هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران(سینمای جوان)- دوره هفده

 5 –10 آبان 1379

 مکان: تهران - مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون، سینما فلسطین و سینما تک موزه هنر‌های معاصر

 دبیر جشنواره: جعفر صانعی مقدم (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)

 مدیر اجرایی: علیرضا کریمی‌صارمی 

مدیر تولید: محمد آفریده 

مدیر بین‌الملل: حسن دزواره

مدیر روابط عمومی: حبیب ایل‌بیگی 

 

هیأت داوران :

مسابقه ایران (الف): سعید حاجی‌میری، علی محمد قاسمی ، زاون قوکاسیان ، کیانوش عیاری و ناصر تقوایی

مسابقه ایران (ب): احمد ضابطی‌جهرمی، مسعود امامی و مجتبی راعی، علی شیت‌فر و رضا سبحانی

 مسابقه بین‌الملل: احمد الستی، رژه گونین، آساکو فوجیوکا، الاسعد الجموسی و زیتاکار والخوسا


فهرست فیلم های منتخب هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران 

مسابقه ایران- بخش الف

1.  ... ها (جواد بزرگمهر/ انجمن)

2. آخرین تقاضا (مرجانه دانه‌کار/ انجمن)

3. آداجیو (علیرضا رسولی‌نژاد/ علیرضا رسولی‌نژاد)

4. آفتاب مهر ( الهه گل محمدی / صداوسیما)

5. آوای گذر (مهشاد کارخانی/ انجمن)

6. آینه‌ها (اردشیر شلیله/ انجمن)

7. ارتباط (مرجانه دانه‌کار/ انجمن)

8. اجاره نشین ( محمود کیانی فلاورجانی / انجمن)

9- اولین نیلوفر (محمدعلی صفورا/ انجمن)، 10- ایمنی و گاز (روانبخش صادقی/ صبا)، 11- اینک انسان (وحید نصیریان/ وحیدنصیریان)، 12- با چراغ‌های خاموش (شهرام شاه‌حسینی/ شهرام شاه‌حسینی)، 13- بازگشت (ناصر رفایی/ ناصر رفایی)، 14- باور (شمس‌الدین آروند/ انجمن و صداوسیما)، 15- بدون شرح (علیرضا امینی/ انجمن)، 16- بهرام یشت (امین اصلانی/ انجمن)، 17- بی پایان (ایرج سالاروند/ انجمن)، 18- پازل (سعید نوری/ سعید نوری)، 19- پرسه در خیال (حسین حمیدی/ انجمن)

20. پشت پرچین آسمان ( فرشاد فرشته‌ حکمت / فرشاد فرشته‌حکمت)

21. تار و پود (لادن طباطبایی/ لادن طباطبایی)، 22- ترانه‌ای برای ارواح کوهستان (بهرام توکلی/ انجمن)، 23- تصنیف قدیمی و غمناک عصر بارانی آسمار (مجید برزگر/ انجمن)، 24- تعلیق (مهرداد شیخان/ مهرداد شیخان)، 25- تلفن (مسعود کرامتی/ انجمن)، 26- تله (علی احمدی‌زرین‌کلایی/ محمد قاسمی)، 27- توپ (علیرضا سعادت‌نیا/ انجمن)

28. چارشو (مهوش شیخ الاسلامی/ انجمن)

29. چرخ (امیر شمخانی/ صداوسیما)، 30- چشم به راه (علیرضا سبزواری/ انجمن)، 31- چینه چیتا (مسعود بخشی/ انجمن)، 32- خان ننه (داور علایی/ داور علایی)، 33- خداوند کودکان را دوست دارد (حمید دلربا/ انجمن)، 34- خوشه‌های عشق (افسانه منادی/ انجمن)، 35- دخترک (پریسا فقیه/ انجمن)

36. دخمه ( بهزاد خداویسی / انجمن)

37. در انتظار وحید (دلفین مینویی/ دلفین مینویی)، 38- در ستایش طراحی (بابک گودرزی‌نژاد/ هیلاج)، 39- دست‌های سنگی (محسن امیریوسفی/ انجمن)، 40- دنیای اسباب بازی‌ها (جمال اسکویی/ جمال اسکویی)

41. دوزخ اما سرد (دلارام کارخیران / دلارام کارخیران)

42. دیزه دویدی (میر دولت موسوی/ انجمن)

