اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»

زمان: چهارشنبه سوم دی‌ماه ۱۳۹۹

دبیر جشنواره: محمد حمیدی‌مقدم

مجری مراسم: منصور ضابطیان

بخش کارآفرینی

سعید رشتیان، سیدوحید حسینی و لقمان خالدی اهدای جوایز بخش کارآفرینی را بر عهده داشتند.

  • شایسته تقدیر: خالقین کوچک به کارگردانی سهراب نوربخش
  • جایزه سوم: زیر این چتر باران می‌بارد به کارگردانی کتایون جهان‌گیری
  • جایزه شبکه مستند: به فیلم مستند ۱۸ هزارپا به کارگردانی مهدی شامحمدی محسن یزدی مدیر شبکه مستند این جایزه را در بخش کارآفرینی اهدا نمود.

بخش ویژه کرونا

داوران بخش ویژه کرونا: مهرداد اسکویی، احمد الستی و محمد کیاسالار

  • جایزه سوم:‌ جواد یقموری و مهدی امینی کارگردان‌های فیلم تنگنای
  • جایزه دوم: مسعود دهنوی کارگردان فیلم قطعه ۱۹
  • جایزه اول: مجید شیدا کارگردان فیلم پسقله
  • لوح افتخار و جایزه ویژه جشنواره: به هاشم مسعودی و محسن جهانی کارگردان‌های فیلم آنجا سپیده‌دم – فیلمی که با موبایل تصویربرداری شده بود – اهدا شد.

بخش شهید آوینی

داوران بخش شهید آوینی: محمدحسین حقیقی، محمد داوودی و پژمان لشگری‌پور

  • جایزه سوم: علی‌محمد ذوالفقاری کارگردان فیلم گزارش رمادی
  • جایزه دوم: حسن جعفری کارگردان فیلم چلچلای سفری
  • جایزه اول: مهدی شامحمدی کارگردان مستند هجده هزار پا
  • جایزه ویژه: به صورت مشترک به وحید فرجی کارگردان مستند محسن ژاپنی و رضا اعظمیان کارگردان فیلم جزیره ماهی اهدا شد.

همچنین در جشنواره امسال یک جایزه ویژه به نام و یاد سردار شهید قاسم سلیمانی با عنوان «سرباز وطن» تدارک دیده شده بود که توسط محمد حمیدی‌مقدم به ساسان فلاح‌فر (کارگردان) و حسن قائدی (شخصیت اصلی فیلم) مستند چشم ایرانی اهدا شد.

بخش ملی

بعد از پخش کلیپی از نکوداشت زنده یاد خسرو سینایی، زنده یاد حمید سهیلی، زنده‌یاد اکبر عالمی، زنده‌یاد منوچهر طیاب و بزرگداشت مهوش شیخ‌الاسلامی، فرشاد فداییان و کامران شیردل نوبت به اهدای جوایز بخش ملی رسید.

حسام اسلامی و مرتضی پایه‌شناس در این بخش به نمایندگی از هیأت داوران برای اهدای جوایز فنی روی صحنه حاضر شدند.

  • جایزه بهترین نویسنده گفتار متن یا گوینده در بخش ملی (کوتاه): بصورت مشترک به امیرمسعود حسینی نویسنده و سیامک صفری گوینده مستند طاهر اهدا شد.
  • برگزیده بهترین صدا: آرش قاسمی صداگذار فیلم سنجاقک‌‏های برکه خشک
  • برگزیده بهترین پژوهش: مهرداد شیخان برای مستند انیمیشن ایرانی
  • برگزیده بهترین موسیقی: کیاوش صاحب نسق برای فیلم آخرین نفس‎ها
  • برگزیده بهترین تدوین: مصطفی گندمکار و سوگل مرادی برای فیلم هوبره
  • برگزیده بهترین فیلمبرداری: داوود رحمانی برای فیلم کل فاطمه
  • جایزه ویژه هیات داوران به دلیل بحران ویژه به بجران زیست محیطی خاک و توجه به امر پژوهش به فیلم بر سر خاک به کارگردانی محسن خان جهانی اهدا شد.
  • برگزیده بهترین کارگردانی فیلم مستند کوتاه: علی اسدی و رسول داوری مستند برانازا، (برادر خشکی‌ها)
  • برگزیده بهترین کارگردانی فیلم مستند نیمه بلند: مهدی زمانپورکیاسری مستند کل فاطمه
  • برگزیده بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند: عطیه زارع آرندی مستند جاهای خالی پر شود
  • برگزیده بهترین فیلم (تهیه‌کننده):‌ عطیه زارع آرندی برای فیلم جاهای خالی پر شود
  • جایزه ویژه دبیر جشنواره به پاس تلاش مجدانه برای ثبت چشم‌نواز بخشی از فرهنگ سرزمین ایران و جلب سرمایه‌های بخش خصوصی برای تولید مستندی فاخر اعطا شد به راحیل صحرایی و علیرضا دهقان تهیه‌کنندگان مستند ایساتیس.
  • جایزه فیلم از نگاه تماشاگران: به تقی امیرانی برای فیلم مستند کودتای ۵۳

انجمن تهیه‌کنندگان مستند خانه سینما مسئولین شمارش آرا را برعهده داشت و توسط محمدعلی نجفی – مدیرعامل خانه سینما – فیلم منتخب معرفی شد.