پوستر اولین جشنواره فیلم فجر

 اولین جشنواره فیلم فجر - دوره اول

زمان : 12 –22 بهمن 1361

مکان: تهران -سینما آفریقا، موزه هنر‌های معاصر و تئاتر شهر

دبیر جشنواره: حسين وخشوري

کمیته انتخاب: سیدحسین حقگو، جواد شمقدری، اکبرحر، مسعود ترقی‌جاه، محمود نظر‌علیان، حمید رستگار‌پناه و محمدمهدی حیدریان

هیأت داوران: محمد اعتصامی، سیف‌اله داد، حمید دهقان‌پور، محمود نظرعلیان و ناصر عبدالهی‌نگار

شورای برگزاری:سیدحسین حقگو (مسئول اجرایی)، مهدی سلیمی (امور مالی و اداری)، جواد شمقدری، اکبرحر، مسعود ترقی‌جاه و سیف‌اله صمدیان


 اولین جشنواره بين المللي فيلم فجر در بهمن ماه ۱۳۶۱ در 3 بخش اصلی و با حضور کشورهای آلمان اسپانيا استراليا اسلواك الجزاير,ايتاليا ايران بلغارستان پاكستان تركيه

 چك , چين , روسيه , روماني,ژاپن سوريه كره شمالي كوبا لهستان و مجارستان برگزار گردید.

مسابقه:

فيلم هاي ايراني

فيلم هاي خارجي

بخش هاي جنبي:

چشم انداز سينماي كوبا

سينماي ايتاليا از نئورئاليسم تا امروز

سرخ پوستان و سياه پوستان در سينما

سينماي كودك و نوجوان:

فيلم هاي ايراني

فيلم هاي خارجي 

سينماي ايران بعد از انقلاب اسلامي

نمايش هاي ويژه:

فيلم هاي ايراني

فيلم هاي خارجي


 فهرست فيلمهايي سینمایی منتخب اولین جشنواره بين المللي فيلم فجر 

ابراهيم در گلستان (1361) ايرج امامي

دادا (1361) ايرج قادري

سفير (1361) فريبرز صالح

مرگ يزدگرد (1361) بهرام بيضايي

آفتاب نشينها (1360) مهدي صباغ زاده

اشباح (1360) رضا ميرلوحي

برنج خونين (1360) امير قويدل اسداله نيك نژاد

توجيه (1360) منوچهر حقاني پرست

جاده  محمدعلي سجادي

خط قرمز ( مسعود كيميايي

در محاصره ( اكبر صادقي

دست شيطان (حسين زندباف

عصيانگران ( جهانگير جهانگيري

فرمان (كوپال مشكوت

فصل خون ( حبيب اله كاوش

مرز ( جمشيد حيدري

از فرياد تا ترور (1359) منصور تهراني

اعدامي (1359) محمدباقر خسروي

خانه آقاي حقدوست ( محمود سميعي

خونبارش (امير قويدل

دانه هاي گندم (1359) حسن رفيعي

طلوع انفجار (1359) پرويز نوري

كركس ها مي ميرند ( جمشيد حيدري

موج طوفان (1359) منوچهر احمدي

جنگ اطهر (1358) محمدعلي نجفي

سقوط 57 (1358) باربد طاهري

هجرت (1357) میلاد


 بخش سينماي ايران ـ پس از انقلاب اسلامي 

دادا ( ايرج قادري

آفتاب نشينها (مهدي صباغ زاده

برنج خونين ( امير قويدل,اسداله نيك نژاد

توجيه ( منوچهر حقاني پرست

جاده ( محمدعلي سجادي

در محاصره (۱۳۶۰) اكبر صادقي

دست شيطان (۱۳۶۰) حسين زندباف

عصيانگران (۱۳۶۰) جهانگير جهانگيري

فرمان (۱۳۶۰) كوپال مشكوت

فصل خون (۱۳۶۰) حبيب اله كاوش

مرز (۱۳۶۰) جمشيد حيدري

از فرياد تا ترور (۱۳۵۹) منصور تهراني

اعدامي (۱۳۵۹) محمدباقر خسروي

خانه آقاي حقدوست (۱۳۵۹) محمود سميعي

خونبارش (۱۳۵۹) امير قويدل

دانه هاي گندم (۱۳۵۹) حسن رفيعي

طلوع انفجار (۱۳۵۹) پرويز نوري

كركس ها مي ميرند (۱۳۵۹) جمشيد حيدري

موج طوفان (۱۳۵۹) منوچهر احمدي

جنگ اطهر (۱۳۵۸) محمدعلي نجفي

سقوط ۵۷ (۱۳۵۸) باربد طاهري

هجرت (۱۳۵۷) 