43- راز گل (جواد رمضانی/ جواد رمضانی)، 44- راهی که می‌روم (سعید ایپکی/ صداوسیما)، 45- رد پای گرگ (مهرداد میرفلاح/ انجمن)، 46- رسم عاشق کشی (رهبر قنبری/ ورا هنر)، 47- رنگ آشنا (کاوه بهرامی‌مقدم/ انجمن)

48. رنگین کمان (علیرضا امینی / انجمن)

49. روح انگیز سامی نژاد (مجید فدایی/ مرکز گسترش)، 50- روح دست را دوست دارد (غلامرضا کتال/ انجمن)، 51- روز طولانی (محمدرضا زندی/ انجمن)، 52- روژگیران (ابراهیم سعیدی و مهرداد اسکویی / انجمن)

53. رویای یک بادبادک ( امیر کساوندی / امیر کساوندی)

54. روی جاده نمناک (مهدی کرم‌پور/ انجمن)، 55- زمین سوخته (محمدرضا عرب/ محمدرضا عرب)، 56- زندگی آنسوی هیاهو (ابوالفضل سروش‌مهر/ انجمن)، 57- زن‌های دره سفید (شهره احمد‌پور‌سامانی/ صداوسیما)، 58- سازنه (هوشنگ میرزایی/ انجمن)، 59- ساز و سوز (زهرا جعفری/ انجمن)، 60- سرگردون (مهدی بمانی/ انجمن)، 61- سکوت (احمد عربانی/ کانون)، 62- سمفونی فرشتگان (محمد ترابی/ انجمن)، 63- سوگنامه فردوسی (آرزو لطفی/ صداوسیما)، 64- سه قطره خون (وحید نصیریان/ وحید نصیریان)، 65- سینما سگ (شاهد احمدلو/ انجمن)، 66- شعری که زندگی است (بابک شیرین‌صفت/ انجمن)، 67- شمعی در باد (عباس یوسف‌شاهی/ صداوسیما)، 68- شنگول و منگول (فرخنده ترابی و مرتضی احمدی/ کانون)، 69- شیشه (ابراهیم نعمتیان/ ابراهیم نعمتیان و صداوسیما)، 70- فرزند هفتم (ابوالفضل کریمی‌اصل/ انجمن)، 71- فریاد کودک (علیرضا کوشک‌جلالی/ انجمن)، 72- فستیوال (مهدی نادری/ انجمن)، 73- قاب سبز (فرود عوض‌پور/ فرود عوض‌پور)، 74- قصه بخت (کیانوش دالوند/ انجمن)، 75- کبریت (علی وفایی/ علی وفایی)، 76- کلاغی که می‌خواست قویترین باشد (محمدعلی سلیمان‌زاده/ کانون)، 77- کلاف فلزی (رضا سبحانی/ انجمن)، 78- لاله زار (صابره محمدکاشی/ انجمن)، 79- لحظه‌های ماندگار (حسین ستاره/ انجمن)، 80- ماجراهای اسکلتو (سیدمرتضی یوسفی/ انجمن)، 81- ماجراهای تق تق (جعفر مالمیر/ انجمن)، 82- مثل لبخند مادربزرگ (جمشید رئوفی‌بروجنی/ انجمن)، 83- مرگ کسب و کار من است (ابوذر صفاریان/ انجمن)، 84- مسافر (رایموند رسولی/ رایموند رسولی)، 85- مش فاطمه (افسانه درگاهی/ انجمن)، 86- ملودی گم شده (هومن ربیعی و سیدمحمد مختاری/ سیدمحمد مختاری)، 87- میان پرده‌های ورزشی (بهمن عبدی/ صبا)، 88- نقاشی (بتین قبادی/ صداوسیما)، 89- واهمه‌های حضور (محمد زرقانی/ انجمن)، 90- وهم (مهدی بمانی/ انجمن)، 91- همه تصاویر ما واقعی هستند (مهرنوش هاشمی/ انجمن)، 92- هوم (خسرو حیدری/ انجمن)، 93- یاسمین گل (کوروش گرمساری/ کوروش گرمساری و صداوسیما)، 94- یک داستان ناتمام (علی زمانی‌عصمتی/ انجمن)

93. یک روز زندگی ( احمد کاوند / انجمن)

96. یموت، یک خانه، یک ایل ( فرشاد فداییان / فرشاد فداییان و انجمن)

 

