تماس با ما                ثبت اطلاعات 

 

 

مستند/ 35 دقیقه/ 1351


 فیلم مستند " برکهٔ خشک "


کارگردانحسن بنی‌ هاشمی 

پژوهشسید حسن بنی‌هاشمی


فیلمبردار : سید حسن بنی‌هاشمی

تدوینسید حسن بنی‌هاشمی


صدابردار : سید حسن بنی‌هاشمی

تهیه کننده : سید حسن بنی‌هاشمی                            
 خلاصه فیلم :

فیلم "برکهٔ خشک"

این فیلم برنده دو جایزه طلا برای بهترین فیلمبرداری و بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم‌های سوپر ۸ سینمای آزاد برکهٔ خشک ادامه منطقی فیلم کالنگ‌ها است. در کالنگ‌ها، قهرمان از مکان سنتی خود جدا می‌شود و آخرین گردشش، خاطره‌های گذشته را مرور می‌کند. در برکهٔ خشک که به گفتهٔ حسن داستان بازگشت است، پسر خاطره‌های گذشته را بیاد می‌آورد. خاطره‌ها ساده‌اند. ساده چه در تصویر و چه در معنی اما بیش از آنچه هستند می‌گویند. بنی‌هاشمی در برکهٔ خشک اندوه گذشتهٔ از دست رفته را می‌خورد. اندوه سنت و اصالت را. در پایان فیلم قهرمان فیلم بازگشته اما همه چیز را آن گونه که بود نمی‌یابد. بندر متروک و خالی است و برکه‌ای که خشک شده و حسرت و اندوهی که به کمال هنرمندانه‌ای می‌رسد.

حسن ریشه در فرهنگ بومی اش دارد و دوربین او مثل گیاهی که در آن آب و خاک اصیل پرورش یافته باشد، گریه می‌کند و اندیشمندانه، اصالت و پاکی‌ای را که او می‌داند هرگز باز نخواهد گشت به سوگ می‌نشیند و منصفی نیز با ترانه برکهٔ خشک که در پایان فیلم می‌خواند این حس را به اوج می‌رساند.

برکه خشک در بندرعباس فیلمبرداری شده است و ابراهیم منصفی، طاهره بنی‌هاشمی، محمد آشنا، حسین پیل‌افکن، در آن ایفای نقش می کنند.

دستیار کارگردان این فیلم بشیر اولی‌ بندری و تیتراژ آن را ابراهیم حقیقی بر عهده داشتند.

برکه خشک بر اساس قصه‌ای از س. سیاوش ساخته شده است.
 در صورتی که اطلاعات بیشتری درباره این صفحه دارید از طریق دکمه زیر به ما اطلاع دهید.