تماس با ما                ثبت اطلاعات 

 

 مستند/ 40 دقیقه/ 1352


 فیلم مستند " نهنگ "


کارگردان : حسن بنی‌ هاشمی

پژوهش :  حسن بنی‌هاشمی


فیلمبردار : حسن بنی‌هاشمی

تدوین :  حسن بنی‌هاشمی


صدابردار : حسن بنی‌هاشمی

تهیه کننده :  حسن بنی‌هاشمی                                


خلاصه فیلم :

فیلم 8 میلیمتری " نهنگ " بر اساس قصه‌ای از سید شرف‌الدین حسینی به نام «روزی که بُمُن با درد خویش آشنا شد» ساخته شده‌است. آنچه در این فیلم نسبتاً بلند بیش از هر چیز چشم را می‌گیرد، تصویرهای غمگنانه‌ای است که دوربین بنی‌هاشمی از بندر گرفته‌است. تصاویری که هرگوشهٔ آن صدها زبان خاموش و آرام داستان‌های گذشته را می‌گویند. بُمُن جوانی است سیاه‌پوست که ارباب سفید به مادرش تجاوز می‌کند. مادر از شهر می‌گریزد و پسر از فرط ناراحتی خود را به دریا می‌افکند. کار بنی‌هاشمی در این فیلم درخور ستایش است. زیرا از یک خط داستانی بی‌حادثه یک فیلم جاندار، پرتحرک و تفکر برانگیز را پدید آورده‌است. توقف دوربین روی چرخ‌های دوچرخه در سکانس‌های فیلم ترجیع‌بند فیلم است که نوید ظهور یک سینماگر شاعر و متفکر را می‌دهد.

 این فیلم در بندرعباس (گنو) ساخته شده است و ابراهیم منصفی، علی حبیب‌زاده، حسین پیل افکن و احمد نقوی، در آن ایفای نقش می کنند. دستیار کارگردانی این مستند را بشیر اولی‌ بندری بر عهده دارد.


 این فیلم برنده چهار مجسمهٔ طلا از فستیوال فیلم‌های کوتاه سینمای آزاد و فرهنگ و هنر و اتحادیه تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه A.B.U. گردید.