بخش ب

1- آرزوی من (مریم اورنگ/ انجمن)، 2- آق آت (وحدت شیخی/ انجمن)، 3- اتوبان (جواد جلایی/ جواد جلایی)، 4- احضار (حسام دهقانی/ دانشکده علم و صنعت)، 5- ادامه دارد (مهدی کارگردان/ انجمن)، 6- اس. او. اس (آنت سیمونیان/ آنت سیمونیان)، 7- اگه بارون بزنه (تورج زارع‌گلستانی/ تورج زارع‌گلستانی)، 8- انتظار (زینب علی‌پور/ انجمن)، 9- این یک پیچ نیست (علیرضا مقدم/ انجمن)، 10- با تو مهتاب ... (مهدی گنجی/ انجمن)، 11- با من از گل‌ها بگو (فرحناز آسوده/ انجمن)، 12- باران (بهزاد نایب‌فر‌قنبر‌حسینی/ سیما فیلم)، 13- باز باران (علی‌محمد سرچه‌پیما/ انجمن)، 14- بازمانده (محمود روزبهانی/ انجمن)، 15- بازنشسته (مجید انتظام‌زاده/ انجمن)، 16- بزنگاه (پیمان ماندگار/ پیمان ماندگار)، 17- بن بست (حسین آقاجانی/ انجمن)، 18- به درس‌هایت برس (زهرا امیری/ علی افصحی‌نیا)، 19- پاره پاره (کوروش فرزانگان/ انجمن و دانشگاه آزاد اسلامی)، 20- پایان مهتاب (محمد اسلامی/ انجمن)، 21- پرندگان در سرما (عابدین علی‌ویسی/ اداره کل زندان‌ها)، 22- پرواز (حسین ریگی/ انجمن)، 23- پروانه (شهرام مکری/ انجمن)

24- پی. او. وی (لقمان خالدی/ انجمن)

25- پیروزی اراده (مهین صدری/ انجمن)، 26- تاول (صادق مهدی‌لو/ انجمن)، 27- ترانه‌های توالت (محمد اربابیان/ محمد اربابیان)، 28- تلفن (آرش رصافی/ انجمن)، 29- تمام عمر (اسحق آقایی/ انجمن)، 30- تولد یک فرزند سیاه (زهرا عثمان‌احمد/ انجمن)، 31- جادوگر (مرجان اشرفی‌زاده/ مرجان اشرفی‌زاده)، 32- چرخ و چرخه (مجتبی اسپنایی/ انجمن)، 33- خط فاصله (محمد جهان‌تیغ/ صداوسیما)، 34- خیلی خیلی خصوصی (رضا بهرامی‌نژاد/ انجمن)، 35- داستان عجیب و باورنکردنی دانشکده کامپیوتر (حسام دهقانی/ دانشگاه علم و صنعت)، 36- دربان (آروین ایل‌بیگی/ انجمن)، 37- دردسر بی بی (عباس بلوچی/ انجمن)، 38- درون تو، برون تو (جواد میرزایی/ جواد میرزایی)، 39- دست‌ها می‌بینند (طیبه شجری‌کاشانی/ انجمن)، 40- دویدم و دویدم (پری‌ناز شجره/ پری ناز شجره)، 41- روزی که خورشید افتاد (آرش کریمی/ آرش کریمی)، 42- رها (فرزاد امینی/ انجمن)، 43- زمانه (مهدی بشارتی/ انجمن)، 44- زوم بک (امید مهرگان/ امید مهرگان)، 45- سرانگشتان عشق (احمد نصرتی/ انجمن)، 46- سفید خاکستری (لیلا شهبازی/ انجمن)، 47- سیب مساوی سیب (بهمن نظری/ کارگاه هنری ترنج)

48. شاید پرنده بود که نالید( هاشم مرتضویان / انجمن)

