تماس با ما                ثبت اطلاعات 

 

مستند/   دقیقه/تولید


کارگردان: سوسن بیانی


 پژوهشگر: سوسن بیانی


فیلم بردار:


 تدوین گر:


 تهیه کننده: سعید رشتیان


 تهیه شده در: گروه فرهنگ هنر و تاریخ شبکه اول سیما


 منتخب در: بخش مستند(چشم حقیقت) بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر 1388


 خلاصه فیلم: 

در اين مستند چند تن از عوامل فيلم «جستجو»ساخته امیر نادری، به همراه مسعود كيميايي و روبرت صافاريان و... به اظهار نظر درباره اين فيلم می پردازند.

«مسعود كيميايي» در این مستند می گوید: امير نادري در آن سال‌ها خيلي دوست داشت فيلم«جستجو» را بسازد و فكر مي‌كرد كه خيلي خوب آن را خواهد ساخت كه البته فيلم خيلي خوبي هم از كار در آمد.

كيميايي در ادامه سخنان خود درباره فيلم «در جستجو 1»؛ مي‌گويد: امير نادري در واقع با فيلم در جستجو 1، فيلم سياه وسفيد و تند و تيز و برشته‌ اي ساخته است. كيميايي در بخش ديگري از اين مستند مي‌گويد: در اين فيلم آنچه كه براي امير نادري مهم بود، در خانه‌هايي بود كه يك جوان از آن خارج شده بود و برنگشته بود و افرادي كه منتظر آن جوان‌ها بودند. به گفته كيميايي ،در جستجو در واقع مستندي در شرايط خاص و با موضوعي قاب شده نبود .

 

روبرت صافاریان نيز درباره اين فيلم امير نادري مي‌گويد:

تصاويري كه از وقايع انقلاب گرفته شده‌اند، اكثرا راش هستند و نه يك فيلم. ولي فيلم در جستجو 1ساخته امير نادري كه نزديك به وقايع انقلاب ساخته شده فيلم هست و نادري در واقع يك فيلم مستند كامل ساخته است. در جستجو 1 امير نادري در واقع مي‌خواهد از مادران و خواهراني بگويد كه منتظر فرزندان يا برادران خود هستند.

روبرت صافاريان در مستند «در جستجو» مي‌گويد: البته فيلم «در جستجو 1» داراي اشكالات جدي نيز هست، به عنوان مثال فيلمساز با يك نوع زود باوري درباره حرفهايي كه مردم در اين فيلم مي‌زنند، عمل مي‌كند و فيلم تلاش نمي‌كند، چيز مستندتري نسبت به حرف‌هاي مردم ارائه كند. البته از يك زاويه ديگر مي‌توان گفت كه اين خود سندي است، از زمانه‌اي كه در آن زمان اظهارات ديگران براي پذيرفتن حقيقتي كافي بود.

در ادامه اين مستند علي اللهياري و فريدون خوشابافرد از عوامل فيلم در جستجو امير نادري به تشريح چگونگي ساخت اين مستند پرداختند.

 

در اين فيلم فريدون خوشابا فرد با اشاره به صرف سه ماه زمان مي‌گويد:

در آن زمان به دليل خستگي و فشار زياد كار، به امير نادري گفتم كه ديگر نمي‌توانم ادامه بدهم و تو، خودت هم نمي‌داني داري چه كار مي‌كني. بعد يكي دو روز كار را تعطيل كرديم و پس از گذشت اين يكي دو روز ،دوباره آمديم سركار و فيلم را به پايان رسانديم.

در اين مستند همچنين اظهاراتي از امير نادري كه در همان سالها درباره فيلم در جستجو گفته است نقل مي شود، در اين اظهارات امير نادري مي‌گويد: همه داشته‌ها و نداشته‌هايم در اين سال‌ها و هر چه كه در سينما آموخته بودم، را براي ساخت اين فيلم گذاشتم. ساخت اين فيلم در آن دوران غير ممكن بود.

نادري با انتقاد از به نمايش در نيامدن اين فيلم در زمان خود مي‌گويد: اين فيلم همانند تكه‌اي از بدنم بود كه گم شد و گم شد و حيف ديده نشد. در ادامه اين فيلم عنوان مي‌شود كه نادري در آن سال‌ها در گفت‌وگويي با يكي از نشريات خارجي درباره فيلم «در جستجو 1» مي‌گويد: من نمي‌خواستم فيلمم، فقط يك مستند گزارشي باشد، مي‌خواستم فيلم در جستجو، فرم تازه و يك قابليت بياني تازه داشته باشد.

به گفته امیر نادري فيلم «جستجو» فيلم تازه اي درزمان خودش است . در اظهارات ديگري به نقل از نادري كه توسط گوينده متن فيلم منتقل مي‌شود، امير نادري مي‌گويد:در ساخت اين فيلم به سمتي حركت مي‌كردم كه به حس و موضوع مورد نظرم نزديك باشد. ما در اين فيلم مدام با جستجو وكشف همراه هستيم و تمام سلول‌هاي بدنم آماده بود كه هيچ چيز از دست نرود.