزف کیس)، 12- می‌خواهم باقی عمرم را با تو بگذارنم (مانوئلا مورنو)، 13- ایکارا (آلخاندرو روخو)، 14- تاکسی غیر قانونی (آدی آومانویچ)، 15- سفری بدون بازگشت (گوکلو یامان)، 16- دادگاه کودکان (کلوین ردورس)، 17- بوسه (یوست ون‌گینکل)، 18- خودگردان (زاوی سالا)، 19- میشل (امانوئل مار و آنتونی راسیک)، 20- سیاه چال (یورگن بلیک)، 21- خارج (شارلوت بویسون‌تیسوت)، 22- عبور از جاده (سایمون لامونتاگ)، 23- مکعب روبیک (الیزه ووگل)، 24- دریای حفاظت شده (جرارد اوزکاتگویی)، 25- شیفت (آنو آنو)، 26- قیلوله (نیما جاویدی)، 27- مرا به خواب بخوان (ماگنوس ایمسن)، 28- شبی بی‌خواب (ساموئل تیلمن)، 29- سنگ‌ها (گویلیو موزی)، 30- اشک‌های شبنم (آنتونی موکت)، 31- سرمای پاییز (تورنیک بیزیاوا)، 32- حفره تاریک (فیل سنسام‌اولی‌ویلیامز)، 33- کره اسب (جوش تانر)، 34- شرایط (جیسون لاموته)، 35- تارها (مت تابو)، 36- تام (کریم قورایب)، 37- شلیک (رودریک مک‌کی و دیو استفان)، 38- یولیسه (جیوآنی اسپورتیلو)، 39- وقتی باران ببارد (جید بل)، 40- ماه زرد (وونیمیر یوریچ)

 

مستند

1- 38,5 (گرزگرز دی‌یووسکی)، 2- آسکو (محمدعلی هاشم‌زهی)، 3- بارونز (برونو خورگه)، 4- بچه های کاروستا (الینا لیتوینووا)، 5- قلب در جایی اشتباه (جوسو ونرو)، 6- میان حقیقت و آتش (محمد حمو)، 7- زندگی در کسوف (فتح‌اله امیری)، 8- حس بادهای موسمی (آندریا ایانتا)، 9- کلیسای بزرگ (آلیوکا آلارد و آلسیو ریگودریگی)، 10- ستاره صبح (معین شافعی)، 11- آرزوهای خیابانی (مارینا فاگوندز‌آزودو)، 12- متقارن (روجر ویلاروپا)، 13- الغراس (سعداله المصری)، 14- پلی دور (پابلو‌خوزه لوزانو‌هرناندز)، 15- روایت نحل (سیدمحمدرضا خردمندان‌سعدی)، 16- باغبان و 21 گلهایش (امیل لانگ‌بال و ماریا صامت‌ل‌دوس)، 17- شاهد (سعداله المصری)

 

پویانمایی

1- بیگ بنگ، بیگ بوم ( بلو)، 2- کالیپسو (جک پری)، 3- آزادی (جرمی ایسزو، ایلای اوئرباخ و محمد قصاص)، 4- هارمونی (پگاه خرم‌آبادی)، 5- سینماتوگرف (تومک باجیسکی)، 6- پرنده پیغامبر (اینا فیندایزن)، 7- پارازیت (امید خوش‌نظر)، 8- کبوتر: غیر ممکن (لوکاس مارتل)، 9- پایان سرخ و جامعه همزیستی ظاهری (رابین نوردا و بتانی دی‌فارس)، 10- بی زبانی (دنیل گریوز)، 11- داستان سفال (مریم بیانی)، 12- تکلوپلیس (خاویر امرد)، 13- فراری (ملانی گوهن)، 14- دباغخانه (لین گاردنر)، 15- ام عبدالله (سحر السواف)، 16- ویروس (رابرت پراچ)، 17- دیروز، امروز، امروز (احمد تیموری)

 

تجربی

1- شش تکه از بی‌نهایت (مارکوس چان)، 2- آفتاب هزار رنگ (میهای گرکو)، 3- ناشنوایی (میروسلاو اسلابوش‌پیتسکی)، 4- حس کن آنچه را احساس می‌کنند (چین تنگساکولتاپورن)، 5- پنجاه، پنجاه (کیوان محسنی)، 6- رویای ناقوس (مهدی تنگستانی‌زاده)، 7- خانه‌ام ابریست (کریم عظیمی)، 8- خام، پخته، سوخته (شهرام مکری)، 9- مترسکی برای مزرعه (غریب منوچهری)، 10- مخصوصاً موسیقی (سینا عطاییان)، 11- رقص خیابان (آی تینگ‌وو)، 12- فریادکنان (روبرتو پی‌تولدو)، 13- بیماری های جنگ (ماری ماگسکاس)، 14- زمانیکه دستانم را می‌گشایم (عمر‌رابرت همیلتون)، 15- منطقه‌ی ب 19 (ندا مورفوا)