 ابراهيم در گلستان (۱۳۶۱) ايرج امامي


 

بخش مسابقه فيلم هاي بلند 

سفير (۱۳۶۱) فريبرز صالح

مرگ يزدگرد (۱۳۶۱) بهرام بيضايي

اشباح (۱۳۶۰) رضا ميرلوحي

خط قرمز (۱۳۶۰) مسعود كيميايي


 بخش بين الملل

ابراهيم در گلستان (1361)

دادا (1361)

سفير (1361)

مرگ يزدگرد (1361)

آفتاب نشينها (1360)

اشباح (1360)

برنج خونين (1360)

توجيه (1360)

جاده (1360)

خط قرمز (1360)

در محاصره (1360)

دست شيطان (1360)

عصيانگران (1360)

فرمان (1360)

فصل خون (1360)

مرز (1360)

از فرياد تا ترور (1359)

اعدامي (1359)

خانه آقاي حقدوست (1359)

خونبارش (1359)

دانه هاي گندم (1359)

طلوع انفجار (1359)

كركس ها مي ميرند (1359)

موج طوفان (1359)

جنگ اطهر (1358)

سقوط 57 (1358)

هجرت (1357)


 آثار منتخب 8 میلیمتری:

 1- آذرخش 72(عارف‌زاده)، 2- آخرین رویای من (امیر سمواتی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، 3- آدم‌ها آب شده‌اند (مرتضی پوراظهری/ مرتضی پوراظهری)، 4- آژیر (آرتوش مهریخانی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، 5- آنروز که رحیم آمد (سیدنورالدین خلخالی)، 6- آنسوی تپه‌ها (محمدعلی مشکینی)، 7- آنکه گفت...! (محمدرضا صحرایی/ محمدرضا صحرایی)، 8- آنکه همراهم بود (علی عبدی‌زاده)، 9- آواره (رضا عزیزی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، 10- اتحاد سبز (کار گروهی)، 11- اردوگاه آوارگان جنگی (کار گروهی)، 12- ارمغان شیاطین (حمید اخوان/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، 13- استبداد و آزادی (زهره عظیمیان/ زهره عظیمیان و حشمت ثابت‌قدم)، 14- اسلحه (غفاری)، 15- الفبای انقلاب (حمیدرضا آشتیانی‌پور/ حمیدرضا آشتیانی‌پور)، 16- امیر پایین محله (محمود نظرعلیان)، 17- انقلاب (شهاب رضویان/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، 18- ایران ایران ایران (احمد مولوی/ احمد مولوی)، 19- ایمان (رضا منشی‌زاده/ رضا منشی‌زاده و اداره کل ارشاد اسلامی فارس)، 20- بادکنک (مجید مسکنی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، 21- برادرم (کیوان خلیل‌پور/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 22- بش زن (طیب)، 23- بعد از انجماد (سعید سلاح‌چی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 24- بغض (حسین شریفی/ حسین شریفی)، 25- به‌یاد پیری (مصطفی چیتگر)، 26- بیت‌المقدس (غلامرضا رمضانخانی/ جهاد سازندگی)، 27- بیجینگر (علی طالبی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 28- بیهق (طیب)، 29- پرواز (حسن میرچولی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 30- پل (کار گروهی)، 31- پنجره (یداله لوعفری/ پورعبداله)، 32- تبعیض (محمود ذهبی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 33- تشییع جنازه شهدای ساوه (نصرت‌اله خروج/ نصرت‌اله خروج)، 34- تصاویری از حاشیه شهر (کار گروهی)، 35- تعزیه حر ریاحی (محمود نظرعلیان)، 36- تعزیه حضرت عباس (محمود نظرعلیان)، 37- تلاش برای تهیه آتش (نصرت‌اله خروج)، 38- توپ، توپ، بچه‌ها (کامبیز بزرگ‌نیا/ مرکز آموزش فیلمسازی و عکاسی کتابخانه)، 39- تهیه نان در روستا (نصرت‌اله خروج)، 40- جنگ و صلح (محمد ابراهیمی/ محمد ابراهیمی)، 41- چهارشنبه سوری، نه (محمود قاسم‌پور/ محمود قاسم‌پور)، 42- چهل شاهد (کار گروهی/ ستاد تبلیغات جنگ)، 43- حسنک کجایی (کار گروهی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 44- حلقه (مرتضی پوراظهری)، 45- حماسه شهدا در 22 بهمن (محمود ذهبی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 46- خارش و بالش (کار گروهی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 47- خانه سنگی (مجتبی طایفه‌چمنی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، 48- خروس (بهروز بورنگ/ بهروز بورنگ)، 49- خروش (مصطفی چیتگر/ مصطفی چیتگر)، 50- خشت (علیرضا سلمان/ علیرضا سلمان)، 51- درس امروز (غلامرضا کریمی/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، 52- دوچاهی (طیب/ جهاد سازندگی)، 53- دوری از برزخ (محمدرضا غفاری/ محمدرضا غفاری)، 54- دیر بود آمدنش (طیب)، 55- دیوار (محمود نظرعلیان/ محمود نظرعلیان)، 56- رابطه (حمیدرضا دولتخواه/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون و کتابخانه سبزوار)، 57- راه شهید (نصرت‌اله خروج)، 58- رسانه ( کار گروهی)، 59- روز جهانی قدس (حمید همتی/ حمید همتی)، 60- روزنامه‌فروش (جلیل سنائی/ مرکز آموزش فیلمسازی و عکاسی کتابخانه شماره 2 اصفهان)، 61- زنده‌ها در خاک (داود رئیسی/ کانون تبریز)، 62- سپیدارهای بلند گچی (جواد ثابت‌قدم/ جواد ثابت‌قدم)، 63- ستاد پشتیبانی جبهه‌های غرب کشور (کار گروهی)، 64- سوک بودن (مصطفی چیتگر)، 65- سوگ (کامبیز بزرگ‌نیا)، 66- سه گاو (کار گروهی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، 67- شب (حمیدرضا دولتخواه/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 68- شکوفه‌های انقلاب (کاظم ایزدی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 69- شهادت در سنگر دیگری (طیب)، 70- شهدای فتح‌المبین ( کار گروهی)، 71- صادق بالاجازاده (محمود نظرعلیان)، 72- صبر (محمدرضا رهبر/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، 73- صفرها (مرتضی ایمانی/ مرتضی ایمانی)، 74- طاعون (علی‌اکبر قربانی)، 75- طلوعی در خون (سراجیان)، 76- عاشورا در خرم‌آباد (محمود نظرعلیان)، 77- عاشورای 59 (محمدتقی شمخانی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، 78- عاشورای انقلاب (حجت‌اله رشنو)، 79- عاشورای تهران 57 (علی‌محمد سوزنچی/ علی‌محمد سوزنچی)، 80- علت (محمدعلی مشکینی/ کانون تبریز)، 81- غارتگران (طیب/ علی‌اکبر طیب و امور تربیتی منطقه 12 تهران)، 82- قفس (حسن میرچولی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 83- قفس عجز (مصطفی چیتگر)، 84- قندی میشن (مرتضی ایمانی)، 85- قیام (مرتضی ایمانی)، 86- کارت تبریک (حسین خندان/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 87- کارخانه قند آبکوه مشهد (کار گروهی)، 88- کفش کتانی ( حسن اخوان‌زاده/ مرکز آموزش فیلمسازی و عکاسی کتابخانه سبزوار)، 89- کفش نو (موسی‌الرضا دولت‌آبادی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 90- گریز (مصطفی چیتگر)، 91- گل سرخ (حمید شریفی/ اداره کل ارشاد اسلامی فارس)، 92- لاجرم خون (غلامرضا رضوی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 93- لویینه (حجت‌اله رشنو/ حجت‌اله رشنو)، 94- ماهی (منظره سهرابی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 95- ماهی بزرگ و یک تجربه (حسین خورزقی)، 96- مبصر (علی‌اکبر قربانی)،97- مروری بر آستان باستانی دامغان (ناصر افشار/ ناصر افشار)، 98- مسجد در جنگ (حسین مروی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 99- معبر (علی‌اکبر قربانی)، 100- معراج (محمدرضا عزیزی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، 101- معرکه (ابراهیم نوچی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، 102- من برای جنگ ( غلامرضا کریمی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 103- من هم دوست دارم، اما (علی نیاکام/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون و کتابخانه شماره 4 شیراز)، 104- میلاد خورشید در خون (رسول خامه‌یار/ رسول خامه‌یار)، 105- میلاد عاشورا (اصغر جاوید/ اصغر جاوید)، 106- نام‌گذاری شده (بهروز مشهدی/ بهروز مشهدی)، 107- نجات (محمدرضا غفاری/ محمدرضا غفاری)، 108- ندای وجدان (مسعود تشکری/ مسعود تشکری)، 109- نماد (مرتضی ایمانی)، 110- نمازجمعه (امیر یزدانی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، 111- نوشته‌های روی دیوار (حسین مهدی‌زاده/ کانون تبریز)، 112- نهضت (مشکینی)، 113- وابستگی (خشکباری)، 114- هدف (مصطفی چیتگر/ مصطفی چیتگر)، 115- هدیه شادی (بهزاد موسوی/ بهزاد موسوی)، 116- همسایه (بهروز طاهری/ قاسم کاوسی و بهروز طاهری)، 117- یک روز در مدرسه (کار گروهی/ علی‌اکبر طیب و امور تربیتی منطقه 12 تهران)