49. شب میترا (امید وفایی/ انجمن)، 50- عاشورا (محمود عسگری/ انجمن)، 51- عروسی رحت (حسین ریگی/ انجمن)، 52- عروسی مردگان (محمد اسکندرزاده/ انجمن)، 53- عزای مشک (خویبار سالاری/ انجمن)، 54- عکس‌های مادربزرگ (لاله خوشمرد/ انجمن)، 55- غرض، نقشی است (امیر جاویدان/ انجمن)، 56- غول چه شکیله (محمد جهان‌تیغ/ مجتمع فرهنگی مذهبی منتظران)، 57- فریاد زیر بار (میرولی حسینی/ انجمن)، 58- فوکوس (لقمان خالدی/ انجمن)، 59- قاصدک عروسکی (ناصر ناصرپور/ انجمن)، 60- قورشاق (سعیده عدلی‌ساری‌نصیرلو/ انجمن)، 61- کچه (علیرضا جهانی‌فر/ انجمن)، 62- کسی که مثل هیچ‌کس نیست (بهروز بحیرایی/ انجمن)، 63- کسی نشناخت (محمود غفاری/ انجمن)، 64- کمک (محمد رحیمی/ انجمن)، 65- کوبه‌های سلام (سعید زارعیان/ سعید زارعیان)، 66- کوچه (شهرام شراره/ کارگاه هنری سروش)، 67- گاجامه (پیمان نهان‌قدرتی/ انجمن)، 68- گلچهره (علی‌محمد ناصر‌بافقی/ انجمن)، 69- گمشده (آرش کریمی/ دانشکده سینما تولید دانشجویی)، 70- لباس عروسی (محمود روزبهانی/ انجمن)، 71- ماجرای بی‌دلیل چند عکس (مهدی ایمانی/ انجمن)، 72- محرم راز (کریم فائقیان/ انجمن)، 73- مراسم ویژه (محسن مقدم/ انجمن)، 74- مهر (علیرضا نعمت‌پور/ علیرضا نعمت‌پور)، 75- نارسیس (میترا تمجیدی/ انجمن)، 76- نرسیده به درخت (شهناز سلیمانی/ انجمن)، 77- نقش غایی (احسان میرشاهولد/ انجمن)، 78- نی (محمد رسولی/ انجمن)، 79- وقتی بارون بند اومد (حامد خسروی/ انجمن)، 80- ویلای مریم (علیرضا ذوالفقاری/ انجمن)، 81- همیشه تا همیشه (کامبیز سعادت/ کانون)، 82- یادگاری (نیوشا صدر/ نیوشا صدر)، 83- یکی که می‌داند (آرش کریمی/ صداوسیما)

 

مسابقه بین‌الملل

1- آمریکا (ساواس کاریداس)، 2- آهای تالیهو (صدای شکارچی هنگام دیدن روباه) (میلی یانگ)، 3- آهسته و ملایم (گری باردین)، 4- اثاثیه شاعرانه (تغزلی) (پاول بوش)، 5- استریوسکوپ (ویلیام کنتویج)، 6- اکس- وتو (آنتونی لی‌بوس)، 7- این یک پیچ نیست (علیرضا مقدم)، 8- اینا (پال رو)، 9- ب. ز. ز (فلیکس گونرت)، 10- بسیار آرام (مینو کروچه)، 11- پدربزرگ (اندی شلی)، 12- پرسه در خیال (حسین حمیدی)، 13- پول خرد (مارک آندریاس‌بوشرت)، 14- تصاویر تحریف شده (یو اوتا)، 15- تصاویر زمان (زیلجکو ساریک)، 16- تولد پدربزرگ (گیل ناتسون)، 17- چهارشو (مهوش شیخ‌الاسلامی)، 18- چینه چیتا (مسعود بخشی)، 19- خدا بودن (جولیان آلوارز)، 20- داستان فلسفی (غار) (فیلیپ فرناندز)، 21- در بزرگراه اروپایی شماره 6 (هاکان کارلبراند)، 22- در جنگل، پلی آویزان است (سانجای کاک)، 23- دو خواهر (بیژن میرباقری)، 24- راجستان  (سرزمین تضادها) (آنتون والنر)، 25- راهنما (ایلپوپو جولا)، 26- رخت‌آویز ابرها (آبیندر و س هافنر)، 27- روز زیبای تابستانی (کریستین لاجومارد)، 28- روژگیران (ابراهیم سعیدی و مهرداد اسکویی)، 29- سرنوشت (نسیر راخمونوو)، 30- سلطه بازی کامپیوتری بر  (رزمنا و پوتمکین) (اندا هیوز)، 31- سوگند (تیبو پنینگ)، 32- سه قطره خون (وحید نصیریان)، 33- شب (رجینا پسا)، 34- شیارهایی بر روی برف (جیسون بریتسکی)، 35- غروب خورشید در ونیز (اسپیرو ان.تاراویراس)، 36- قطعه موسیقی برای چهار پلکان و یک شخص (اولاف گیور)، 37- کالاندا (اتو هورن)، 38- کالیبیا/ مازارا (تارک بن‌عبداله)، 39- کاندیدا (محمد شیروانی)، 40- کشتی گرفتن با زنبور (مریتا کویویستو)، 41- لی‌لی کردن (دانیل کوتارد)، 42- مرد آینه‌ای ضربه‌ای دگر وارد می‌کند (مارتین گیپکنز)، 43- مرد ماه‌نشین (کریس استینر)، 44- مرد و سگ (راندولف بنسون)، 45- مرغ طوفان (پاول بوش)، 46- معصوم (ونسنت پرز)، 47- مقاطعه کار کفن و دفن (جیمز تی‌.دونبلی)، 48- موسسه کفن و دفن (گیاگی اکسوانی)، 49- می‌توانستم انسان باشم (باربارا مداجسکا)، 50- نان و کره (ناتان میلر)، 51- نمای بیرونی (جیسون بریتسکی)، 52- یک جاده نمناک (لامبرتو کائینی)، 53- یموت، یک خانه، یک ایل (فرشاد فداییان)