 

بخش‌های جنبی:

بزرگداشت سی‌امین سالگرد هشت سال دفاع مقدس/ روژنا  (مرور فیلم‌های فیلمسازان کرد زبان)/ بهترین بهترین‌ها  (مرور آثار برتر دوره‌های گذشته) / مرور فیلم‌های کشور‌های عضو اکو ئ اتحادیه بین‌المللی فیلمسازان مسلمان، مرور سینمای پویانمایی (مرور آثار پویانمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دانشگاه هنر و طراحی سوئیس) / آثار برگزیده جشنواره فیلم کارتاج (تونس 2010) / زاویه پنهان  (مرور سینمای کوتاه آمریکا) / دنیای پیرامون  (مرور سینمای کوتاه فرانسه) / سینما بیداری

نکوداشت: زنده‌یاد منوچهر حقانی‌پرست

 


 

 

توضیحات:

-        شورای سیاست‌گذاری: جواد شمقدری، هاشم میرزاخانی، روح‌اله شمقدری، محمد درمنش، حمید بهمنی، هوشنگ توکلی و مهدی مسعودشاهی

         شورای برگزاری: مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، حسین جوادی (قائم‌مقام و سرپرست امور مناطق)، محسن برمهانی (معاونت بازرگانی و امور بین‌الملل)، سعید ربیعی (معاونت آموزش و      فرهنگی)، یزدان عشیری (مدیر روابط عمومی)، امیر لطفیان (مدیر تولید و پشتیبانی فنی)، محمدرضا شفاه (سرپرست دفتر تهران)، علیرضا کریمی‌صارمی (مدیر آژانس عکس ایران) و محمد روح الامین (مدیر هنری)

         افتتاحیه در سینما فلسطین و اختتامیه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

-         طهماسب صلح‌جو، رامتین شهبازی، سیدناصر هاشم‌زاده، علی علایی، عزیزاله حاجی‌مشهدی و حسین سلطان‌محمدی نقد و بررسی فیلم ها را برعهده داشتند.

-         نشست با اساتید و هنرمندان باحضور اهمان یوخن (مدیر دانشکده پویانمایی دانشگاه هنر و طراحی سوئیس)، لوس آیریس (مدیر فستیوال جشنواره کودک اشتوتگارت)، علیرضا پناهیان، مجید شیخ‌انصاری و پل پاولز (مدیر موسسه اتما از بلژیک و فرانسه) برگزار شد.

-         در نشست سینما بیداری دنی شکتر (کارگردان فیلم سلاح های فریب جمعی)، پروفسور نورمن فینکلشتاین (استاد دانشگاه از آمریکا)، آساکو کاگیاما (فیلمساز ژاپنی) و نادر طالب‌زاده حضور پیدا کردند.

-         نشریه روزانه باعنوان سینمای جوان به سردبیری یزدان عشیری و کاتالوگ به سردبیری مسعود نجفی منتشر شد.

-         8 منطقه فرهنگی در سراسر کشور به‌صورت همزمان میزبان جشنواره بودند.

-         دو کتاب به‌نام‌های رباعی سینما (بررسی ویژگی‌های ساختاری فیلم کوتاه) نوشته آرش رصافی و مشق خیال (فیلمنامه‌های برگزیده) منتشر شد.

-         برای اولین بار فیلم‌ها با فرمت HDپخش شد.

-         تفاهم‌نامه‌ای میان جشنواره فیلم کوتاه با 6 جشنواره خارجی منعقد شد.

-         در این دوره کاندیدایی معرفی نشد.

-         در این دوره 3 تیزر ساخته شد که یکی از آنها به‌عنوان فیلم جشنواره مورد استفاده قرار گرفت و ساخت آن را امیر پوروزیری برعهده داشت.

-         کارگاه آموزشی تخصصی برای سرپرستان دفاتر در فرهنگستان هنر برگزار شد.

-         در این دوره حدود 40 میهمان خارجی به‌عنوان داور،‌ کارشناس، خریدار فیلم و دبیران جشنواره‌های معتبر حضور داشتند.

-         ثبت‌نام در این دوره  به‌شکل آنلاین انجام شد.

-         از سایت انجمن سینمای جوانان ایران رونمایی شد.

-         هیأت انتخاب در 4 گروه تخصصی آثار را انتخاب کردند و یک گروه نیز به انتخاب آثار بین‌الملل پرداخت.

-         آرش رصافی ساخت گزارش تصویری، محمد خردمندان ساخت برنامه تلویزیونی و محمد روح‌الامین ساخت دکور اختتامیه را برعهده داشتند.


 

منبع: http://tisff.ir