  آثار16 میلیمتری :

 1- آبادان شهر مظلوم (کار گروهی)، 2- آخرین اعلامیه (حمید لیقوانی/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، 3- آری اینچنین بود برادر (کار گروهی)، 4- آزادی آمریکائی (پرویز کلانتری طالقانی/ کانون)، 5- آفتاب‌پرست (طباطبائی)، 6- آفرین برادرم آفرین (مجید افشاریان)، 7- آمریکا نابود است (حسن آقاکریمی/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، 8- آن شب‌های حکومت نظامی (علی‌اصغر عسکرون)، 9- آنها که در انتظارند (حسن کاربخش/ مرکز اسلامی مطالعات هنری و فیلمسازی)، 10- آیات احادیث - سوره اعراف (کار گروهی)، 11- آیات احادیث - سوره جمعه (کار گروهی)، 12- آیات احادیث - سوره سجده (کار گروهی)، 13- آیات قرآن - آل عمران 192 (کار گروهی)، 14- آیات قرآن - نساء 30 (کار گروهی)، 15- انهدام اسکله البکر (فیروز ملک‌زاده/ کانون)، 16- با هم برای ایثار (رضا خزائلی پارسا/ دفتر پژوهشی هنر ایرانی)، 17- بچه‌های دیار صفا (سعید حاجی‌میری/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، 18- بر بال ملائک، 19- بهداشت دندان (عباس کیارستمی/ کانون)، 20- به‌کدام مکتب است این؟ (منوچهر عسگری/ صداوسیما)، 21- پایان دنیای زاید (بهزاد موسوی/ بهزاد موسوی)، 22- پرواز (خوشخرام/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، 23- جانبازان (افسانه حافظی/ مجتمع دانشگاهی هنر)، 24- جبهه انقلاب (علی پزشکی/ اداره کل ارشاد اسلامی)، 25- جستجو (جواد حبیب‌زاده/ مرکز اسلامی مطالعات هنری و فیلمسازی)، 26- جنگ (محمدرضا سپهداری/ محمدرضا سپهداری)، 27- حدود تاریخ (محمدرضا اسلاملو)، 28- حدیث پایداری (ناصرالدین خیرآبادی/ رضا رخصت‌پناه)، 29- حماسه جانبازان (عبدالرضا بهارمست/ شهیدغلامحسین خمیریان و عبدالرضا بهارمست)، 30- خرمشهر 61 (محسن راستانی و داریوش آشوری/ دانشکده صداوسیما)، 31- درخت آزادی (هوشنگ خوش‌سیما/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، 32- دزفول 59  (رضا رخصت‌پناه و عسگری‌نژاد/ مرکز فیلمبرداری گروه مخابرات ستاد مشترک ارتش)، 33- دوباره می‌آیم (کیوان شبدیز/ مجتمع دانشگاهی هنر)، 34- دیدار در جبهه (ناصر مهدی‌پور/ مرکز اسلامی مطالعات هنری و فیلمسازی)، 35- راهیان شهادت (امیرفرشید طالب‌زاده/ جهاد سازندگی)، 36- روایت رزم (فرامرز باصری/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، 37- زائر (محمدرضا دارین/ صداوسیما)، 38- سرودی ناتمام (حسن آقاکریمی/ مجتمع دانشگاهی هنر)، 39- سند زنده (اصغر بیچاره/ اصغر بیچاره)، 40- سنگر وحدت (خوشخرام/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، 41- شکست حصر آبادان (رخصت‌پناه/ ستاد مشترک ارتش)، 42- شهادت طلبان (کار گروهی)، 43- طلوع (اسماعیل رحیم‌زاده/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، 44- علمدار (مرادی)، 45- فقیر و غنی (اکبر حر/ صداوسیما)، 46- فلسطین (عبدالکریم قاسمی وجودی/ مجتمع دانشگاهی هنر)، 47- قصه بیداری (سناریست/ مرکز اسلامی مطالعات هنری و فیلمسازی)، 48- قصه حسین (جلیلی)، 49- قوای صلح - جرم ما این است (سینا صادقیان)، 50- کودک و انقلاب (/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، 51- کوردلان (ابراهیم حاتمی‌کیا/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، 52- کوره‌پز خانه (محمدرضا مقدسیان/ کانون)، 53- گل سرخ شهادت (عبدالرضا بهارمست/ عبدالرضا بهارمست)، 54- لبیک یا امام (جنت‌خواه دوست)، 55- لوطی عنتری با شیطان بزرگ (کار گروهی/ اصغر بیچاره)، 56- ما انقلاب کردیم ( شبیری/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، 57- ماجرای رحیم (امیرحسین قهرائی/ میترا خامنه‌ای)، 58- نبرد حق - خرمشهر، شهر خون، شهر عشق (حقیقی/ صداوسیما)، 59- نخلستان خونین (کار گروهی)، 60- هدف چه بود (سریه شناسی/ محمود جعفریان)، 61- همه‌جا جنگ  (نیک‌زاده/ مرکز اسلامی مطالعات هنری و فیلمسازی)، 62- یا زهرا (جواد شمقدری/ سازمان تبلیغات اسلامی)، 63- یک جلوش بی‌نهایت صفر (طاهری)