 

بخش‏های جنبی:

کودک و نوجوان و فیلم کوتاه/ گفتگوی تمدن‌ها/ مرور تعدادی از آثار شهید آوینی/ نمایش‌های ویژه/ مرور فیلم‌های انیمیشن مرکز ملی فیلم کانادا/ مرور فیلم‌های کوتاه هلند/ مرور فیلم‌های کوتاه فرانسه

 

بزرگداشت:

مرور بر آثار یک فیلمساز: وحید موسائیان


 

 جوایز:

بخش مسابقه ایران (الف)

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی/ تعلیق/ مهرداد شیخان /

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم مستند/ دوزخ اما سرد/ دلارام کارخیران/

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم داستانی/ بازگشت/ ناصر رفائی/

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ شش میلیون ریال بهترین فیلم بخش (الف)/ سینما سگ/ شاهد احمدلو/

جایزه ویژه هیات داوران بخش (الف) به فیلم‌های/ آینه‌ها -اردشیر شلیله/ مرگ کسب و کار من است –ابوذر صفاریان

بخش مسابقه ایران (ب)

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم داستانی/ فریاد زیر بار/ میرولی حسینی/ قم

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم مستند /شاید پرنده بود که نالید /هاشم مرتضویان/ اصفهان

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی/ پرواز/ حسین‌ ریگی/ زاهدان

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ شش میلیون ریال بهترین فیلم بخش (ب)/ کسی نشناخت/ محمود غفاری/ زنجان

جایزه ویژه هیات داوران بخش (ب) به فیلم‌های/ فوکوس –لقمان خالدی –کرمانشاه/ جادوگر –مرجان اشرفی زاده و مسعود ملک‌یاری –تهران/ اس او اس –آنت سیمونیان - ساری

هیات داوران به خاطر فضاسازی و فیلمبرداری خوب فیلم/ این یک پیچ نیست/ علیرضا مقدم/ گرگان جایزه‌ای اهدا کرد

 

بخش مسابقه بین‌الملل

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 1000 دلار بهترین فیلم داستانی/ چارشو/ مهوش شیخ‌الاسلامی/ ایران

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 1000 دلار بهترین فیلم مستند/ روژگیران/ مهرداد اسکویی و ابراهیم سعیدی/ ایران

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 1000 دلار بهترین فیلم پویانمایی/ مرد ماه نشین/ کریس استینر و آروید ویبل/ آلمان

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 1000 دلار بهترین فیلم تجربی/ قطعه موسیقی برای چهار پلکان و یک شخص/ اولاف گیور/ آلمان

تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ 2900 دلار بهترین فیلم بخش بین‌الملل/ یموت، یک خانه یک ایل/ فرشاد فدائیان/ ایران

دیپلم افتخار به فیلم داستانی/ کلایبیا –مازارا/ طارق بن عبداله/ ایتالیا

دیپلم افتخار به فیلم تجربی/ اثاثیه شاعرانه/ پاول بوش/ انگلستان

دیپلم افتخار به فیلم پویانمایی/ سه قطره خون/ وحید نصیریان/ ایران

دیپلم افتخار و تقدیر ویژه از فیلم داستانی/  سوگند/ تیبو پنینگ/ هلند