جوایز:

دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند جنگی/ بر بال ملائک/ محمود بهادری

دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند داستانی/ من و مش کاظم/ تهرانی

دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند گردآوری شده/ آمریکا نابود است/ کریمی

دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند کوتاه جنگ/ خرمشهر شهر خون، شهر عشق/ منوچهری

 دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند کوتاه جنگ/ بکدام مکتب است این/ منوچهر عسگری‌نسب

دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند اجتماعی/ به شاگرد/

 دیپلم افتخار بهترین کارگردانی/ یا زهرا/ جواد شمقدری

 دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن/ یا زهرا/ اسماعیل تهرانی

 دیپلم افتخار بهترین موسیقی سوژه عروسکی/ با هم برای ایثار/ رضا خزائلی

 دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری مستند/ خرمشهر 61/ محسن راستانی

 دیپلم افتخار بهترین کارگردانی/ بچه های دیار صفا/ سعید حاج میری

 دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری/ علمدار/ طباطبایی

 دیپلم افتخار بهترین بازیگر/ علمدار/ مجید افشاریان

 دیپلم افتخار بهترین نورپردازی 8 میلیمتری/ زیر گنبد کبود/ یوسف اکرمی

 دیپلم افتخار بهترین مستند بلند جنگی/ چهل شاهد/ کار گروهی

 دیپلم افتخار بهترین فیلم داستانی/ درس امروز/ غلامرضا میرکریمی

 دیپلم افتخار بهترین تصویر و متن/ ابراهیم کیهانی

 

توضیحات:

- این دوره توسط اداره کل تحقیقات و روابط سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

- در این دوره 117 فیلم 8 میلیمتری و 61 فیلم 16 میلیمتری به نمایش درآمد.

- دو شماره بولتن با اجرای بزرگمهر رفیعا منتشر شد.

- آنونس جشنواره توسط حسن آقاکریمی ساخته شد.